Ana sayfa Haber Ulaşım Yeni Zigana Tüneli

Yeni Zigana Tüneli

259
0

Yeni Zigana Tüneli

Yaklaşık olarak 3,5 yıl içerisinde tamamlanması planlanan Yeni Zigana Tüneli inşaatının Gümüşhane tarafında Köstere köyü mevkiinde 1250 metre rakımda, Trabzon tarafında ise yine aynı rakımda tünel giriş aynaları yapılarak tünel içerisinde de kazı çalışmalarına 2016 yılı içinde başlandı. Trabzon – Gümüşhane karayolu üzerinde yapımına 2016 Nisan ayında başlanan Yeni Zigana Tüneli Projesi kapsamında dünyanın ikinci, Avrupa’nın ise en uzunu olacak 14,5 kilometre uzunluğundaki tünel projesinin yaklaşık 1,5 kilometrelik bölümü tamamlandı. Zigana Tüneli boyunca havalandırma amaçlı 3 şaft yapısı oluşturulacak. Gümüşhane – Trabzon arasındaki yolun 8 kilometre kısalacağı proje bünyesinde 2,7 milyon metreküp kazı, 800 bin metreküp beton imalatı gerçekleştirilecek.

Doğu Karadeniz’i Ortadoğu, Kafkaslar ve İran’la bağlantısını sağlayan tarihi İpek Yolu‘nun geçtiği güzergah üzerinde Gümüşhane’nin Torul ilçesine bağlı Köstere Köyü mevkii ile Trabzon‘un Maçka ilçesine bağlı Başarköy köyü arasında her biri 14,5 kilometre olan ve toplam 29 kilometre uzunluğunda inşa edilecek gidiş ve geliş ayrı olmak üzere iki yönlü tünelin Gümüşhane tarafından Nisan 2016, Trabzon tarafında ise Ağustos 2016’da başlanan çalışmalar 2020 yılı itibariyle halen devam ediyor.

MEVCUT ZiGANA TÜNELi

Mevcut Zigana Tüneli yaklaşık bin 800 metre kotlarından geçerken, Yeni Zigana Tüneli’ne ise yaklaşık 800 metre düşük kottan girilerek Zigana Dağı yaklaşık 560 metre düşük kottan geçilmiş olacak. Yeni tünel ile Başarköy Vadisi’nden bin 15 metre kotundan girilip, bin 264 metre kotuna yüzde 3,30 eğimle tırmanılıp, yüzde 0,85 eğimle inerek Köstere Vadisi’nden bin 212 metre kotundan çıkılarak Zigana Dağı geçilecek. Tünelin tamamlanmasının ardından yol 8 kilometre kısalacak.

GÜMÜŞHANE – TRABZON YOLCULUĞU

Zigana Dağı‘nın önce tırmanılması, ardından da inilmesi dolayısıyla GümüşhaneTrabzon arasındaki 100 kilometrelik yolun yaklaşık 30 kilometrelik virajlı bölümü, hava ve yol durumuna göre değişmekle birlikte 1-1,5 saat arasında katedilebilmekte. Kış aylarında olumsuz hava şartlarının etkisiyle araçların yolda kalması ve buzlanma sebebiyle yaşanan aksaklıkların etkisiyle bu süre 2 saate kadar uzayabiliyor. Türkiye’nin en uzun karayolu tünelinin (Zigana Tüneli) ulaşıma açılmasıyla Gümüşhane – Trabzon arası yol standardı üst seviyelere çıkarken yolculuk süresinin de bir saatin altına düşürülmesi hedefleniyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here