Ana sayfa Haber Sağlık Diyet Kola’nın Sağlığa Zararları

Diyet Kola’nın Sağlığa Zararları

62
0

Diyet Kolanın Zararları

Diyet kola popüler şekersiz bir içecektir. Diyet kola şeker ve kalori içermese bile yapay tatlandırıcılar, kafein ve vücut fonksiyonlarını nasıl etkilediği bilinmeyen kimyasallar içerir. Günlük alışkanlık haline getirerek içilmediği sürece arada sırada diyet kola içmek sağlık açısından bir zarar vermez. Diyet kola içeriği ve sağlık üzerine etkilerinden kısaca aşağıda bahsedeceğiz.

Fenilalanin

Gazlı diyet içeceklere, yapay tatlandırıcı aspartam ve temel aminoasitlerden fenilalanin ilave edilmiştir. PKU veya fenilketonüri hastalığında, fenilalanin aminoasitini işleyen enzim eksikliği vardır. Fenilalanin seviyesinin yüksek olduğu durumlarda beyin hasarı veya nöbet gelişebilir. PKU hastası olan bebeklerde fenilalanin ciddi zihinsel problemlere neden olur. Gazlı diyet içeceklerdeki aspartam, beyin içindeki fenilalanin düzeylerinde ciddi artışa neden olabilir.

Mayo Klinik diyetisyenlerinden Katherine Zeratsky, uyku ya da anksiyete bozukluğu olanlar, nörolojik sendrom tardiv diskinezi (bazı kas gruplarında istemsiz kasılmalar) ya da bazı ilaçlar kullananların aspartam içeren ürünleri kullanırken dikkatli olması gerektiğini söylemektedir. Bu ilaçlar arasında, Parkinson hastalığı tedavisinde kullanılan levodopa, antipisikotik sakinleştirici ilaçlar, monoamin oksidaz inhibitörü kategorisindeki antidepresanlar sayılabilir.

Kafein

Çoğu meşrubat, kola, bira, asitli içecekler bir miktar kafein içerir. Kafeinin kana karışması 15 dakika kadar sürebilirken etkileri 10 saate kadar sürebilir. Kafeinin yan etkileri gerginlik, baş ağrısı, kalp çarpıntısı, uykusuzluk, susuzluk hissi, ve sinirliliktir.

Kilo Alımı Veya Kilo Verme

Diyet kola kalori içermez ama yağ ve şeker oranı yüksek gıdaları yemeyi cazip kılabilir. Genelde insanlar, yüksek kalorili gıdaların yanında gazlı diyet içecekleri kullanarak kilo vermeye veya almamaya çalışırlar. Diyet gazlı içecekler fazla yemenize neden olabilir. Eğer diyet içecekler kullanıyorsanız diğer tükettiğiniz besinlerinde kalori değerlerine dikkat etmelisiniz.

Yani yemek miktarını sınırlayın, günlük bol miktarda sebze tüketin, daha az kalorili gıdaları yiyin, spor yapın. Bunlara dikkat etmeden sadece diyet kola kullanırsanız kilo vermemek ile kalmaz kilo bile alabilirsiniz.

Diyet Kola Böbrek Taşını Önler Mi?

Saygın üroloji dergilerinden Journal Of Urology, Nisan 2009 sayısında yayınlanan bir çalışmada diyet kolada böbrek taşlarını önlemede yardımcı sitrat ve malat bulunduğundan bahsedilmiştir. Sitrat, en sık görülen böbrek taşı olan kalsiyum taşlarının oluşmasını engellemeye yardımcı bir maddedir. Sitrat seviyesi düşük kişilerde böbrek taşı gelişme riski yüksektir. Böbrek taşlarını önlemek için günde 2 litre idrar çıkaracak kadar sıvı tüketilmesi gerektiği önerilmektedir. Böbrek taşı önlemede en iyi sıvı içme suyudur.

Değerlendirmeniz için teşekkürler! İsterseniz sayfamızı sosyal medyada da paylaşabilirsiniz. .
Yazı ve içerikler sizin için faydalı oldu mu?
  • Harika!
  • Faydalı
  • Fena Değil
  • Yetersiz

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here