Ana sayfa Trabzon Trabzon

Trabzon

609
0

Uzunsokak - Trabzon

Güneyinde Gümüşhane ve Bayburt, batısında Giresun, doğusunda Rize illeri ile çevrili olan Trabzon, kuzeyinde de Karadenize kıyısı vardır. Yerleşim yoğunluğu sahil kesimlerdedir. Deniz seviyesinden başlayarak güneye doğru artan yükseklik bölgede 3000 metreyi bulur. Yüksek kesimlerde genellikle dağlar, tepeler ve yaylalar yer almaktadır. Bitki örtüsü açısından son derece zengin olan Trabzon’da 440’ı bölgeye has, Türkiye genelinde nadir olan 2500 bitki türü bulunmaktadır. Senenin her ayı yağışlı olan Karadeniz rejiminin bariz özelliklerini taşır.

Trabzon Müzesi olarak da bilinen Kostaki Konağı, Sümela Manastırı, Ayasofya Müzesi, Atatürk Köşkü, Kızlar Manastırı, Zağnos’daki eski Trabzon Evleri, Sürmene’de bulunan Memişağa Konağı görülmesi gereken tarihi yerlerden bazıları.  Doğal güzellikler arasından da Akçaabat’ta Haçkalı Baba Yaylası, Hıdır Nebi Yaylakent, Kadırga, Sivriburun ve Hamsiköy’ü önerebiliriz. Trabzon’un yöresel lezzetlerini keşfetmek istiyorsanız Uzungöl’e giderken Sürmene’de meşhur Sürmene Pidesi, Akçaabat’ta Akçaabat Köftesi, Zigana’ya mangal yapmaya giderseniz Hamsiköy Sütlacı’nın tadına bakmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Hamsi İle Yapılan Yöresel Yemekler: Başlıcaları hamsili ekmek, hamsili plav, hamsi çığırtası, hamsi köftesi ve kiremitte hamsi adları altında yapılan hamsili yiyeceklerdir. Tuzlanarak bir aydan fazla bekletilen hamsi olgunlaşınca sardalya veya torik gibi çiğ olarak ta yenebilir. Tuzlu hamsi suya konarak tuzu alınır, kılçığı çıkarılır, limon, maydanoz ve zeytinyağı ile beslenerek güzel bir yiyecek olur.

Hamsi Izgara - Trabzon Lezzetleri

NEREDE YENİR?

Yöresel yemekleri de oldukça çeşitli olan Trabzon’un yöresel yemeklerinin başlıcaları şöyledir; karalâhana dolması, kaygana, mısır ekmeği, Trabzon ekmeği, tereyağında alabalık, Hamsiköy Sütlacı, Akçaabat Köftesi, Trabzon tereyağı ve peynirinden yapılan meşhur Kuymak ve adlarını saymakla bitiremeyeceğimiz birçok yemek. Bu farklı tatları yemeden Trabzon’dan ayrılmamalısınız.

Ayasofya Müzesi yanında bulunan bahçede kuymak ve kaygana dahil serpme kahvaltı edilir. Kahvaltıda kıymalı kapalı pide de tercih edilebilir. Eğer Meydan’daysanız kesinlikle postanenin oradaki simitçiden simit alınır, önünde her daim sıra vardır. Moloz’da etli pilav yenir ama öğlen saatlerinde biter.  Öyle 1-2’den sonra bulamazsınız. Köfte için favori adres her zaman Cemil Usta’dır. Akçaabat köfte ve mezgit yenir. Dönerci Muharrem’de pilav üstü döner yanında da söğüş yenir şırası meşhurdur. Biraz da vaktiniz varsa Zigana yolu üstünde geçide gelmeden Katibin Yeri var, burada kuzu pirzola ve Hamsiköy sütlacı yemeden Trabzon’dan ayrılmayın. Boztepe’de manzaraya karşı bir semaver çay içmeyi de atlamayın.

TRABZON’DA NEREDE KALINIR?

Trabzon İl Kültür Turizm Müdürlüğü verilerine göre; ilde toplam 2492 oda ve 5069 yatak sayısına sahip otel bulunmaktadır. Bunlardan 5  Yıldızlı oteller şehir merkezi ve merkeze yaklaşık 10 km mesafede sahil şeridinde yer almaktadır. Şehir merkezinde pansiyon ve butik otel tarzında uygun fiyata konaklanabilecek alternatifler de mevcuttur.

