Ana Sayfa Haber Sağlık Yeni Doğan Bebeklerde Pamukçuk Oluşumu Ve Tedavisi

Yeni Doğan Bebeklerde Pamukçuk Oluşumu Ve Tedavisi

17
0

Pamukçuk Hastalığı Tedavisi

Bebeklerin ağzında beyaz bir tabaka oluşumu şeklinde kendini gösteren pamukçuk hastalığı, hayata yeni başladıkları günleri zor hale getiriyor. Pamukçuk nasıl geçer?

PAMUKÇUK NEDiR

Yanak içinde, dil ve damakta süt parçalarını andıran beyaz lezyonlar şeklinde kendini gösteren pamukçuk hastalığı, bir cins mantar olan Candida enfeksiyonu nedeniyle oluşur. Bu hastalık genelde yeni doğan bebeklerde kendini gösterir. Bir yaşına kadar olan çocuklarda da sık karşılaşılan bir enfeksiyondur. Antibiyotik kullanımı ve hormonal değişiklikler (hamilelik gibi) mantar üremesi için uygun koşulları oluşturur. Normal doğum sonrası Candida mantarı, bebeğin solunum yollarına ve sindirim sistemine geçer. En erken dördüncü günde, genellikle birinci haftada ortaya çıkar.

Pamukçuk oluşumu, Bebeklerde genellikle antibiyotik kullanımı sonrası ortaya çıkar ve bebek sağlığını olumsuz yönde etkiler. Annelerin korktuğu ve merak ettiği bebek hastalıklarının başında gelir. Bu hastalığı anlamanın birçok yolu olduğu gibi hastalıktan korunmanın da çeşitli çözüm yolları vardır.

Pamukçuk hastalığı bir cins mantar olan Candida enfeksiyonu nedeniyle oluşmaktadır. Yanak içinde, dil ve damakta süt parçalarını andıran beyaz lezyonlar şeklinde kendini gösterir. Bu hastalık 1 yaşına kadar olan çocuklarda da sık karşılaşılan bir enfeksiyon. Antibiyotik kullanımı ve hormonal değişiklikler (hamilelik gibi) mantar üremesi için uygun koşulları oluşturur. Normal doğum sonrası Candida Mantarı, bebeğin solunum yollarına ve sindirim sistemine geçer. En erken 4. günde, genellikle 1. haftada ortaya çıkar.

Özellikle dezenfekte edilmeyen biberon veya emziğin de ağız içi mikrobik enfeksiyonlara ve pamukçuğun büyük sebeplerindendir. Ağız içinde, dilde, yanaklarda, yumuşak, sert damakta kendini belli eder. Bebeğin dilinde ve damağında beyaz bir küf yumağı şeklindeki lezyonun altı yanık yanık gibi belirir. Pamukçuk bulaşan deride kanama görebilirsiniz. Sızıntılı yüzeysel bir ülser belirir. Tedavi edilmezse ağrı hisettirir; bu durumda bebeklerde emmeye isteksizlik ya da emme ve yutma güçlüğü, huzursuzluk, nadiren hafif ateş gibi belirti ve bulgular olur.

Prematüre doğan bebeklerde pamukçuk görülme sıklığı daha fazladır. Vücut direnci normal olan bir bebekte bu mantar genelde ağız içinde sınırlı kalır. Vücut direncinde problem olan bebeklerde ise kana karışma ihtimali vardır. Ağır akciğer enfeksiyonlarına ve daha farklı enfeksiyonları da tetikleme durumu söz konusudur.

ANNE SÜTÜ VE PAMUKÇUK HASTALIĞI

Ağzında pamukçuk olan bebeğin anne sütü almasında hiçbir sakınca yoktur. Emziren anneler özellikle meme başı temizliğine dikkat edilmelidir. Anne sütü yağ ve koruyucu maddeler içerdiğinden meme başını temizlemek için anne, kendi sütünü kullanması faydalıdır. Her emzirmeden sonra meme başına bir miktar anne sütü sürülmelidir. Emzirme öncesi memenin kuru bir petle silinmesi ve günde 1 kez de hafifçe yıkanması yeterlidir. Memeye karbonatlı su, sabun gibi maddeler sürülmemelidir. Bu maddeler sürülürse veya anne göğsü gereğinden daha fazla temizlenirse meme başının etrafındaki koyu renk deriden salgılanan yağlı ve koruyucu doğal maddeler ve faydalı flora mikropları kaybolur ve meme başında çatlaklar ve mantar enfeksiyonları daha kolay oluşur. Meme bakımı için önemli olan, her emzirmeden önce ellerin yıkanmasıdır. Formül mamayla beslenen bebeklerde biberon ve emzik kullanımı pamukçuk oluşma riskini artırır.

PAMUKÇUK TEDAViSi NASIL YAPILIYOR

Sık antibiyotik tedavisi gören çocuklarda pamukçuk hastalığı daha zor bir tedavi sürecine sebep olması muhtemel. Bebek anneye bulaştırdığında da tedavi zor olur. Tedavide kullandığımız ilaçlar, basit mantar ilaçları, lokal antiseptiklerdir.

Pamukçuk hastalığı kendiliğinden geçmez, bu nedenle mutlaka tedavi edilmelidir. Ağız içindeki beyaz lezyonlar elle temizlenmeye çalışılırsa, ağız içi mukoza bozulup pamukçuk etrafa yayılması muhtemel. Başka bir yanlış, karbonatla lezyonları temizlemeye çalışmaktır. Lezyonlar geçmiş gibi görünür. Ancak doku bütünlüğü bozulduğundan ve herhangi bir tedavi edici özelliği olmadığından lezyonlar tekrar çıkar ve hastalık daha ağır biçimde gelişir.

Hastalığın tedavisinde mantara karşı antimikotikli damlalar 7-10 gün süreyle kullanmanız iyi olur. Annenin göğsünde kızarıklık var ve anne emzirirken göğsünde ağrıdan şikayet ettiği durumlarda; Annenin göğsünde de aynı mantarın yaptığı enfeksiyon var demektir. Bu durumda bebek için kullanılan ilaçlar annenin göğüs ucuna da uygulanmasında sakınca yoktur. İkisinde de bu mantarın tam yok olduğuna emin olduğunuzda tedaviyi bitirmenizde sakınca yoktur. Mamayla beslenen bebeklerde biberonların ve emziklerin sterilizasyonuna dikkat edilmelidir.

Pamukçuğu olmayan bir bebek nasıl besleniyorsa pamukçuklu bebek de aynı şekilde beslenmesi gerekiyor. Ancak annenin göğsünde kızarıklık varsa, anne emzirirken göğsünde ağrıdan şikayet ediyorsa, onun göğsünde de aynı mantarın yaptığı enfeksiyon var demektir. Bu nedenle anne göğüs bakımının iyi yapılması; mantara karşı krem, antiseptik losyon ya da bebekte pamukçuk için kullanılan basit damlaların sürülmesi gerekir. İki-üç günde annenin göğsündeki ve bebeğin pamukçuğu etkisini kaybetmesi söz konusudur. Böylece bebeğin huzursuzluğu ve emme güçlüğü azalır, iştah normale döner.

Not: Kendinizde veya bebeğinizde Pamukçuk hastalığı belirtilerine rastlarsanız tedavi için öncelikle uzman hekim desteği almak için sağlık kuruluşlarına başvurun. Doktorunuzun direktifleri doğrultusunda hareket edin.

FİKRİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz