Ana Sayfa Haber Kamu Doğum Yardımı Parası Nasıl Alınır?

Doğum Yardımı Parası Nasıl Alınır?

22
0

Doğum Yardımı Nasıl Alınır?

15.05.2015 tarihinde ve sonrasında gerçekleşen canlı doğumlar için devlet Doğum Yardımı ödüyor. Çocuğun Nüfus Müdürlüğü‘nde Kimlik Paylaşım Sisteminde (KPS) kayıt işleminin yapılmasının ardından başvuru yapılır. 15.05.2015 tarihinden önce doğan çocuklar için yardım kapsamında değil. Ancak ödeme miktarına esas çocuk sayısı tespitinde 15.05.2015 tarihinden önce doğmuş çocuk sayılır. (Örneğin bir anne iki sene önce bir çocuk dünyaya getirmiş olsun. 15.05.2015 tarihinden sonra ise ikinci çocuğu doğmuş olsun. 15.05.2015 tarihinden sonra doğan, ikinci çocuk olarak sayılacak. Böylece 400 TL tutarında Doğum Yardımı ödemesi alacaksınız.)

Yardım tek seferlik bir yapılır. Evde doğum olsa bile, canlı doğan çocuk için anne doğum yardımı alır. 15.05.2015 tarihi sonrasında doğan/doğacak her bir çocuk için bir kereye mahsus ödeme yapılmaktadır.

Bir çocuğunuz var, ayrıca hamilesiniz. 15 Mayıs 2015 sonrasında ikiz çocuğunuz oldu. Bu sefer ikiz çocuklarınız 2. ve 3. çocuk olarak kabul edilir. Böylece toplamda 1.000 TL ödeme alırsınız.

DOĞUM YARDIMINDAN KİMLER FAYDALANIR?

Doğum Yardımı, Türk vatandaşları ile Mavi Kart sahiplerine yapılıyor. Annenin veya babanın Türk vatandaşı ya da Mavi kart sahibi olması yeterlidir.

Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız ve Mavi Kart sahipleri de bu uygulamadan aynı şartlarda faydalanır. Yurtdışında bulunan Türk vatandaşları ve Mavi Kart sahibi vatandaşların da başvuru hakkı vardır. Başvuru, Büyükelçilik veya Konsolosluklara şahsen ya da iadeli taahhütlü posta veya kargoyla kabul ediliyor.

Doğum Yardımı kapsamında yapılan/yapılacak ödemeler Türk vatandaşı/Mavi kartlı anne üzerinden yapıldığından kocanın eski evliliğinden olan çocukları dikkate alınmamaktadır. Buna göre kocanın kaç çocuğu olduğundan ziyade annenin doğum yaptığı çocuk sayısı önem kazanacaktır. Ancak annenin Türk vatandaşı/Mavi kartlı olmaması halinde, Türk vatandaşı/Mavi kartlı baba üzerinden işlem yapılacağından babanın önceki evliliklerinden olan çocuklar bu durumda sıralamaya dâhil edilecektir.

Çocuk Yardımı Nasıl Alınır?

DOĞUM YARDIMI ALMA ŞARTLARI

Belirli şartlar dahilinde çocuk parası verilmektedir. Bunlar;

  • 15 mayıs 2015 tarihinden sonra canlı doğmuş olması,
  • Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklüğü’ne başvuru yapmak,

Bu şartlar dahilinde yukarı da belirttiğimiz tutarlarda çocuk parasını alabilirsiniz.

DOĞUM YARDIMI ALMAK İÇİN NE YAPMALI

Başvuruları, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri ya da Sosyal Hizmet Merkezlerine yapmak gerekiyor. Her ne statüde olursa olsun kamu kurum ve kuruluşlarınca istihdam edilen personel çalıştığı kuruma başvurur. (Hizmet alımı yoluyla istihdam edilenler dâhil). Yurtdışında yaşayanların başvuruları ise Büyükelçilik ve Konsolosluklarca alınır.

Eşlerden birinin kamuda işçi veya memur olarak çalışıyorsa başvuruyu kendi kurumuna yapması yeterlidir. Dolayısıyla başvuruyu, babanın çalıştığı kurum da kabul eder.

YARDIM PARASI NEREDEN ALINIR

Yardım ödemeleri yapılan başvurunun Doğum Yardımı Sistemine girildiği ayı takip eden ay PTT şubelerinden veriliyor. Bu yardım, tüm vergi ve kesintisinden muaftır. Ayrıca haczedilemez!

Evlat edinilmiş başka bir çocuğunuz varsa yeni bir çocuğunuz doğduğu takdirde ikinci çocuk olarak sayılıyor. Sonraki doğan çocuklar ise sırası ile üçüncü, dördüncü, beşinci vb. şeklinde değerlendirmeye alınmaktadır.

Anneye Doğum Yardımı Ödemesi

YARDIM SADECE ANNEYE Mİ

Ebeveynlerin ikisinin sağ ve Türk vatandaşı/Mavi kartlı olması halinde anne doğum yardımı ödemesi alır. Annenin Türk vatandaşı olmaması veya vefat etmiş olması halinde işlemler Türk vatandaşı babaya veriliyor. Türk vatandaşı veya Mavi kartlı olması yardım almak için yeterlidir.

BAŞVURU SÜRESİ

İlgili mevzuatta yardım programının geçerlilik süresine ilişkin bir düzenlemeye yer verilmemiştir. Ayrıca 15.05.2015 tarihinden sonra doğum yardımı başvurusuna herhangi son başvuru tarihi yoktur.

Öncelikle bu başvuruyu nereden yapıldığına dair bilgiler vererek yazımıza başlamak istiyoruz. Ülkemizde son zamanlarda yapılan yardımlar çoğaldı. 65 yaş aylığı, engelliler yardımı ve fakirlik parası ilkleriydi. Şimdi ise çocuk yardımı veya süt parası adıyla yardımlar karşımıza çıktı.

2022 YILI DOĞUM YARDIMI NE KADAR

2015 yılında başlayan uygulama ile ebeveynler çocuk yardım parası almaktadır. 2022 yılı itibariyle Türk vatandaşlarına, canlı doğan birinci çocuğu için 300 TL yapılmaktadır. İkinci çocuğu için 400 TL, üçüncü ve sonraki çocukları için 600 TL doğum yardımı yapılmaktadır. Yardımı ücretine yıldan yıla bir artış düzenlemesi bulunmamaktadır.

Kamu işçileri ise sözleşmeleri gereği, kurumlarından aldıkları yardım tutarı ile yukarıdaki tutarlar arasındaki farkı alır. Kurumlarından aldıkları ödeme daha fazla ise Doğum Yardımı ödemesi olmaz.

FİKRİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz