Ana sayfa Haber Sağlık Kürtaj Yasak Mı?

Kürtaj Yasak Mı?

140
0

Kürtaj Yasak Mı?

Dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi Türkiye’de yasal veya tıbbi sınırlar içinde kürtaj, yani istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması serbest olarak yapılabilir.

KÜRTAJ NEDİR?

Kadınlarda istenmeyen gebeliklerin bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından sonlandırılmasıdır. Kürtaj birçok yöntem ile yapılabilir, hangi yöntemin kullanılacağına doktor karar vermektedir. Fakat genellikle vakum aspiratörle yapılır ve çoğunlukla bu işlem sırasında genel anestezi kullanılır.

KÜRTAJ YASAK DEĞİL

Dönemin Başbakan’ı Recep Tayyip Erdoğan, 2012 yılında “Kürtaj cinayettir” şeklinde açıklama yapmıştı. Başbakan’ın açıklamasının ardından Adalet Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı kürtajı yasaklayan yasal bir düzenleme yapmış ancak, kamuoyundan gelen tepki üzerine bu düzenleme kürtajı sınırlayan şekilde yeniden ele alınmıştı. Söz konusu düzenleme tepki çekince askıda kalmıştı.

Türkiye’de, 24/5/1983 tarihinde kabul edilen ve 27/5/1983 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan 2827 numaralı ve halen yürürlükte olan Nüfus Planlaması Hakkında Kanunu’nda kürtaj ile ilgili 5. madde şöyle demektedir; “Gebeliğin onuncu haftası doluncaya kadar annenin sağlığı açısından tıbbi sakınca olmadığı takdirde istek üzerine rahim tahliye edilir.”

18 yaşını doldurmuş her kadın sağlığını tehdit etmeyen şartlar dahilinde gebeliğinin 10. haftasına kadar kürtaj için bir hekime başvurabilmektedir. Gebelik 10. haftayı geçmişse, ancak anne sağlığı ciddi tehlike altındaysa veya bebekte ciddi anormallikler gözlemmişse, down sendromu veya kromozal hastalıklar söz konusuysa heyet raporuna başvurularak kürtaj gerçekleştirilebilmektedir. Kadın evli ise kürtaj için kadının başvurusu ve eşinin rızası gerekmektedir. Kadın reşit değilse velisinin onayıyla kürtaj gerçekleştirilebilir. 18 yaşında büyük bekar kadınlar yalnızca kendi istekleriyle gebeliklerini sonlandırabilirler.

Günümüzde bazı doktorların veya hastanelerin kanunen serbest olmasına rağmen kürtaj yapmayı kabul etmemesi toplumda bu konuda yasal olarak bir değişiklik olduğu izlenimi yaratıyor. Halbuki istenmeyen gebeliklerde isteğe bağlı kürtaj konusunda kanunen bir değişiklik olmamıştır.

KİMLER KÜRTAJ YAPTIRABİLİR?

Yasal olarak reşit olmuş, yani 18 yaşını doldurmuş her kadın gebeliği sonlandırmak için bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurabilir. Kürtaj konusunda kanuni son durum bu şekilde.

Evli olmayan bir kadın, 18 yaşını doldurması koşuluyla başka kimsenin onayına gerek olmadan istenmeyen gebelik nedeniyle kürtaj olabilir. Bu onaylarının olduğuna dair kanunen gerekli olan bir onam belgesine imzasının alınması yeterli olacaktır.

Evlilik olduğunda kural olarak kadının eşinin rızası istenir. Uygulamada evli çiftlerin her ikisinin yasal olarak geçerli olan kimlik belgeleri, örneğin evlilik cüzdanı görülür. Kimlik tespitinden sonra kürtaj için özel olarak hazırlanmış onay belgesine imzaları alınır.

KÜRTAJ ÜCRETLERİ

İstenmeyen gebeliğe bağlı kürtajların ücreti devlet veya özel sigortalar tarafından karşılanmaz. Bu nedenle kürtaj herkes için ücretli olarak yapılabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

Doğrulama *