Ana sayfa Haber Trafik Aday Sürücü Nedir?

Aday Sürücü Nedir?

29
0

Aday Sürücü

2016 yılında yapılan değişiklikle sürücü adayları ehliyetlerini aldıktan sonra 2 yıl boyunca aday sürücü olarak araç kullanma zorunluluğu getirildi. Yeni sürücülerin 2 yıl sonunda aday sürücülükleri sona eriyor ve herkesin tabi olduğu 100 ceza puanı sistemine dahil oluyorlar.

Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 01/01/2016 tarihinden sonra yürürlüğe giren Ek 3’üncü maddesinde;

  1. İlk defa sürücü belgesi alanlar
  2. Herhangi bir sebeple sürücü belgesi iptal edilmiş olup da yeniden sürücü belgesi alanlar,

Yukarıda 2 maddede belirtilen kişiler ehliyetin alındığı tarihten itibaren iki yıl süreyle aday sürücü olarak kabul edilir.

2918 sayılı Kanunun kapsamında aday sürücülük süresi içerisinde;

  • a) 47 nci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinin (kırmızı ışık) üç kez ihlal etmek.
  • b) 48 inci (Uyuşturucu ve alkollü araç kullanımı) veya 118 inci (Ölümle sonuçlanan trafik kazalarına asli kusurlu olarak sebebiyet vermek) maddelerine istinaden sürücü belgelerinin geri alınması.
  • c) 51 inci maddesinin (hız sınırları üzerinde araç kullanmak) üç kez ihlal etmek.
  • ç) 53 üncü maddesinin ikinci fıkrasının (Sağa ve sola dönüşlerde, sürücüler kurallara uygun olarak geçiş yapan yayalara, varsa bisiklet yolundaki bisikletlilere ve sola dönüşlerde sağdan ve karşıdan gelen trafiğe ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar.) üç kez ihlal etmek.
  • d) 74 üncü maddesinin (Görevli bir kişi veya ışıklı trafik işaretleri bulunmayan, ancak başka bir trafik işareti ile belirlenmiş yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken bütün sürücüler araçlarını yavaşlatmak ve bu geçitlerden geçen veya geçmek üzere bulunan kişilere ve öğrencilere ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar.) üç kez ihlal etmek,
  • e) Koruyucu tertibatın kullanılması ile ilgili 78 inci maddesinin (emniyet kemeri, kask vb. kullanılması zorunludur.) üç kez ihlal edilmesi hallerinden herhangi birinin gerçekleşmesi veya araç cinsine bakılmaksızın 0,20 promilin üzerinde alkollü olarak araç kullanıldığının tespit edilmesi veya toplam 75 ceza puanının aşılması durumunda sürücü belgesi trafik görevlilerince iptal edilir.

Aday Sürücü Alkollü Araç Kullanma Cezası

Yukarıdaki maddelerden en katı ve sonuçları ağır olan “0,20 promilin üzerinde alkollü olarak araç kullanma” neticesinde ehliyetinizin iptal edilmesidir. Aday Sürücülük süresi (2 Yıl) içerisinde alkollü araç kullanırken yakalandığınızda ehliyetinize el konulur ve adınıza kayıtlı aday sürücü belgeniz hemen iptal edilir. Psiko-teknik analiz raporu almak için uzmana gitmeniz gerekir.

ADAY SÜRÜCÜ BELGESİ İPTAL EDİLENLER

Ehliyetine el konulan edilen Aday Sürücü sıfırdan başvuru yaparak tekrar ehliyet alabilmektedir. Sürücü belgesi iptal edilen sürücü tarafından Ehliyet başvuru şartları yeniden sağlanacak ve bu süreç biraz uzun olacağı için can sıkıcı olacak. Yeniden kursa yazılarak ehliyet alabilmek için öncelikle ehliyet iptal nedenlerinde yer alan geri alma süresi kadar zamanın geçmiş olması zorunludur. Ehliyet kursunda eğitime başlayabilmek için tabi tutulacak psiko-teknik değerlendirme ve psikiyatri uzmanı muayenesi sonucunda sürücülüğe engel hali bulunmadığını gösterir belgenin alınması gerekiyor. Bu gelge, sürücü kursuna verilmelidir. Son olarak adayın sürücü kursuna devam etmesi ve yapılan sınavlarda başarılı olarak motorlu taşıt sürücüsü sertifikası alması gerekir.

PSİKO-TEKNİK VE SÜDGE

Aday sürücü olarak araç kullanırken alkol kontrolünde ehliyetinize el konulduysa veya iptal edildiyse bağlı olduğunuz İl – İlçe Trafik Şube Müdürlüğü tarafından adınıza düzenlenecek belgeyi alın. Verilen kâğıtla beraber İl Sağlık Müdürlüğü’ne gitmeniz gerekiyor.

Aday Sürücü Alkol Testi

ilave olarak Aile Sağlığı Merkezi’nden GGT, AST, ALT kan testleri yaptırarak İl Sağlık Müdürlüğü’ne götürmeniz istenilecek. Orada sizi yönlendirecekler ve Halk Bankası ilgili hesaba 2020 yılı için 1.850 para yatırmanız söylenecek.

Bankadan aldığınız dekontla İl Sağlık Müdürlüğü’nde 1 aylık (haftada 1 gün eğitim vardı oda pandemi nedeni ile ayda 4 defa, günde 15dk) eğitime katılmanız gerekecek. Eğitim sonrasında biri deneme, biri de yazılı sınav (20 soru) olmak üzere iki sınava girmeniz gerekecek. Sınavda az 15 doğru cevap vermeniz şart. Bu arada eğitim süresince trafiğe ehliyetsiz çıkma veya başka bir sebeple trafik cezası yememeniz gerekiyor. Eğer kurs sürecini başarıyla tamamlarsanız size sertifika veriliyor.

Ehliyetinize el konulduysa bu Sertifika ile Trafik Şube Müdürlüğü’ne başvuruyorsunuz. Sonrasında 10 gün içerisinde ehliyetinizi nüfustan alabilirsiniz.

Aday Sürücü iken eğer alkollü olarak yakalandıysanız ve ehliyetiniz iptal edildiyse bu sertifika ile tekrar ehliyet kursuna yazılabiliyorsunuz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here