Ana sayfa Haber Turizm Kimlikle Batum’a Nasıl Gidilir?

Kimlikle Batum’a Nasıl Gidilir?

365
0

Kimlikle Batum'a Giriş

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre Türkiye ile Gürcistan arasında yapılan anlaşma kapsamında iki ülke vatandaşları bu ülkelere yapacakları seyahatlerde yeni kimlik kartlarıyla giriş-çıkış yapılması zorunlu hale geldi. Yeni kimlikle Batum’a giriş yapmak istiyorsanız dikkat etmeniz gerekenler yazımızda mevcut.

Emniyet Genel Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, Türkiye Cumhuriyeti ile Gürcistan arasında yapılan anlaşma ve protokol ile ilgili genelge kapsamında iki ülke vatandaşlarının bu ülkelere yapacakları seyahatlerde kimlik kartlarıyla giriş ve çıkış yapabilmelerine ilişkin hususların belirlendiği hatırlatıldı. Bu doğrultuda Türkiye’den Gürcistan’a gidecek Türk vatandaşlarının 1 Eylül 2019 tarihi itibarıyla eski kimlik kartlarıyla işlem yapılmamaktadır.

Belirlenen hususlar arasında, karşılıklı seyahatlerde kullanılacak kimlik kartlarının Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) standartlarına uygun makinada okunabilir olması gerekliliğinin bulunduğu, Türk vatandaşlarının ICAO standartlarına uygun makinada okunabilir kimlik kartları kullanmaya başlayana kadar mevcut tek dilli kimlik kartının kullanılabileceğinin yer aldığı ifade edildi.

Sarp Sınır Kapısı‘ndan yapılan geçişlerde eski kimlik kartlarının kullanılmasından kaynaklı güvenlik zafiyeti oluştuğu ve yasa dışı yollardan yurt dışına çıkış yapmaya çalışan kişilerin buraya yöneldiği belirtilen açıklamada, 1 Eylül 2019 tarihi itibarıyla Türkiye’den Gürcistan’a gidecek Türk vatandaşlarının eski kimlik kartlarıyla işlem yapılmayacağı kaydedildi.

Turkiye Cumhuriyeti Bebek Kimlik Karti

FOTOĞRAFSIZ YENİ KİMLİK KARTLARI

En çok merak edilen konulardan biri de bebeklerin ve çocukların yeni çipli kimlik kartlarında fotoğraflarının bulunmaması. Çocuğun fotoğrafsız kimlikle birlikte Batum’a (Gürcistan) gezi planlayan aileler sınır kapısından giriş yaparken geri çevrilip çevrilmeyecekleri konusu.

Edindiğimiz bilgiye göre 15 yaşına kadar çocukların aileleri refakatinde yurt dışına çıkabilmelerine izin veriliyor. 15 yaşından büyük çocukların çipli kimlik kartlarında mutlaka fotoğraf bulunması gerekiyor. Aksi halde onca yolu boşa gitmiş olursunuz ve kapıdan geri dönmeniz gerekir.

FOTOĞRAFSIZ KiMLiKLE BATUM’A GiRiŞ

Çocuk, annesi ve babası dışında bir kimseyle yurtdışına çıkacaksa anne ve babası tarafından imzalanmış, noter onaylı muvafakatname gerekir.

Aynı şekilde, ebeveynlerinden biri ile yurtdışına çıkacağı durumda da diğer ebeveyn tarafından imzalanmış, noter onaylı muvafakatname gerekir.

Şayet ebeveynler ayrı ya da boşanmış ve çocuğu yurtdışına götürecek ebeveyn diğer ebeveyne hiçbir şekilde ulaşamıyor ya da muvafakat alamıyor ise, mahkemeden izin alınabileceği gibi boşanan ebeveynler arasında çocukla ilgili anlaşma protokolü varsa, diğer ebeveynin muvafakati olmadan çocuğun velayetine sahip ebeveyn ile 28 gün süreyle yurtdışına çıkabilir.

18 yaşından küçük çocuklu aileler araçla geçiyorsa bireylerin araçtan inmelerine gerek yok. Anne veya baba arabadan inerek yaya olarak kapıdan geçmek isterse anne-babadan yanlarında bulunan çocuk için muvafakat istenecektir. Beraber yolculuk yapıyor olmalarına rağmen tek ebeveynle yaya çıkmaya çalışan çocuğun çıkışını yapmaz. Diğer ebeveynin sistem üzerinden geçişi göründüğünde çocuğun çıkış işlemi yapılır.

Yurtdışına Çıkış Çocuk Muvafakatname Dilekçesi örneğini linke tıklayarak indirebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here