Ana sayfa Trabzon Trabzon Hurması

Trabzon Hurması

605
0

Trabzon Hurması

Trabzon Hurması (Diospyros kaki) ya da daha eski bilinen adı ile Halk arasında “Cennet Hurması” olarak da bilinen ve kış aylarında tüketilen Trabzon Hurması‘nın kanser başta olmak üzere birçok hastalığı önlediği, cilt güzelliği ve “diyet” açısından önemli bir yere sahip olduğu bilinmektedir. Latincesi Diospyros kaki olan bu şifalı meyve turuncu renkte ve yaklaşık elma büyüklüğündedir. Temmuz ağustos aylarında çiçek açar ve tohumları kasım ayında olgunlaşır. Menşei olarak Trabzon Florası içerisinde yer almamakla birlikte ana vatanı bir çok meyve gibi Çin’dir. Fakat daha sonra Japonya’ya getirildiği için Japon hurması adı verilmiştir. Ağaçta yetişir, ağacı kazık köklüdür, ortalama 5-6 metreye kadar boylanır. Yaprakları ilkbaharda yeşil sonbaharda ise kırmızı, sarı, turuncu gibi renklere dönüşür. Bu yüzden ağaç, süs bitkisi olarak da peyzaj alanında kullanılır. Turuncu olan meyve çok tatlıdır. Meyvenin içinde kahverengi noktacıklar bulunur. İçi yumuşak olan meyve oldukça güzel bir tada sahiptir. Genellikle tropik ve subtropik iklimlerde yetişir. Serin iklimlerde istenildiği gibi yetişemez. Meyvesi çiğ veya pişmiş olarak tüketilebilir.

Trabzon Hurması Bahçesi

Avrupa’da da üretimi yayılmıştır. Bu meyve Türkiye’de ilk kez Artvin yöresinde yetiştirilmiş olması ve o dönemde Artvin’in Trabzon’a bağlı bir bucak olması sebebiyle ‘ Trabzon Hurması’ olarak anılmaya başlanmıştır. Abanozgiller (Ebenaceae) familyasından, Akdeniz bölgesigibi subtropik iklim kuşaklarında yetişen bir ağaç türüdür ve bunun meyvesine verilen ad. “Hurma” Farsça khurmalu, yani erik hurması adından gelmedir.  Trabzon Hurması’nın anavatanının aslında Çin ve Japonya olduğunu, ülkemizde ise Karadeniz, Hatay ve Antalya civarında yetiştirildiği bilinmektedir. Trabzon Hurması, subtropik bir iklim meyvesi olmasına rağmen ülkemizde deniz kenarlarında başarıyla yetiştirilmektedir. Kışın yapraklarını döker ama eksi 120 ile 180 derece arasındaki soğuğa dayanır. Taze ve kurutularak tüketildiği gibi, gıda sanayiinin tatlı, dondurma, marmelat, krema, muhallebi, kek, püre gibi alanlarında kullanılır.

TRABZON HURMASI ÖZELLİKLERİ

Trabzon Hurmasının faydaları çoktur. Özellikle Kasım, Aralık, Ocak ve Şubat ayları Trabzon Hurması’nın mevsimi olarak bilinir. Bu mevsimde toplanan hurmaları pazarlarda görmek mümkün. Genellikle ağaçtan tam olgunlaşmadan sert halde toplanan Trabzon Hurması, bir müddet olgunlaşmak üzere balkon veya pencere kenarlarında bekletilerek yumuşayarak içerisinin olgunlaşması beklenir. Dış kabuğu isteğe göre soyulur veya sap kısmı koparılarak kaşıkla iç kısmı yenmek suretiyle tüketilir.

Trabzon Hurması Ağacı

A vitamini ve karbonhidratlarca çok zengindir. Kalp-damar sistemi hastalıklarının tedavisinde şifalıdır. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmekte, sindirim sistemi hastalıklarına iyi gelmektedir. Aynı zamanda, günümüzde yaygın olarak görülen kanser hastalıklarından korunmada önemli bir yer tutmaktadır. Genel olarak Trabzon Hurması zayıflığın giderilmesine, kansızlığa, vitamin eksikliğine, mide-bağırsak hastalıklarına iyi gelmektedir. Bu meyve yenmeye devam edilirse ishali kesmekte, iştahı açmakta, mideyi kuvvetlendirmekte, safranın hararetini gidermekte, mide gastritini önlemekte, bağırsak iltihabını iyileştirmektedir. Trabzon Hurması‘nın yaprakları kaynatılıp sık sık saçlar yıkanırsa saçlara iyi gelir ve sık sık yüzler yıkanırsa cildi güzelleştirmektedir. Yaprakları ise kaynatılarak elde edilecek su temizlik işlerinde kullanılırsa, deterjan gibi temiz yüzeyler ve eşyalar elde edilmektedir. Trabzon Hurması, Peklik (kabızlık) giderici ve besleyici özelliklere sahiptir. İshal, iştahsızlık, gastrit, bağırsak iltihaplarının tedavisinde kullanılabilir. Kolesterolü ve yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olur. İnsan sağlığı açısından çok önemli bir meyve türü olmasına rağmen Trabzon Hurması‘nın üretiminin çok düşük seviyelerde kaldığı, bu meyvenin kıymetini bilmediğimizin bir göstergesidir.

Trabzon Hurması özellikle A vitamini ve karbonhidratlarca zengindir. 100 gramında 14-20 gram arasında vitamin (20-25 miligram arasında C vitamini ile riboflavin, niasin ve tiamin gibi bazı B vitamini çeşitleri), 0.7 gram protein ve 0.4 gram yağ içermektedir. Ayrıca mineral madde içeriği bakımından zengin olup, özellikle potasyum, kalsiyum ve fosforu en yüksek oranlarda ihtiva etmektedir. Trabzon Hurması aslında daha çok, kocayemiş, kara hurma, cennet hurması, adlarıyla bilinir. Bol miktarda, protein, karbonhidrat, selüloz, fosfor, kalsiyum, demir, sodyum, tanen, potasyum, mağnezyum, A, B1, B2, B3, C vitaminleri ihtiva eder.

NASIL TÜKETİLİR

  • Trabzon Hurmasını taze ve kurutarak tüketebilirsiniz.
  • Gastrit rahatsızlığınız varsa Trabzon hurmasının dış kabuğunu soyun ve yumuşak iç kısmını yiyin.
  • Kurusunu alabilir yada aldığınız hurmayı siz kurutabilirsiniz. Kuruttuğunuz hurmadan günde 1-2 adet almanız günlük karbonhidrat ihtiyacınızın büyük kısmını karşılar. Diyetler için bu anlamda uygundur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here