Ana sayfa Haber Bilim-Teknoloji Biyometrik Fotoğraf Özellikleri (Vesikalık)

Biyometrik Fotoğraf Özellikleri (Vesikalık)

58
0

Biyometrik Fotoğraf Şablonu

Biyometrik fotoğraf özellikleri temel olarak bahsetmek gerekirse, 60mm X 50mm ebatlarında, standartları ICAO tarafından belirlenmiş olan ve buna uygun makinelerde okunup dijital olarak kayıt altına alınan, seyahat belgelerinde (Pasaport, Ehliyet) kullanılan yüksek kaliteli (en az 600 dpi) arka fonu tamamen beyaz, başka objelerin olmadığı, belli ölçüleri ve özellikleri olan fotoğraf çeşididir.

Biyometrik çektirilecek vesikalık fotoğrafta, saç bitiminden çeneye kadar olan mesafe 3,2 cm ile 3,6 cm arasında, burun tam orta çizgide, yüz ise fotoğraf üzerinde ortalanmış olmalıdır. Çene ucundan saçların başladığı bölgeye kadar olan sağ ve sol yüz hatları tamamen net görünür biçimde, yüz kısmının yüksekliği ise resmin yüzde 70 ile 80’ini kapsayacak şekilde, kişinin yüz profili ise saç modeli veya başörtüsü ile birlikte yüzünü kapatmayacak şekilde görünür biçimde olmalıdır.

BiYOMETRİK FOTOĞRAF ÖZELLiKLERi

Madde madde Biyometrik Fotoğraf Özellikleri neler olmalı diye merak edilen sorulara cevap vermeye çalıştık. Aşağıda en temel konularla fotoğrafın özellikleri nasıl olmalı sorularını ve cevaplarını bulabilirsiniz.

1. YÜZ HATLARI

Yüz hatları, fotoğrafta “ortalanmış” olarak saçların temiz bir saç modeli ile birlikte görünür olmalıdır.Makyajın sade pastel renklerde ve abartısız olmasına dikkat edilmeli, göz makyajı abartılmamalı, ve boynu kapalı kıyafetler giyilmemelidir.

Biyometrik Fotoğraf Kalıbı

Bıyık ve Sakal ile fotoğraf çektirilmesini önerilmemekle birlikte, kişilerin seyahatlerinde de aynı tarz bıyık ve sakal kullanılacak ise bu şekilde fotoğraf çektirilebilir, fakat genel olarak biyometrik fotoğraf özellikleri için tavsiye edilen “Bıyık ve Sakal, kirli sakal” olmadan fotoğraf çektirilmesidir.

2. FOTOĞRAF KALİTESİ

Biyometrik fotoğrafta bükülme ve lekeler olmamalı, renkler yüzün doğal renklerini yansıtmalı ve nötr olmalıdır.

3. KESKİNLİK VE KONTRAST

Fotoğrafta kontrast iyi ayarlanmalı, resimdeki ayrıntılar yeterince keskin ve net olmalıdır.

4. YÜZ İFADESİ VE BAŞIN POZİSYONU

Başın konumu dik olmalı, baş herhangi bir yöne dönük olmamalıdır. Biyometrik fotoğraf gülme vb. mimikler olmadan, dişler görülmeyecek şekilde ağız kapalı olarak çekilmelidir.

5. ARKA FON

Fon bembeyaz ve desensiz olmalı, ışık iyi ayarlanıp, arka fonda gölgeler oluşmamalıdır.

6. IŞIK

Işık yüze eşit ölçüde olacak şekilde ayarlanmalı, gölge veya yansımalar olmamalı ayrıca fotoğrafta “kırmızı-göz” bulunmamalıdır.

7. GÖZLÜK

Gözlerin net bir şekilde görünebilmesi için, gözlük camı üzerinde yansımalar olmamalı, güneş gözlüğü veya renkli cam kullanılmamalıdır. Gözlük camının kenarları veya çerçevesi gözleri kapatmamalı veya gözleri kapatacak ölçüde kalın olmamalıdır.

8. ŞAPKA VB. AKSESUARLAR

Kişinin kullanmak zorunda olduğu gözlük ve benzeri aksesuarlar dışında, biyometrik fotoğraf çekilirken şapka, başlık, pipo, vb. gibi nesneler bulunmamalıdır.

9. BAŞ ÖRTÜSÜ

Başörtülü biyometrik fotoğraf özellikleri ise “yüz” çene ucundan alına kadar görünür olmalı, başörtüsü yüzün üzerinde gölgeler oluşturmamalıdır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here