Ana sayfa Haber Turizm Kimlikle Batum’a Nasıl Gidilir?

Kimlikle Batum’a Nasıl Gidilir?

145
0

Ali ve Nino - Batum

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre Türkiye ile Gürcistan arasında yapılan anlaşma kapsamında iki ülke vatandaşları bu ülkelere yapacakları seyahatlerde yeni kimlik kartlarıyla giriş-çıkış yapılması zorunlu hale geldi.

Türkiye’den Gürcistan’a gidecek Türk vatandaşlarının 1 Eylül 2019 tarihi itibarıyla eski kimlik kartlarıyla işlem yapılamayacak.

Emniyet Genel Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, Türkiye Cumhuriyeti ile Gürcistan arasında yapılan anlaşma ve protokol ile ilgili genelge kapsamında iki ülke vatandaşlarının bu ülkelere yapacakları seyahatlerde kimlik kartlarıyla giriş ve çıkış yapabilmelerine ilişkin hususların belirlendiği hatırlatıldı.

Belirlenen hususlar arasında, karşılıklı seyahatlerde kullanılacak kimlik kartlarının Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) standartlarına uygun makinada okunabilir olması gerekliliğinin bulunduğu, Türk vatandaşlarının ICAO standartlarına uygun makinada okunabilir kimlik kartları kullanmaya başlayana kadar mevcut tek dilli kimlik kartının kullanılabileceğinin yer aldığı ifade edildi.

Sarp Sınır Kapısı‘ndan yapılan geçişlerde eski kimlik kartlarının kullanılmasından kaynaklı güvenlik zafiyeti oluştuğu ve yasa dışı yollardan yurt dışına çıkış yapmaya çalışan kişilerin buraya yöneldiği belirtilen açıklamada, 1 Eylül 2019 tarihi itibarıyla Türkiye’den Gürcistan’a gidecek Türk vatandaşlarının eski kimlik kartlarıyla işlem yapılmayacağı kaydedildi.

Turkiye Cumhuriyeti Bebek Kimlik Karti

FOTOĞRAFSIZ YENİ KİMLİK KARTLARI

En çok merak edilen konulardan biri de bebeklerin ve çocukların yeni çipli kimlik kartlarında fotoğraflarının bulunmaması. Bu durumda çocukları ile birlikte Batum / Gürcistan gezisi planlayan aileler sınır kapısından geri çevrilip çevrilmeyecekleri konusunda bir çok soru işareti ile karşı karşıya kalmakta.

Edindiğimiz bilgiye göre 15 yaşına kadar çocukların aileleri refakatinde yurt dışına çıkabilmelerine izin veriliyor. 15 yaşından büyük çocukların çipli kimlik kartlarında mutlaka fotoğraf bulunması gerekiyor. Aksi halde onca yolu boşa gitmiş olursunuz ve kapıdan geri dönmeniz gerekir.

ÇOCUĞU YURT DIŞINA ÇIKARMA

Çocuk, annesi ve babası dışında bir kimseyle yurtdışına çıkacaksa anne ve babası tarafından imzalanmış, noter onaylı muvafakatname gerekir.

Aynı şekilde, ebeveynlerinden biri ile yurtdışına çıkacağı durumda da diğer ebeveyn tarafından imzalanmış, noter onaylı muvafakatname gerekir.

Şayet ebeveynler ayrı ya da boşanmış ve çocuğu yurtdışına götürecek ebeveyn diğer ebeveyne hiçbir şekilde ulaşamıyor ya da muvafakat alamıyor ise, mahkemeden izin alınabileceği gibi boşanan ebeveynler arasında çocukla ilgili anlaşma protokolü varsa, diğer ebeveynin muvafakati olmadan çocuğun velayetine sahip ebeveyn ile 28 gün süreyle yurtdışına çıkabilir.

18 yaşından küçük çocuklu aileler araçla geçiyorsa bireylerin araçtan inmelerine gerek yok. Çünkü diyelim ki araba babanın üstüne cocukla anne veya baba arabadan inerek yaya olarak kapıdan geçmek isterse anne-babadan yanlarında bulunan çocuk için muhafakat istenir. Halbuki beraber yolculuk yapıyor olmalarına rağmen sistemde kontrol edildiğinde polis bunu bilmediğinden ebeveynlerden birinin geçişini sistemden görmediği sürece tek ebeveynle yaya çıkmaya çalışan çocugun çıkışını yapmaz. Diğer ebeveynin sistem üzerinden geçişi göründüğünde çocugun çıkış işlemi yapılır.

[wp_otfd id=”1″ title=”Yurtdışına Çıkış Çocuk Muvafakatname Dilekçesi‘ni buraya tıklayarak indirebilirsiniz.”]

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here