Ana sayfa Haber Trafik Ehliyet Başvuru Şartları

Ehliyet Başvuru Şartları

15
0

Ehliyet Başvuru Şartları

17 Nisan 2015 tarihinde Resmi Gazete’de Karayolları Trafik Yönetmeliği ile Ehliyet Alma Şartları için önemli değişiklikler yapıldı. Sürücüleri ve sürücü adaylarını bire bir etkileyen önemli değişiklikler yapıldı. 2016 yılında bu değişiklikler uygulandı. 2017 yılında herhangi bir değişiklik yapılmadı.

 • Otomobil, motosiklet gibi küçük ehliyetler 10 yılda bir değiştirilecek.
 • Otobüs, kamyon gibi büyük ehliyetler 5 yılda bir değiştirilecek.
 • İlk defa ehliyet alanlara 2 yıl boyunca stajer ehliyet verilecek.

Stajyer ehliyet uygulamasında sürücü, 2 sene boyunca 75 ceza puanına ulaşırsa, ehliyetine el koyulacak ve psikolojik durumunun tespiti için psikoteknik testine girmesi gerekecektir. Psiko-teknik belgesi aldıktan sonra sürücü kursuna başvurarak tekrar ehliyet alması gerekecektir.

Yönetmeliği göre iki yıl boyunca üst üste aşağıda belirtilen hataların yapılması durumunda sürücü belgesi iptal edilecektir.

 • Üç kez trafik ışıklarının ihlal edilmesi,
 • Hız limitlerinin üç defa ihlali,
 • Sağa-sola, dönel kavşaklarda yayalara, bisiklet kullanıcılarına geçiş hakkının 3 defa ihlal edilmesi,
 • Okul geçitlerinde öğrenci geçişlerinin ihlal edilmesi,
 • Emniyet kemerinin 3 defa takılmaması,
 • Araç cinsine bakılmaksızın 0,20 promil alkol ile yakalanmak,
 • Ölümle sonuçlanan trafik kazalarında asli kusurlu olmak durumlarında sürücü belgesi iptal edilir.

Not: Yönetmelikteki en katı madde alkol üzerinedir. Yönetmelikte açıkça sürücü adaylarının kesinlikle 0,20 promil üstünde olacak şekilde alkollü araç kullanmaması istenmektedir.

EHLiYET ALMA YAŞI

Ehliyetlerin sınıfına göre yaş sınırı değişmektedir. Almak istediğiniz ehliyet sınıfı şartında yer alan gerekli yaşı sınava gireceğiniz tarihte değil, sınava başvurunun son gününde tamamlamanız ve bir sonraki yaştan gün almanız gerekmektedir.

Direksiyon Sınavı

Alacağınız sınıfa göre bitirmeniz gereken yaş sınırları aşağıda listelenmiştir.

 • (M-A1-B1) sınıfı için 16 yaş bitirilmiş olmalı.
 • (A2-B-BE-C1-C1E-F-G) sınıfı için 18 yaş bitirilmiş olmalı.
 • (A) sınıfı ehliyet için 24 yaş bitirilmeli veya 2 yıllık A2 ehliyeti olanlar 20 yaşını bitirmiş olmalı.
 • (C-CE-D1-D1E) sınıfı için 21 yaş bitirilmiş olmalı.
 • (D-DE) sınıfı için 24 yaşı bitirilmiş olmalı.

EĞİTİM DURUMU

Ehliyet alabilmek için en az ilkokul mezunu olmak gereklidir. Ancak 4+4+4 eğitim sisteminde 4. Sınıfı bitirmiş 5. Sınıfı okumamış olanlar da ilkokul mezunu sayılacaklarından belgelemek şartı ile 4. Sınıfı tamamlamış olmak yeterlidir. 4. sınıfı bitirmeyenler Halk Eğitim Merkezlerinden gerekli eğitimi tamamlayarak 2. kademe okur yazar belgesi aldıklarında sürücü belgesi (ehliyet) alma hakkına sahip olurlar.

EHLiYET SAĞLIK ŞARTLARI

Ehliyet alabilmek için sağlığınızın ehliyet almaya uygun olduğunun belgelenmesi gereklidir. Bunun için Sağlık Bakanlığına bağlı hastanelerden veya Üniversite hastanelerinden, Aile hekiminizden, Özel Hastane, Poliklinik veya Tıp merkezlerinden sürücü olur raporu alabilirsiniz. Doktor, Sürücü olur veya olamaz raporu verebilir veya gerek gördüğü durumlarda sizi ileri tetkik ve muayene için bir uzman doktora veya sağlık kuruluna sevk edebilir.

SAĞLIK RAPORUNA İTİRAZ

Eğer sürücü olamaz raporu verildiyse buna sağlık müdürlüklerine müracaat ederek itiraz edilebilir. Bu durumda belirlenecek hastaneden yeni bir sağlık kurulu raporu verilir. Burada da sürücü olamaz raporu aldıysanız tekrar itiraz hakkınız vardır. Bu durumda tekrar Sağlık Bakanlığının belirlediği sağlık kuruluna gönderilirsiniz. Bu kuruldan verilen rapora itiraz hakkınız yoktur.

Sürücü olunamayacak hastalıklar ve dereceleri 29 Aralık 2015 tarih, 29577 sayılı yönetmelikle detaylı olarak belirlenmiştir.

Sürücü belgeleri 2 gruptur. Bazı hastalıklarda 1. Grup için (M, A1, A2, A, B1,B, BE, F sınıfı) sürücü olunabilirken 2. Grup için (C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE, G sınıfı) sürücü olamazlar.

Örneğin: Görme muayenesinde en az her iki gözü 0.7 görenler veya az gören göz 0,6, iyi gören göz en az 0,8 gördüğünde 2. Grup ehliyet alabilir. Ama bir göz 0,1 görüyorsa her iki göz toplamı 1 olmak şartı ile kişi sadece 1. Grup ehliyet alabilir. Bu görme seviyesine gözlük veya lens ile ulaşılmışsa kişi araç kullanırken gözlük veya lens takmak zorundadır.

 1. Renk körü olanlar ehliyet alabilirler.
 2. Tek gözü gören kişiler sağlam göz 1,0 görmek kaydıyla 1. Gurup ehliyet alabilirler.
 3. Yatay düzlemde her iki gözde 120 dereceden daha az görme alanı bulunanlar sürücü ehliyeti alamazlar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here