Ana sayfa Haber Kamu Ehliyet Sertifikası İle Araç Kullanma Cezası

Ehliyet Sertifikası İle Araç Kullanma Cezası

10
0

Direksiyon Sınavı

Ehliyet almak için öncelikle bir sürücü kursuna yazılmalı, daha sonra da ehliyet sınavı ve direksiyon sınavı aşamalarını geçmeniz gerekir. Tüm bu süreçleri başarı ile tamamladığınızda sürücü sertifikası yani diğer adı ile ehliyet sertifikası almaya hak kazanırsınız. Ehliyet Sertifikası, kurs görevlileri tarafından hazırlanır ve dosyanızla birlikte size teslim edilir.

Ehliyet sertifikası ile otomobil, motosiklet gibi motorlu taşıtlar ile trafiğe çıkıp araç kullanan sürücülere idari para cezası kesiliyor. Kullandığınız araç size ait değilse, araç sahibine de size yazılan kadar ceza yazılır. Kanunlar nezdinde sertifika, ehliyet belgesi yerine geçmez. Ehliyet randevu alarak sertifikanızı ehliyet belgesine dönüştürmeniz gerekiyor.

Sürücü kurslarından alınan dosyalar ile araç kullanılamaz. Bu dosyayı aldıktan sonra ehliyet harç ücretlerini ödeyerek sürücü belgenizi çıkarmanız gerekir. Almış aldığınız dosyada yer alan ehliyet sertifikası sadece takip eden 2 yıl boyunca sizlerin ehliyet başvurusunda kullanmanıza olanak sağlar. 2 yıl içerisinde başvurunuzu yapmazsanız ehliyet hakkınız iptal olur. Yeniden sınava girmeniz gerekir. Ehliyetsiz araç kullanabileceğiniz tek belge geçici ehliyet belgesidir yani ek-50 kağıdıdır. Bu kâğıt ise nüfus işleri müdürlüğünde yaptığınız işlemler sonucunda ehliyetiniz basıma gönderilirken ki sürede kullanabileceğiniz belge türüdür.

Ehliyet sertifikanızı kaybettiyseniz İlçeniz veya Trabzon Milli Eğitim Müdürlüğü‘ne müracaat etmeniz gerekir. Belgeniz tekrar çıkarılarak size iletilecektir.

EHLiYET SERTiFiKASI İLE ARAÇ KULLANILIR MI

Ehliyet dosyanız var diye araç kullanırsanız bunun cezai yaptırımları vardır. Ehliyetiniz basım aşamasına geçmediyse ceza ödemek zorunda kalırsınız. İki belge yada dosya arasında farklar vardır.

Ne yazık ki ehliyet sertifikası ile araç kullanılamaz. Sürücü kursunuzdan aldığınız dosya ile de araç kullanamazsınız. Trafik kontrolü sırasında ehliyet sertifikanız ile araç kullanıyorsanız 2021 yılı için 1339TL ceza yersiniz. Nüfus işleri müdürlüğünden alacağınız geçici ehliyet belgesi (ek-50) kağıdı ile araç kullanabilirsiniz. EK-50 belgesinin geçerlilik süresi 15 gündür.

Ceza Maddesi: 42/11: Sürücü sertifikasını sınıfına uygun sürücü belgesine dönüştürmeden karayolunda araç kullanmak.

Eğer sertifika tarihi de dolmuşsa bu sefer kişiye ehliyetsiz araç kullanma cezası uygulanır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here