Ana sayfa Haber Sağlık Hücre ve Organlar Kendini Ne Kadar Sürede Yeniler?

Hücre ve Organlar Kendini Ne Kadar Sürede Yeniler?

1108
0

Hücre ve Organlar Kendini Ne Kadar Sürede Yeniler

Kemikleriniz, deriniz, tat alma hücreleri, kirpikleri ve hatta kan hücreleri düşündüğünüzden çok daha genç. Nüfus cüzdanınızda yazan tarih sizin gerçek yaşınızı gösterirken, vücudunuzdaki hücre ve organlar şaşırtıcı bir şekilde her ay, her yıl ve hatta her hafta yenileniyor.

Reader’s Digest dergisinde yer alan habere göre, işte bazısı 5 günde bir bazısı ise 15 yılda bir yenilenen hücre ve organlar:

Mide Mukozası: Yiyecekleri sindirmeye yardımcı olmada önemli rol oynayan mide mukozası, 5 günde bir yenilenir. Özel hücreler midenizin pH dengesini sağlanmasından sorumlu enzimler ile asit üretir. Aynı hücre mide mukozasını asidin yırtıcı, parçalayıcı etkisinden korumak için koruyucu bir mukus salgılar. Tüm bu işler bir haftadan daha kısa sürede meydana gelir.

Tat Alma Tomurcukları: Küçük fakat çok çalışkan olan yaklaşık 10 bin tat alma tomurcuğunuz yiyeceklerin tatlarını beyne ileten mikrovilü denilen mikroskobik kıllara sahip. Tat alma tomurcuklarınız sık sık, yaklaşık 10 günde bir yenilenir. Fakat bu süreç yaşla birlikte yavaşlar. Bu nedenle daha yaşlı olan yetişkinlerin sadece 5 bin tat alma tomurcuğu bulunur.

Cilt Hücresi: Cildinizin en dış katmanı “Stratum corneum” olarak isimlendirilir. Bu katman cildin daha hassas olan katmanları ile ortam arasında koruyucu bir bariyer olarak görev yapar. Yeni üretilen hücreler gelişir, yeni hücre yapmak üzere bölünür ve sonunda 2 haftalık bir yolculuk ile en üst katmandan dökülen hücrelerin yerini alırlar. Bu yer değiştirme işlemi hayatınız boyunca sürer. Yaşlandıkça hücrelerin dökülme ve yenilenme işlemleri de yavaşlar.

Kirpik: İnsanların yanı sıra birçok hayvanda da bulunan kirpikler gözlerinizi toz, kir gibi partiküllere karşı korur ve gözlerinizin kurumasını önler. Üstteki göz kapağınızda yaklaşık 150-200 kirpik, alttakinde ise 75-100 arasında kirpik bulunuyor. Kirpikleriniz de 2 ayda bir yenilenir.

Kırmızı Kan Hücresi: Tek bir damla kan bile milyonlarca güçlü hücre içeriyor. Franklin Enstitüsü’ndeki yetkililere göre, oksijeni dağıtan ve diğer hücrelerden gelen atıkları yok eden bu hücreler 4 ayda bir yenilenir. Kan hücrelerinin hayatı destekleyen bu fonksiyonları çok önemlidir. Beslenmenizdeki demir bu süreci kolaylaştıracaktırır. Demir kırmızı ette, balıkta, kümes hayvanlarında, yumurtada ve fasulyede yaygın olarak bulunur.

Karaciğer Hücresi: Başlıca temizleyici organ olan karaciğer, sindirim sisteminden gelen kanı vücudun kalan kısmına yayılmadan önce filtre eder, ilaçları metabolize eder ve kimyasalların etkisini giderir. Bu karaciğer için büyük bir iş, bu nedenle yaklaşık her yıl hücre yenilenmesine ihtiyacı olur.

Kemik Hücresi: Kemikleriniz güçlü ve dayanıklı görünebilir, fakat kemikleri oluşturan hücreler sürekli ölür ve yeniden doğar, her 10 yılda bir tüm iskelet sisteminiz yenilenir. Kemik yoğunluğu 20’li yılların başında en güçlü olduğu dönemdedir ve daha sonra dereceli olarak zayıflar. Kemik kaybı yeniden doğan kemiklerden daha fazla olursa kemik erimesi hastalığı oluşur.

Kaburga Kas Hücresi: Göğüs kafesiniz kalp ve akciğer gibi hayati iç organlarınızı korur. Bu hücre türü de 15 yılda bir yenilenir. Göğüs kafesinin 12 çift kemiği kaslar ve liflerle desteklenir. Kaburga kemiklerinizin arasındaki bu kaslar “interkoskal kaslar” olarak adlandırılır. Nefes alıp verdiğinizde göğüs kafesinizin genişlemesini sağlar.

Beyincik Hücresi: Beyinciğiniz sizden 3 yaş daha gençtir. Beyninizin bu bölümü hareket yeteneği ile dengenin sağlanmasından önemlidir. Houston’daki Texas Üniversitesi Sağlık Bilimi Merkezi’ndeki yetkililere göre, tüm beyin hacminizin sadece yüzde 10’unu oluşturmasına rağmen beyincik tüm beyin hücrelerinin yüzde 50’sinden fazlasını içerir. Beyincik bebeklerde ilk gelişen organlardan biri olmasına rağmen oldukça yavaş yaşlanır. Beyincik dengeyi ve duruşunuzu kontrol eder, isteğe bağlı hareketlerinizi düzenler, futbol, basketbol gibi hareketli sporları öğrenmenize yardımcı olur, dil gibi diğer zihinsel fonksiyonlar için de önemlidir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here