Ana sayfa Haber Turizm Sümela Manastırı Açıldı

Sümela Manastırı Açıldı

251
0

Sümela Manastırı Ziyarete Açıldı

Türkiye’nin önemli tarihi, turistik ve inanç mekanlarından olan Trabzon‘un Maçka ilçesi Karadağ eteklerindeki Sümela Manastırı‘nın restorasyonu tamamlanan ilk etabı, 4 yıl aradan sonra yeniden ziyarete açıldı. Sabah erken saatlerde bölgeye gelen turist kafileleri, manastırı ziyaret etmeye başladı. Manastır, 2019 Mayıs ayı sonuna kadar ücretsiz ziyaret edilebilecek.

Sümela Manastırı‘nda, kaya ve buz kütlelerinin düşerek olumsuzluğa yol açmaması için endüstriyel dağcılardan oluşan özel ekiple sürdürülen yamaç ıslah çalışması sona erdi. 3 aşamada, 79 bin metrekare alanda yürütülen çalışmalarda, ziyaretçilerin can güvenliğinin sağlanması amacıyla yaklaşık 4 bin ton ağırlığındaki kayaların temizliği yapıldı. Sümela Manastırı’nda riskli görülen yaklaşık 360 tonluk kaya kütlesi de çelik ağla bohçalama yöntemiyle bulunduğu alana sabitlendi.

İLK ETAP ZİYARETE AÇILDI

Sümela Manastırı’nda 1’inci etap olarak planlanan çevre düzenleme ve restorasyon çalışması tamamlandı. Manastıra giden 300 metrelik yürüyüş yolunun yeniden düzenlendiği alanda tarihi su kemerleri, gişe binası ile manastıra çıkan merdivenler restore edildi. 4 yıl süren restorasyonun ardından Sümela Manastırı‘nın birinci avluya kadarki ilk kısmı, bugün ziyarete açıldı. Sabah saatlerinde bölgeye gelen turist kafileleri, manastırı ziyaret etmeye başladı. Manastırın dışını gezen ziyaretçilerin saat 14.00’ten sonra içeri alınacağı duyuruldu. Manastır, 2019 Mayıs ayı sonuna kadar ücretsiz ziyaret edilebilecek.

Sümela Manastırı'na Ziyaretçi Akını

ZİYARETÇİLER HEYECANLI

Karadeniz Bölgesi’nde, 9 günlük Ramazan Bayramı tatili nedeniyle Trabzon, Rize, Samsun, Ordu, Gümüşhane, Giresun, Sinop ve Artvin illerinde oteller ve pansiyonlar ile dağ evlerinde doluluk oranı yüzde 100’e ulaştı. Eşsiz doğası, denizi ve yaylarıyla dikkat çeken bölgede tatil planlaması yapanların tercihleri arasında doğa ve kültür turları ilk sırada yer alıyor. Yerli turistlerin yanı sıra çoğunluğu Körfez ve Mena (Ortadoğu ve Kuzey Afrika) ülkelerinden gelen turistler için Uzungöl ve Sümela Manastırı gezilecek yerlerin başında geliyor. yaklaşık 4 yılın ardından ziyarete açılan Sümela Manastırı da bu anlamda ziyaretçileri heyecanlandırıyor.

GİZLİ GEÇİT GÖRÜLEMEYECEK

Restorasyon çalışmaları sırasında, bugüne kadar girilmemiş kuzey çatının üst sağ yamacında gizli geçitle ulaşılan nokta tespit edildiği ballandıra ballandıra haber yapıldı. Fakat alınan son bilgiye göre gizli geçit turistlerin ziyaretine açılmayacak.

Hristiyanların tapınak veya kutsal alan kabul ettiği ‘şapel’ ve ‘çile odaları’ olduğu belirlenen alanda, bugüne kadar görülmemiş ‘cennet ve cehennem, ölüm ve yaşam’ tasviri taşıyan fresklerin yer aldığı haberlere konu edilmişti. Bu bölümün, ikinci etap restorasyon çalışmaları sonrası ziyarete açılacağı yönünde bilgiler mevcut. İkinci etap restorasyon çalışmaları kapsamında ise kilise ve sınıfların yer aldığı bölüm üzerindeki alanlarda da kaya ıslahı ve temizlenmesi çalışmaları yapılacak. Ardından manastır içerisindeki kilise, sınıflar ve avlu kısmında restorasyon çalışmaları gerçekleştirilecek.

ESNAF MEMNUN

Restorasyon çalışmaları nedeniyle 4 yıldır ziyarete kapalı olan tarihi Sümela Manastırı, ilk bölümünün ziyarete açılması ve manastırın 1 Haziran’a kadar ücretsiz gezilebilmesi ilçe esnafı tarafından memnuniyetle karşılanırken, bölgeyi ziyarete gelen yerli ve yabancı turistleri de heyecanlandırdı.

MANASTIR OLDUKÇA İHTİŞAMLI

Sümela’yı görmek için Fransa’dan ziyarete gelen İsabel Le Reinbold, manastır ve çevresinin fotoğraflardan daha güzel bir yer olduğunu söyleyeyerek, “Daha önce çeşitli sitelerde manastırın fotoğraflarını görmüştük. Sonra burayı ziyaret etmek istedik. Fotoğraflara oranla çok daha çarpıcı bir yer. Cepheye yapıştırılmış olan manastır oldukça ihtişamlı. İnternet üzerinden çeşitli bloklardan buranın açılacağını biliyorduk ama böyle bir görüntü beklemiyorduk. Beklediğimizden çok daha güzel. Buraya tekrar geleceğiz. İçerideki freskleri çok merak ediyoruz” dedi.

Sümela Manastırı

HAYAL KIRIKLIĞI

Manastırın iç kısmını görmeyi bekleyenlerin hayal kırıklığına uğradığını söyleyen ziyaretçilerden bazıları, “ Trabzon’a ve Sümela Manastırı’na ilk defa geldiklerini, Açılış olduğunu duyunca çok heyecanlandıklarını, fakat hayal kırıklığına uğradıklarını belirtiyor. Gerçekten dolu dolu burada gezebilmek için kaç yıl daha bekleyeceklerini halen merak ettiklerini ve 4 yıl boyunca yapılan çalışmanın ardından açılan yerin avludan ibaret olması hayal kırıklığına neden oldu” diyerek giriş ücretlerinde indirim yapılmasını istedi.

Sümela Manastırı‘nın açılacağını duyduğunda heyecanlandığını anlatan bir başka ziyaretçi ise, “Buraya daha önce de gelmiştim. Dışarıdan sadece kaya olan yapıyı görmüştük. Yine fark eden bir şey olmadı. 4 yıldır restorasyon çalışmaları yapılıyor. Gelmeden önce gerçekten çok heyecanlıydık. Bunca çalışmanın sonucu sadece bir teras olmamalıydı. Gerçekten çok bekledik buranın açılmasını” diye konuştu.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here