Ana sayfa Haber Turizm Gürcistan’a Seyehat İçin Nelere Dikkat Edilmeli

Gürcistan’a Seyehat İçin Nelere Dikkat Edilmeli

2100
0

Batum - GÜRCİSTAN

Trabzon’a yaklaşık 200km Türkiye’nin Sarp sınır kapısına ise 22 kilometre mesafede yer alan Batum,, sahil boyunca uzanan yemyeşil parkaları, koşu ve bisiklet yolları ile, insanına doğa ile iç içe bir yaşam sunuyor. Parklarda yoğunlaşan yeşil, kentin içinde, geniş caddelerin çevresinde, az katlı yapıların arasında ve meydanlarda sürüp gidiyor. Gürcistan ile 2011’de imzalanan anlaşmanın ardından sadece kimlikle ziyaret edilebilen ülkeye Türk gezginler yoğun ilgi gösteriyor. Her geçen yıl geçiş yapan sayısının artmasıyla birlikte birtakım sorunlar yaşanabiliyor. Gürcistan veya Batum gezisi yapacaklar için dikkat edilmesi gereken kurallar bulunuyor. Seyahatin sorunsuz geçmesi ve tatil keyfini doyasıya yaşamak için uyarılara uygun davranmak gerekiyor.

Gürcistan seyahatiniz sırasında ağrı kesici dahil hiç bir ilacı yanınızda götürmeyin. Aksi takdirde 1 ile 7 yıl arasında hapis ve ağır para cezası ile çarptırılabilirsiniz. Gürcistan’a beraberinde mutlaka ilaç getirmesi gereken vatandaşlarımızın, reçetelerinin, doktor raporlarının ve reçeteyi veren doktorun mesleki ehliyetini belgeleyen bir belgenin Apostilli İngilizce ya da Gürcüce tercümesini beraberlerinde bulundurmaları zorunludur. Aksi halde ciddi hukuki sorunlar söz konusu olabilmektedir.

 • Nüfus cüzdanı seyahat süresince taşınmalı
 • Eski, deforme olmuş kimlikler girişlerde kabul edilmiyor (10 yıldan eski olmamalı)
 • Bebekler dahil tüm kimliklerde fotoğraf bulunması zorunlu tutuluyor
 • 10 yıldan eski nüfus cüzdanlarıyla giriş yapılamaz.
 • Yeni Kimliklerle giriş yapılabilir. Yeni kimlik çıkıncaya kadar verilen belgeyle giriş yapılamaz.
 • Araçla geçişlerde, araç başkasının adınaysa noter onaylı İngilizce veya Gürcüce vekaletname taşınmalı
 • Seyahatte 18 yaşından küçük çocukların aileleri ile olmaları gerekiyor. Aksi takdirde aile onaylı İngilizce veya Gürcüce vekaletname gerekiyor
 • Ülkeye girişlerde ilaç, et ve süt ürünleri kesinlikle kabul edilmiyor
 • Kimseden emanet paket alınmamalı
 • KKTC vatandaşları AB pasaportu taşıyorlarsa vize mevzuatına göre hareket etmek zorunda, Türk kimliği taşıyorlarsa sadece kimlikle giriş yapabiliyor
 • Gümrük mevzuatı gereği 30,000 Lari ve üzeri karşılığı olan para ya da altın bulunduran kişilerin beyanda bulunmaları gerekiyor
 • Gürcistan’da araç kullanacak sürücülerin emniyet kemerini takmaları, azami hız sınırına uymaları ve alkollü araç kullanmamaları gerekiyor. Şehir içi hız sınırının 40 km/s olduğunu unutmamalı
 • Yoğun tatil dönemleri ve resmi tatillerde yaşanacak yoğunluk nedeniyle Sarp Sınır Kapısı‘nda hem yaya hem de araç kuyrukları oluşuyor. Bu dönemlere dikkat etmekte yarar var.
 • Türkiye’nin de yer aldığı 94 ülkenin vatandaşları için 180 gün içinde 90 gün vizesiz kalış süresi sınırlaması kaldırılmış, böylece vatandaşlarımızın Gürcistan’da vizesiz olarak kalış süresi bir yıla çıkarılmıştır.

