Ana Sayfa Haber Kamu Sivil Havacılık 2019 Yılı Cezaları

Sivil Havacılık 2019 Yılı Cezaları

11
0

İzinsiz Drone Uçurma Cezası

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, izinsiz uçuş için uygulanan İdari Para Cezalarını Yönetmelikle düzenlemiştir. Resmi Gazete’de 14.02.2019 tarihinde yayınlanan kararla bu cezalar arttı. Uçakta cep telefonunu kapatmayanlar 2 bin 124 TL, izinsiz drone uçuranlar ise 8 bin 498 TL ceza ödeyecek.

Yolcular açısından, kural tanımaz yolcu olarak adlandırılan yolculara vardır. Örneğin uyarıya rağmen, uçakta elektronik cihazları çalıştırmaya devam eden, yerine oturmayan, kemerini bağlamayan, baş üstü dolabını kapatmayan, yolcular veya kabin ekibiyle tartışmaya devam eden, kabin ekibinin görevini yapmasını engelleyen, yolculara veya kabin ekibine hakaret eden, onlara sözlü tacizde bulunan, verilen talimatları yerine getirmeyen, kısaca uçuş kurallarını ihlal eden yolculara verilecek ceza 2 bin 124 TL’ye yükseldi.

Aynı şekilde uçakta sigara veya elektronik sigara içmenin cezası da 2 bin 124 TL. Bu rakam 2018 yılında bin 717 TL idi dedi.

İZİNSİZ DRONE UÇURMA CEZASI

Uçuş emniyetini kasıtlı olarak riske atan bir pilot hakkında 2019 yılı itibariyle 14 bin 163 TL ceza kesiliyor.

Yetersiz yakıt ile uçuşa başladıysa ilgili uçuş personeli sadece 3 bin 541 TL cezanın muhatabı olacak. 2019 yılı için Drone (İHA) ile izinsiz, kayıtsız, tescil olmadan uçuş gerçekleştirmenin cezası 8 bin 498 TL, İHA kullanımı suretiyle özel hayatın gizliliğini ihlalin cezası ise 2 bin 124 TL oldu.

ULUSLARARASI YÜKÜMLÜLÜK

Türk hukukunda yürürlükte olan 2920 sayılı Türk Sivil Havacılık Kanunu’nun 104’üncü maddesinde, “Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası anlaşmalar ile bu kanun hükümlerine, meydan otoritesi ve havayolu şirketinin talimatına uymak zorunda olup, can ve mal güvenliğini ve yolculuğun disiplin ve intizamını bozacak her türlü eylem ve davranıştan kaçınmakla yükümlüdür.”

Kural tanımaz yolcunun bu yönetmelikte belirlenen ihlallerden birini ceza kesileceği uyarısına rağmen sürdürmeye devam etmesi halinde ihlale dair tutanağın, uçağın kaptan pilotu ile uçağın iki kabin memuru olmak üzere üç kişinin tutacağı bir tutanak ile tespit edileceği; ardından bu tutanağın Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne gönderileceği ve sonrasında cezanın kesileceği ifade edilmiştir.

CEZA TEBLİĞİ

Yönetmeliğe göre idari para cezası yolcuya tebliğ ediliyor. Ancak yolcu idari para cezalarına karşı, tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içinde Sulh Ceza Mahkemesine itiraz etme hakkınız var. Bu süre içerisinde başvurunun yapılmamış olması halinde ise, idari para cezaları kesinleşir.

FİKRİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz