Ana sayfa Haber Turizm Trabzon’da Turizm Yatırımları

Trabzon’da Turizm Yatırımları

284
0

Trabzon'a Turizm Yatırımları

Türkiye’deki en önemli doğa, kültür ve yayla turizmi merkezlerinden  Trabzon, kış turizmi sayesinde 12 boyunca yapılacak aktivitelerle bir cazibe merkezi haline gelmesi için yörede daha fazla yatırım yapılması planlanıyor.

Son yıllarda turizm hareketi açısından önemli derecede gelişme kat eden Trabzon, özellikle Doğa Turizmi, Yayla Turizmi,  Uzungöl ve  Sümela Manastırı gibi değerlerini her yıl ziyaret eden yüz binlerce yerli ve yabancı turistle ön plana çıkıyor.

Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, son yıllarda  Trabzon‘da yatırımlarla birlikte turizm hareketliliğinin oldukça geliştiğini ifade ederek, “Geçtiğimiz yıl 2,5 milyonu aşan turist ilimize geldi. Bu yıl da sene sonuna kadar 3 milyonu aşkın yerli ve yabancı turist bekliyoruz” dedi.

Turizmin bölgede diğer sektörlerin de lokomotifi olacağını kaydeden Öz, “Turizm varsa ticaretiniz de hareketlenir. Turizm aslında Türkiye‘nin pek çok ilinde olduğu gibi diğer sektörleri de hızlandıracak bir alan. Sanayinin, ticaretin, kırsal kalkınmanın önemli bir etkeni turizmdir. Turizmi hem konu hem alan hem de mevsimsel olarak yaymamız gerekmekte” diye konuştu.

4 MEVSİM TURİZM

Şehrin kültür, inanç ve yayla turizminde atmış olduğu adımların etkisi hakkında da; “Trabzon, Kış turizminde de potansiyeli olan bir şehir. 12 ay kar kalkmayan bölgelerimiz var. Kış turizmi ile turizmden daha fazla pay alırız. İlimize yeni marka oteller yapılıyor, konaklama sektöründe belli mesafe alınıyor. Fakat turizminiz 3-4 ayla sınırlı kalıyorsa, yatırımlar için yeterli cazibeyi oluşturamıyorsunuz demektir. Yeterli cazibe oluşturmak için turizmi konu, mekan ve zaman açısından yaymak gerekir. Bu konuda çalışmalar yapılıyor. Bunun en önemli alanı da kış turizmi.” şeklinde devam etti.

Sümela Manastırı

Trabzon‘da bulunan tarihi mekanların, doğal kaynakların ve turizm değerlerinin turizme katılması gerektiğini belirten Öz “Trabzon‘a gelen turistlerin yüzde 80’i belki de hiç şehir içine uğramadan dönüyor. Turistler şehir içine uğramadığı için esnaf ve tüccar buradan pay alamıyor. Bunu sağlamak için bizim çok farklı mekanları kullanmamız gerekir. Turizmi Trabzon şehir merkezi ile buluşturmamız lazım. Turistleri şehir içine çekmemiz noktasında farklı etkinliklerin yapılması, şehirin güzelliklerinin gösterilmesi çok önemli. Bu konuda da alternatif çalışmalar gerçekleştiriliyor.”

Uzungöl ve  Sümela Manastırı‘ndaki bayram ve tatil günleri yoğun bir ziyaretçi yoğunluğu olduğunu dile getiren Vali, “Bu alanlarda çevre düzenlemesi ve yapılan çalışmaları daha da ilerletmek gerekiyor. Bu alanlara gelenleri, en iyi şekilde vakit geçirip en iyi şekilde bilgilendirmek için Trabzon‘un altyapısını geliştirmeliyiz” ifadelerini kullandı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here