Ana sayfa Haber Eğitim AÖF Kayıt Yenileme Rehberi

AÖF Kayıt Yenileme Rehberi

30
0

AÖF Kayıt Yenileme - Anadolu Üniversitesi

Açıköğretim, iktisat ve işletme fakülteleri için AÖF Kayıt Yenileme işlemi her yıl Anadolu Üniversitesi’nin akademik takviminde belirlenen tarihler arasında yapılmaktadır.

Öğrencilerin, bu süreç içerisinde öncelikle ders seçimlerini AÖF Öğrenci Portalı üzerinden gerçekleştirmesi gerekmektedir. Ders kaydını gerçekleştirdikten sonra ödenmesi gereken harç bedeli sistemde karşınıza çıkacaktır. Mobil bankacılık işlemlerinde harç ödeme sorgulamasını yaptığınızda ödemenizi rahatlıkla yapabileceksiniz.

AÖF Ders kaydını yapmadan harç bedeli ödeme işlemini bankacılık sisteminden yapmanız mümkün değil.

Kayıt yenileme süreci ise 4 aşamadan oluşmaktadır.

  • Ders seçimi
  • Dönem Harcının Yatırılması
  • Online Otamasyondan Kaydın Kontrolü
  • Ders Kitapların E-kampüs’te Görüntülenmesi

Anadolu Üniversitesi AÖF Kayıt Yenileme için kesin karar vermeden ödeme yapmamalısınız. Kayıt yenileme için yatırılan Dönem Öğretim Gideri ile Dönem Öğrenim Ücreti/Dönem Öğrenci Katkı Payı tutarları iade edilmez ve ödeme yapıldıktan sonra kayıt yenileme işleminden vazgeçilemez.

BORÇLU ÖĞRENCİLERİN KAYIT YENİLEME İŞLEMLERİ

Önceki öğretim yıllarından/döneminden Dönem Öğretim Gideri ile Dönem Öğrenim Ücreti/Dönem Öğrenci Katkı Payı borcu olan öğrenciler, Öğretim Yılı Güz/Bahar Döneminde AÖF Kayıt Yenileme için gecikme faizi uygulanmış eski borçları ile mevcut Öğretim Yılı Güz/Bahar Dönemi kayıt yenileme tutarlarını ödemek zorundadır.

Sadece eski borcunu ödeyen, ancak güncel Öğretim Yılı Güz/Bahar Dönemi ders seçimi işlemine göre belirlenen kayıt yenileme bedelini ödemeyen öğrencilerin kayıtları yenilenmez. Bakanlar Kurulu Kararında sayılan kanunlar kapsamına giren öğrenciler ile engelli olan öğrencilerden önceki öğretim yıllarından/döneminden borcu olanlar, kalan borçlarını ödemek zorundadır.

AÖF BÜRO DEĞİŞİKLİĞİ

Öğrenciler; adres, büro ve sınav merkezi değişikliği yapmak istediklerinde, büro tercih işlemlerini aşağıdaki 3 farklı seçenekten birini tercih ederek yapmaları mümkün;

  1. https://aof.anadolu.edu.tr adresindeki Öğrenci Otomasyonu bölümüne giriş yaparak,
  2. Açıköğretim Fakültesi Bürolarından,
  3. Açıköğretim Sistemi Etkileşim Merkezinin 0850 200 46 10 telefon numarasını arayarak yaptırabilirler.

AÖF KAYIT YENİLEME HARCI İADESİ

Öğretim yılı Güz/Bahar Dönemi AÖF Kayıt Yenileme işlemleri hakkında öğrencilerin  bilgi almaları için www.anadolu.edu.tr/acikogretim adresinin “Açıköğretim” bölümünde yer alan “Kılavuzlar” sayfasındaki “Güz Dönemi Kayıt Yenileme Kılavuzu”nda “Güz/Bahar Dönemi kayıt yenileme için kesin karar vermeden bankaya ödeme yapmayınız. Bankaya Güz/Bahar Dönemi kayıt yenileme için yatırılan Dönem Öğretim Gideri ile Dönem Öğretim Ücreti/Dönem Öğrenci Katkı Payı tutarları iade edilmez ve ödeme yapıldıktan sonra Güz Dönemi kayıt yenileme işleminden vazgeçilemez” uyarısında bulunulmuştur.

Anadolu Üniversitesi Öğrenci Katkı Payı ve Öğretim Giderlerinin Tahsil ve İade Esaslarının 1. maddesinde “Kayıt yeniletmeyecek öğrenciler bankaya hiçbir ödeme yapmamalıdırlar. Ödeme yapıldıktan sonra vazgeçme halinde iade yapılmaz.” denilmektedir.

Bu nedenle öğretim yılı Güz/Bahar Dönemi AÖF Kayıt Yenileme bedeli olarak ödediğiniz “Öğretim Gideri/Öğrenci Katkı Payı”nın iadesi mümkün değildir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here