T.C. Dışişleri Bakanlığı’nın 8 Haziran 2015 Tarihli Duyurusu

 1. 8 Haziran 2015 tarihi itibariyle yürürlüğe giren bir kararnameyle aralarında Türkiye’nin de yer aldığı 94 ülkenin vatandaşları için 180 gün içinde 90 gün vizesiz kalış süresi sınırlaması kaldırılmış, böylece vatandaşlarımızın Gürcistan’da vizesiz olarak (daha önce 90 gün olan) kalış süresi 1 yıla çıkarılmıştır. Bu süreden daha fazla ikamet etmek isteyen vatandaşlarımız ikamet amaçlarına uygun olarak Gürcistan’ın dış temsilciliklerinden uzun dönemli vize almaları, müteakiben sözkonusu vizeye dayanarak Gürcistan’da ikamet tezkeresi almaları gerekmektedir.
 2. Nüfus cüzdanlarıyla Gürcistan’a gitmek üzere ülkemizden çıkacak vatandaşlarımıza çıkış işlemlerini gerçekleştiren görevlilerce “Giriş-Çıkış Formu” verilmektedir. Vatandaşlarımızın bu belgeyi Gürcistan’da kaldıkları süre boyunca yanlarında taşımaları ve ülkemize geri girişlerinde nüfus cüzdanlarıyla birlikte hudut görevlilerine ibraz etmeleri zorunludur.
 3. İki ülke vatandaşlarının nüfus cüzdanlarıyla seyahatleri yalnızca Türkiye ve Gürcistan arasında mümkündür. Üçüncü ülkelere seyahatler için pasaport gerekecektir.
 4. Nüfus cüzdanıyla Gürcistan’a seyahat edecek 18 yaşından küçük vatandaşlarımız, mevzuatımız uyarınca anne ve babalarının birlikte nezaretinde veya yanlarında bulunmayan anne ve babasının yazılı resmi muvafakatini ibraz etmek suretiyle ülkemizden çıkış işlemi yapabileceklerdir.
 5. Sadece nüfus cüzdanıyla seyahat eden vatandaşlarımızın nüfus cüzdanlarını kaybetmeleri olasılığına binaen, Tiflis Büyükelçiliğimizde veya Batum Başkonsolosluğumuzda ülkemize geçişlerini teminen geçici pasaport müracaatlarında bulunabilmeleri için yanlarında fotoğraflı bir başka belgeyi daha (ehliyet, öğrenci kimliği v.s.) bulundurmaları önem arzetmektedir.
 6. Gürcistan’a seyahat edecek vatandaşlarımız adlarına kayıtlı araçlarıyla Kara Hudut Kapılarından Gürcistan’a seyahat edebileceklerdir. Ancak, vatandaşlarımızın kendi adlarına kayıtlı olmayan bir araçla Gürcistan’a seyahat etmek istemeleri halinde, yanlarında araç sahibi tarafından verilmiş araç kullanma vekaletnamesini ve vekaletnamenin Gürcistan’ın ülkemizdeki dış temsilciliklerince onaylanmış İngilizce veya Gürcüce tercümesini bulundurmaları gerekecektir.
 7. Gürcistan’a seyahat edecek vatandaşlarımızın pasaportlarında, Abhazya’ya ve Güney Osetya’ya deniz yoluyla ve/veya başka ülkeler üzerinden seyahat ettiklerini gösteren damga veya mühür bulunduğu takdirde Gürcistan’a girişlerinde hapis ve/veya para cezasına çarptırılmaları sözkonusu olabilecektir.
 8. Gürcistan’a seyahat edecek vatandaşlarımızın yanlarında 30.000 Lari veya üzerindeki bir meblağa tekabül eden Türk Lirası/döviz bulundurmaları halinde, Gürcistan gümrük memurlarına önceden sözlü veya yazılı olarak paralarını beyan etmeleri önem taşımaktadır. Beyan edilmeyen nakit paraya, Gürcistan mevzuatı uyarınca el konulmaktadır.

Yetkililer Gürcistan’a Gidecek Olan Vatandaşları Uyarıyor

Türkiye’nin Batum Başkonsolosluğu, Türkiye’de reçete ile satılan bazı ilaçların, içinde bulunan etken madde nedeniyle uyuşturucu madde olarak kabul edilebildiği, Gürcistan’a gidecek vatandaşları, mümkünse ilaçlarını beraberlerinde getirmemeleri konusunda uyardı. Ayrıca Başkonsolosluk yetkilileri, yaptıkları açıklamalarda, Gürcistan makamlarının ülkeye ilaç sokulmasına ilişkin kurallarında ciddi değişiklikler yaptığı konusunda vatandaşları uyarmıştır.

Yetkililer, bir çoğu soğuk algınlığı ve ağrı kesici olarak kullanılan “Benical Cold, Coldax, Duact, Sudafed, Cold Stop, T-dol 100, Raydol 100, A-ferin, Supra Cold, DroFlu Cold, Katarin Forte, Dolorin Cold, Acetaminophen Codeine 300/10, Chlordiazepoxide, Diphenoxylate, Clonazepam” ile etken maddeleri psikotropik nitelikli olan ilaçlarla Gürcistan’a gidilmesi halinde hapis ve para cezaları söz konusu olabileceğini, aynı durumun kırmızı, yeşil reçeteli ve kontrole tabi ilaçlar için de geçerli olduğunu duyurdu.

‘Para ver, serbest kal’

Son 2 yılda 100 Türk Gürcistan’da tutuklandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın devreye girmesiyle 33’ü bırakıldı. 33 kişinin de ortak özelliği, yapılan aramalarda otomobillerinde eroin bulunmasıydı. Ama tutuklanan Türkler bu eroinleri otomobillerine polislerin koyduğunu iddia etmekte. Yargı sürecinde de yüklü miktarda para karşılığı serbest bırakılma teklifi aldıklarını öne sürüyorlar.

TİFLİS BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Turkish Embassy 35, Chavchavadze Avenue 0179 Tbilisi – GEORGIA

Telefon: 00 995 32 225 20 72 -73-74-75-76

Faks: 00 995 32 222 06 66

embassy.tbilisi@mfa.gov.tr

http://www.tiflis.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Gürcistan

BATUM BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres: Ninoshvili Caddesi No:9, Batum, Acara Özerk Cumhuriyeti, GEORGIA

Telefon:

0466 213 15 00 (Türk Hattı)

00 995 (422) 25 58 00 (Gürcü hattı)

00 995 (422) 27 47 89 (Gürcü Hattı)

00 995 (422) 27 47 90 (Gürcü Hattı)

Faks: 0466 213 15 05 (Türk Hattı)

00 995 (422) 25 5 810 (Gürcü Hattı)

consulate.batumi@mfa.gov.tr

http://www.batum.bk.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Acara Özerk Cumhuriyeti, Guria, Poti ve İmereti Bölgeleri

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here