Ana sayfa Haber Bilim-Teknoloji Objektif Alırken Neye Dikkat Edilmeli?

Objektif Alırken Neye Dikkat Edilmeli?

105
0

DSLR Objektif / Lens Seçimi

Amatör fotoğrafçılar, genelde DSLR makinalarını aldıktan bir süre sonra özellikle objektifin çok önemli olduğu ve bu konuda ilk almış oldukları objektifin ise yetersiz kaldığı konusunda genel bir kanıya kapılırlar. Bu yüzden de objektif satın almak için de arayışa başlarlar. Bu arayış objektiflerini genişletmek maksadıyla ek objektif satın alma şeklinde olmaktadır. Eğer kullanıcı, fotoğraf makinesi ile gelen veya alınan objektif memnun edici değilse, yeni alınacak objektif için daha dikkatli olmaya çalışması gerekecektir.

İHTİYACINIZI İYİ TESPİT EDİN

Öncelikle yapılması gereken husus hangi odak uzaklığı ya da odak aralığındaki objektife ihtiyacımız olduğunu belirlemektir.

Bu ise bir süre fotoğraf çektikten sonra, fotoğraf çekmenin ince ayrıntılarını öğrenip, nasıl fotoğraflarlar çekmek istediğimiz olgusunun bilincine varmaya başlamaktır.

Elimizde bulunan objektif veya objektifler bu tür fotoğrafları çekmemize izin vermiyorsa objektiflerin yenilenme zamanı gelmiştir diye düşünebilirsiniz. Fakat öncelikle bilmeniz gereken bir terim var: Kırpma Faktörü ya da Odak Uzaklığı Çarpanı (Focal Length Multiplier, Crop Factor).

DSLR Fotoğraf Çekimi

OBJEKTiF / LENS SEÇİMİ

Hangi odak uzaklığı aralığında bir objektif alacağımıza nasıl karar vereceğiz? Aslında bu iş düşünüldüğü gibi zor değil, beğendiğiniz veya örnek olacak bir fotoğraf bulun, resmin data detayına ulaşabiliyorsanız fotoğrafın EXIF (dijital fotoğrafların içine perde hızı, diyafram, çekildiği tarih saat, makine markası ve model gibi teknik data bilgilerin gömülmesini sağlayan bir sistem) değerlerine bakın. Hangi makina ile ve hangi odak uzaklığında çekilmiş olduğunu öğrenin. Eğer bulabilirseniz arkadaşlarınızın elindeki objektifleri de deneyin. Hangi odak uzaklığında hangi açıyı görüyorsunuz test ederek böylece tecrübe de kazanabilirsiniz.

Başka bir yöntem ise Tamron’un hazırladığı güzel bir uygulama var onu da kullanabilirsiniz, Focal Length Comparison. Bu programı kullanarak hangi odak uzaklığının kaç derece görüş açısına sahip olduğunu fotoğraf üzerinde görebiliyorsunuz. Ayrıca 35mm film (FF yani Full Frame) ya da Dijital (APS-C yani krop faktörlü) makinalar için ayrı ayrıda seçim yapabiliyorsunuz. Arzu ederseniz internetten programı indirip  bilgisayarınızda da kullanabilirsiniz.

Bu programa benzer şekilde çalışan ve Nikon ekipmanlarını seçmenize olanak sağlayan başka bir uygulama da NIKKOR Lenses Simulator. Burada hem DX ve FX gövdeleri, hem de DX ve FX objektifleri birlikte veya ayrı ayrı olarak teste tabi tutabiliyor ve hangi ekipmanın daha çok işinize yarayacağını tespit edebiliyorsunuz.

Odak uzaklığımızı ya da odak aralığımızı belirledikten sonra bu aralıktaki hangi ürünlerin doğru olduğunu tespit ederek seçebiliriz.

DSLR Macro Lens

Örneğin makro çekimlerden hoşlandığınızı fark ettiniz. Bu, bundan sonra daha fazla makro fotoğraflarla ilgileneceksiniz demektir. iyi makro fotoğraflar çekmek istiyorsanız, o zaman bir makro objektif satın almanız gerekecektir. Daha sonra hangi odak uzaklığı ve aralığında bir objektife ihtiyacınız olduğunu tespit edin. Nikon, Canon, Sony veya diğer markalar arasında makinenize uygun objektif seçimini yapmanız gerekecektir. Fiyat ve özellikleri araştırmak için internette kaynak bulmak artık çok kolay, özellikle internette çeşitli sitelerden araştırma yaparak Lens Yorumlarına bakmayı da ihmal etmeyin.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here