Ana sayfa Haber Sağlık Koronavirüs Tedbirlerine Uymama Cezası

Koronavirüs Tedbirlerine Uymama Cezası

172
0

Koronavirüs'ten Korunma Tedbirleri

Çin’in Vuhan kentinde başlayarak tüm Dünyayı tehdit etmeye devam eden ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak nitelendirilen Koronavirüs (Kovid-19) salgınından vatandaşları korumak ve salgının yayılmasını engellemek amacıyla önlemler alınmaya devam ediyor.

İçişleri Bakanlığı 16 Mart 2020 tarihinde 81 İl Valiliğine Koronavirüs konulu ek bir genelge göndererek bir çok “Umuma Açık İstirahat ve Eğlence Yeri” adı altında faaliyet gösteren işletmelerin geçici olarak kapatılmasına yönelik karar alındığını bildirdi. Kararda;

“Genelge ile bugün saat 24.00 itibariyle tiyatro, sinema, gösteri merkezi, konser salonu, nişan/düğün salonu, çalgılı/müzikli lokanta/kafe, gazino, birahane, taverna, kahvehane, kıraathane, kafeterya, kır bahçesi, nargile salonu, nargile kafe, internet salonu, internet kafe, her türlü oyun salonları, her türlü kapalı çocuk oyun alanları (AVM ve lokanta içindekiler dahil), çay bahçesi, dernek lokalleri, lunapark, yüzme havuzu, hamam, sauna, kaplıca, masaj salonu, SPA ve spor merkezlerinin faaliyetleri geçici bir süreliğine durdurulacak.” ifadelerine yer verildi.

Ayrıca Sivil Toplum Kuruluşlarının (Dernek, vakıf ) genel kurulları ve Sivil Toplum Kuruluşlarının eğitimler dâhil insanları toplu olarak bir araya getiren her türlü toplantı ve faaliyetleri (icra-i zorunluluk gerektiren yönetim faaliyetleri hariç) geçici olarak ertelendi.

YASAĞA UYMAYAN İŞLETMELER

1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu kapsamında ve ‘Devlet Genel Sağlık Politikası’ doğrultusunda gerekli önlemleri alabilmektedir. Bu kapsamda İçişleri Bakanlığının Koronavirüs tedbirleri kapsamında alınan işyerlerinin geçici süreyle kapatılması genelesine uymayanlara karşı uygulanabilecek cezai işlemler “Emre Aykırı Davranış” olarak değerlendirilebilecek ve para cezasının yanında ruhsat iptaline kadar uzayabilecek cezalar verilebilecektir.

Emre Aykırı Hareket Cezası

Kafe, restoran, nargile içilen mekanlar gibi insanların kalabalık biçimde bir arada bulunduğu yerlerin kapatılmasına dair yayımlanan genelge ile Koronavirüs‘ün dünya genelinde gösterdiği etkinin azaltılmasına yönelik toplum sağılığını koruma tedbirleri kapsamındaki önlemlere aykırı davranan işletmelere idari para cezası uygulanabilir. Para cezasında Kabahatler Kanunu uyarınca ‘Emre Aykırı Davranış’ nedeni gerekçe olacaktır.

KORONAVIRUS CEZALARI

Ancak işletmelerin para cezasının yanı sıra hapis cezası alması da yasalara göre mümkün. Belli şartlar altında (Türk Ceza Kanunu) TCK 195. maddesi uyarınca “bulaşıcı hastalıklara ilişkin tedbirlere aykırı davranma” suçu nedeniyle işletme sahipleri 2 aydan 1 yıla kadar hapis cezası istemi ile karşılaşabilirler.

Yine Umumi Hıfzıssıhha Kanunu hükümleri kapsamında da devlet otoritesi tarafından alınan önlemlere uymaması halinde öngörülen benzer idari cezalar mevcut. Koronavirüs önlemlerine uymadığı için verilen cezalara rağmen uyarıları dikkate almadan faaliyetine devam eden işletmelere ise ilgili belediyeler tarafından ruhsat iptali de uygulanabilir.

İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelgeye Trabzon şehrinde uymayan işletmeler için ihbarda bulunabilirsiniz. Trabzon Büyükşehir Belediyesi 153 Bordomavi Masa, 188 Alo Zabıta, Trabzon Ortahisar Belediyesi Zabıta Müdürlüğü 04624111661 veya 155 Polis İmdat hattına ihbar edebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here