Ana sayfa Haber Sağlık Kalp Krizi Belirtileri Nedir?

Kalp Krizi Belirtileri Nedir?

60
0

Kalp Krizi Anında Yapılması Gerekenler

Kalp kasına giden damarların, herhangi bir kısmının tıkanması sonucu ile kan akışının kesilmesi sonrasında oluşan olaya kalp krizi denilmektedir. Kalp krizi durumlarında, kalbe gitmesi gereken kadar kan gitmemekte ve kalbin sahip olduğu kaslar yeteri kadar beslenemediği için durma noktasına gelebilmektedir. Hasta olan kişinin yaşamsal değerlerinde ani düşüşler görülebilmektedir. Bu değerlerin yükseltilmesi için anjiyo, stent kullanımı ve diğer kardiyovasküler işlemler yapılmaktadır. Kalp krizinin sebebi genellikle kalbe kaldıracağından daha fazla efor yüklemesinden dolayı oluşmaktadır. Ancak bu neden tek başına kalp krizi için bazen yeterli olmamaktadır. Bu nedenle aşağıda bazı kalp krizi nedenleri sizlerle paylaşılmıştır. Sizlerde bu kalp krizi nedenlerine sahipseniz, mutlaka düzenli olarak kalp doktoruna kontrol olmalısınız.

KALP KRiZİ TEHLİKESİ HANGİ DÖNEMDE BAŞLAR

Kalp kasının oluşumu diğer kas yapılarında olduğu gibi çizgili kastır bunun yanında kalp kasının çalışması için oksijen ve glikoz yanında yağ asitleri gibi besinlere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu besin ve oksijeni kalbe koroner artar damarları iletmektedir. Koroner damarların birinde ya da birkaçında oluşacak olan kan pıhtısı nedenli kan akımının durması halinde, o bölgenin besin ve oksijen transferi duracaktır. Bu transfer durduktan sonra, bu maddelere ihtiyacı olan kas grupları zamanla çalışmayı bırakacaktır. Bu durumda kalp krizi meydana gelir ve bu duruma acil müdahale edilmesi gerekmektedir. Aksi taktirde, çalışan diğer kasların da durması mümkün olacak ve hasta hayatını kaybedebilecektir. Eğer yanınızdaki kişi; birden yere düşerse, kalp ağrısı olursa, çarpıntısı olursa hızlı bir şekilde 112 Acil Yardım Hattı aranmalı ve soğukkanlı bir şekilde hastaya oturur pozisyon vermelisiniz. Olay yerine çok kısa süre içerisinde gelecek olan uzman sağlık ekipleri, hızlıca müdahaleyi yapacak, hastanın durumunu stabil hale getirecek ve hastaneye transferini gerçekleştirecektir.

Kalp Krizi 112 Acil Yardım

KALP KRiZi BELİRTİLERİ NELER

Kalp krizi çoğunluk ile istirahat halinde başlar, ayrıca bazı durumlarda da yoğun olarak enerji sarf edilen efor sonrasında başlayabilmektedir.

 • En belirgin belirtisi ise göğüs bölgesinde yoğun olarak oluşan göğüs ağrısıdır.
 • İkincisi iki göğüsün arasına sanki yoğun bir baskı hissi varmış gibi oluşan ağrıdır.
 • Ayrıca omuzlarda, alt çene kısmında, karın bölgesinde ağrı oluşabilir. Ayrıca kalp krizi sebepli nefes alışlarda zorlanma bunun yanında boğuluyormuşçasına bir hissiyat, yoğun bir halsizlik ve benizde oluşan solukluk kalp krizi belirtisi olarak yorumlanabilmektedir.
 • Ayrıca bu belirtiler herkeste aynı da olmayabilir. Kalp kasında oluşan hasar yapısına bağlı olarak belirtiler de değişmektedir. Ayrıca kalp krizi diyabet hastalarında ve yaşı ileri yaşlar da olan hastalar da yalnızca bulantı, yoğun terleme, sıcak basma hissi, yoğun ve aniden oluşan halsizlik hissi bunun yanında nefes alıp verirken zorlanma belirtileri başta diyabet hastaları olmak üzere ileri derecede yaşı olan hastalarda görülmektedir.

KALP KRİZİNİ TETİKLEYEN FAKTÖRLER

 • Sigara bağımlılığı,
 • Genetik Faktörler,
 • Yapılan iş,
 • Spor geçmişi,
 • Diyabet Hastalığı,
 • Fazla kilolar,
 • Yüksek tansiyon,
 • Yüksek Kolesterol,
 • Yoğun Stres,
 • Hareketsizlik,

gibi faktörler kalp krizini etkileyen durumlara örnek olarak verilebilmektedir. Bu durumlara sahip olan kişilerde, kalp krizi riski görülme oranı diğer kişilere göre oldukça yüksek olmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here