Ana sayfa Haber Biyometrik Fotoğraf Özellikleri

Biyometrik Fotoğraf Özellikleri

102
0

Biyometrik Fotoğraf Şablonu

Biyometrik Fotoğraf aslında standartları belli 60mm X 50mm. ebatlarında vesikalık fotoğraftır, standartları ICAO tarafından belirlenmiş olan ve buna uygun makinelerde okunup dijital olarak kayıt altına alınan, seyahat belgelerinde (Pasaport, Ehliyet) kullanılan yüksek kaliteli ( en az 600 dpi) arka fonu beyaz, başka objelerin olmadığı, belli ölçüleri ve özellikleri olan fotoğraftır.

Nerede çektiririz sorusu ise hemen hemen tüm fotoğrafçılar ve otomatik makinalarda Biyometrik vesikalık çektirmek mümkün.

Yeni verilen Pasaport ve Ehliyetlerde biyometrik fotoğraf kullanmak mecburiyet haline geldi. Peki bu adı geçen biyometrik fotoğraf nedir? Nasıl olmalı? Ayrıca  bir fotoğrafın biyometrik olup olmadığını nasıl anlarız.

Pasaport‘larda bu aşamada yalnız  yüz ve parmak izi biyometrileri kullanılıyor. Yeni Kimlik kartları ve online olarak başlayan yeni pasaport başvurularında Biyometrik fotoğraf şartı getirilmiştir.

BİYOMETRİK FOTOĞRAF NASIL OLMALI

Biyometrik terim olarak, bireylerin ölçülebilir davranış sal ve fiziksel  karakteristiklerini tanıyarak kimlik saptamak üzere, uluslararası standart hale gelmiş otomatik sistemler için kullanılıyor.

Biyometrik Fotoğraf Kalıbı

 1. Yüz Hatları:

Yüz hatları, fotoğrafta “ortalanmış” olarak saçlarınız temiz , taranmış saç modeli ile birlikte görünür olmalıdır. Makyaj yapıyorsanız sade pastel renklerde ve abartısız olmasına dikkat edin, göz makyajını ise kesinlikle abartılı olarak yapmayın ve boynu kapalı kıyafetler giymeyin. Sökülebilen piercing ve yüz bölgesinde bulunan tüm takılarınızı çıkartın.

Bıyık ve Sakal  ile fotoğraf çektirmenizi pek önermiyoruz, seyahatlerinizde de  aynı tarz Bıyık ve Sakal kullanacaksanız ayrıca da vazgeçemiyorsanız kullanın, fakat genel olarak tavsiye edilen “Bıyık ve Sakal, kirli sakal” dahi olmadan  fotoğraf çektirmenizdir.

 1. Resim Kalitesi:

Biyometrik Fotoğraf bükülme ve lekeli olmamalı, Renkler yüzün doğal renklerini yansıtmalı ve nötr olmalıdır.

 1. Keskinlik ve Kontrast:

Fotoğrafta kontrast iyi ayarlanmalı, resimdeki ayrıntılar yeterince keskin ve netolmalıdır.

 1. Yüz İfadesi ve Başın Pozisyonu:

Başın konumu dik olmalı, baş herhangi bir yöne dönük olmamalıdır. Fotoğraf gülme vb. mimikler olmadan, dişler görülmeyecek şekilde ağız kapalı olarak çekilmelidir.

 1. Arka Fon:

Biyometrik fotoğraf fonu beyaz ve desensiz olmalı, ışık iyi ayarlanıp, arka Fonda gölgeler oluşmamalıdır.

 1. Işık:

Işık yüze eşit ölçüde olacak şekilde ayarlanmalı, gölge veya yansımalar olmamalı ayrıca da Fotoğrafta “kırmızı-göz” bulunmamalıdır.

 1. Gözlükler:

Gözlerin net bir şekilde görünebilmesi için gözlük camı üzerinde yansımalar olmamalı, güneş gözlüğü veya renkli cam kullanılmamalıdır. Gözlük camının kenarları veya çerçevesi gözleri kapatmamalı veya gözleri kapatacak ölçüde kalın olmamalıdır.

 1. Küçük Çocuklar:

Küçük çocukların biyometrik fotoğraflarında aynı standartlar geçerli olup başka kişi veya nesneler bulunmamalıdır.

 1. Şapka vb. Aksesuarlar:

Kişinin kullanmak zorunda olduğu gözlük ve benzeri aksesuarlar dışında, fotoğrafta şapka, başlık, pipo vb. gibi nesneler bulunmamalıdır.

 1. Baş Örtüsü:

Başörtülü Biyometrik fotoğrafta “yüz” çene ucundan alına kadar görünür olmalı, başörtüsü yüzün üzerinde gölgeler oluşturmamalıdır.

Biyometrik fotoğraf fiyatı ise genel vesikalık çekimlerle hemen hemen aynıdır.

blank

Değerlendirmeniz için teşekkürler! İsterseniz sayfamızı sosyal medyada da paylaşabilirsiniz. .
Yazı ve içerikler sizin için faydalı oldu mu?
 • Harika!
 • Faydalı
 • Fena Değil
 • Yetersiz

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here