Ana sayfa Trabzon Eğitim Trabzon Lisesi Tarihi

Trabzon Lisesi Tarihi

106
0

Trabzon Lisesi

Zamanın Trabzon Valisi Edip ve Şair Sırrı Paşa’nın öncülüğü ile şimdiki Trabzon Lisesi’nin yerine Resmi İdadi (Yeni Lise) 1887 yılında tamlanarak hizmete açıldı. Ali Naki’nin müdürlüğünü yaptığı Mekteb-i Hamidiye (öğretmen-öğrenci) bütün kadrosuyla yeni resmi liseye aktarılmış ve Tarihi Trabzon İdadisi‘nin ilk müdürü yine Ali Naki Bey olmuştur. 1887-1893 yılları arasında şartlar normal olmadığı için eğitim-öğretim de normal olmamıştı. Kuruluş nedeniyle her sınıf açılamamış, ya da kuvvetli bir ihtimalle yeterli öğrenci bulunamamıştır. Bütün olumsuzluklara rağmen 1887-1902 Öğretim yılı sonuna kadar dokuz dönem mezun verilmiştir.

Kuruluşundan itibaren 23 yıl İdadi ismiyle ve biçimi ile öğrenimini sürdüren okul; 1910-1911 Öğretim yılında Sultani oldu. Okul Trabzon Sultani’si olarak anılmaya başlandı. 1913 yılı İmparatorluğun çökmeye başladığı dönemdir. Savaş yıllarında Trabzon Sultani öğrencilerinin bir kısmı cepheye, bir kısmı iç bölgelere, bir kısmı da batıya doğru dağıldı. Okul tamamen boşaltıldı. 1914-1915 cihan harbi nedeniyle okul hastane olarak kullanıldı. 1915-1916, 1916-1917 yıllarında Rus işgali nedeniyle öğrenim yapılamadı. Çanakkale savaşına giden öğrenciler ise savaştan geri dönemediler.

1924-1925 ders yılında Sultaniler Liseye döndürülmüştür. Lise olarak öğrenim sürerken 1924’te Başkumandan Mustafa Kemal Atatürk, Trabzon’u ziyaretlerinde Trabzon Lisesi’ni de ziyaret eder. Şeref defterine “Bedeni İdman Fikri İdmanla Muvazi Olmalıdır” cümlesini yazmıştır.

Cumhuriyetten önce 1887’de kurulan Trabzon İdadi’nin, (sonra da Sultani) son müdürü değerli edebiyatçılarımızdan Ali Canip (Yöntem) Bey’dir. Bu müdürle Sultani, Liseye dönmüş; 37 yıl devam eden eğitim-öğretim biçimi tarihi fonksiyonunu tamamlayarak yerini, Tevhid-i Tedrisat Kanunu gereği Liselere bırakmıştır. 1887 yılında tahminen 5000 altın liraya yaptırılan ve eski adı ile Mekteb-i İdadi yeni adı ile Lise, aradan geçen 46 yıl içinde öğrenim yapılamayacak duruma gelmiş ve terk edilmiştir.

Eski binada yapılacak onarımın yeterli olmayacağı, okulun ihtiyacı karşılayamayacağı belirtilerek, Milli Eğitim Bakanlığına müracaat edilmiştir. Daha sonra Bakanlığın gönderdiği heyet gerekli incelemelerde bulunduktan sonra, yeni bir Lisenin yapılmasını uygun görmüştür. Okulun planı mimarisinde milletler arası isim yapmış Alman Mimar Bruno Taut tarafından çizilmiştir.

Yeniden yapılan Trabzon Lisesi‘nin temel atma töreni 16 Haziran 1938’de yapıldı. Çok kalabalık ve heyecanlı olan törende; temele ilk harcı üçüncü umum Müfettişi Tahsin Üzen attı. Törende maarif müşaviri Mustafa Reşit Tarakçıoğlu ve Trabzon Valisi de hazır bulunmuşlardır.

Trabzon Lisesi‘nin inşaatı 2 yıl sürmüştür. 1940-1941 yılında yeni binada yatılı-gündüzlü olarak eğitim-öğretime başlanılmıştır. Binanın ayrı bir özelliğin de Trabzon‘daki ilk kaloriferli binalardan biri olmasıdır. Trabzon Lisesi, Karadeniz Bölgesi’nin tek okulu olma özelliğini 1972 yılında kaybetmiştir. 1996 yılında da Trabzon Lisesi‘ndeki yatılı bölüm Bakanlıktan izin alınarak kapatılıp öğrencileri Atatürk Lisesine aktarılmış, bu haliyle düz lise ve yabancı dil ağırlıklı lise olarak eğitim-öğretime devam edilmiştir.

Trabzon Lisesi, 2005-2006 eğitim-öğretim yılında Bakanlık kararı ile Anadolu Lisesi yapılmış ancak okulun adı alınan karar doğrultusunda değişmemiş; Trabzon Lisesi olarak kalmıştır.

Değerlendirmeniz için teşekkürler! İsterseniz sayfamızı sosyal medyada da paylaşabilirsiniz. .
Yazı ve içerikler sizin için faydalı oldu mu?
  • Harika!
  • Faydalı
  • Fena Değil
  • Yetersiz

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here