Merkez’den ayrılmak istemeyenler Zorlu Otel ya da sahilde Aksular Otel’de kalabilir. Tabi bunun yerine Karadeniz’e gelmişken daha özel yerlerde konaklamak, biraz oksijen almak isterseniz Yaylakent’te bulunan bungalov evleri de tercih etmenizi öneririz.

Trabzon Kamu Misafirhaneleri listesine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Uzungöl Bungalov Ev

ALIŞVERİŞ NEREDE YAPILIR?

Trabzon’da merkez civarında alışveriş ve diğer bir çok ihtiyacınızı karşılayacak nitelikte mağazalar genellikle Meydan’da Uzunsokak ve Kunduracılar caddesindedir. Kunduracılar caddesinin devamında tarihi Kemeraltı çarşısı: bakırcılar, peştamaller, tülbentler ve çeşitli hediyelik eşyaları buradan alabilirsiniz. Genellikle Uzunsokak, Kunduracılar ve Kemeraltı çarşısı tüm alışveriş ihtiyacınızı karşılayacak kapasitededir. Kunduracılar caddesinin bitimi Kemeraltı yokuşunun başladığı yerde kuyumcular başlar. özellikle de Çarşı Camii‘nin biraz aşağısında yer alan Bedesten Çarşısı’nda kuyumcu vitrinlerini süsleyen Trabzon burma bilezikler ve gümüş işçiliği göz kamaştırıyor. Bütçenize göre işçiliği sadece Trabzon’da olan hasır bileziğin altını ya da gümüşünü de alabilirsiniz. Eğer yöresel köy ürünleri istiyorsanız fındık, tereyağ, mısır unu, köfte, laz böreği, kuymak yapılan tel peynir (imansız peynir) de muhakkak alın, tabi ki bunları Kemeraltı’ndan 5 dakika yürüme mesafesinde bulunan Pazarkapı’da (Moloz) kadınlar pazarından, üreticisi tarafından günübirlik gelen ürünlerden alın.

Yeni Ekspres Yolu, 100.Yıl Parkı (EYOF Hatıra Parkı) ve Karadeniz Teknik Üniversitesi kampüsü ile çevrelenen 72.000 m2 arazi üzerine kurulan Forum Trabzon AVM, sadece ilk görüşte hayran bırakan mimarisiyle değil, prestijli markaları ve yıl boyu sürecek etkinlikleriyle de Karadeniz’in en büyük AVM’lerinden biridir. 156 mağazası ile bölgedeki bir çok yerli ve yabancı markayı bir araya toplamış olan Forum Trabzon, bünyesinde bulundurduğu Migros hipermarket, Koçtaş yapı market, 8 salonlu Cinebonus sinemaları, bowling salonu, buz pisti, ulusal ve uluslararası ünlü markaların yer aldığı mağazalar yanı sıra restoran, kafeler ve festival, konser ve spor etkinliklerin gerçekleştirileceği kamusal peyzaj alanıyla bölge halkının buluşma noktası.

Varlıbaş Alışveriş Merkezi ise 52.000m² kapalı alana, 21.350 m² ticari alana sahip olup, bünyesinde 55 mağaza yer almaktadır. Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin hemen yanı başında bulunan Varlıbaş AVM 650 araç kapasiteli açık-kapalı otoparkı, 10 salon ve 1083 koltuk kapasiteli sinemaları, 1396 m² Yapı Market ve 762 m² Eğlence merkezine sahiptir.

Outlet Alışveriş Merkezi konseptiyle hizmet veren Trabzon Cevahir AVM, Trabzon´un Yomra ilçesi´ne bağlı Kaşüstü Beldesi´nde faaliyet gösteren Trabzon Cevahir açıldığı günden beri uyguladığı indirim günleriyle birlikte vatandaşların ilgisini çekmiştir. Trabzon Cevahir, ünlü markaların sezon sonu ve indirimli fiyatlarla vatandaşlara ulaşmasını sağlayan bölgedeki en büyük Alışveriş Merkezi özelliğindedir.

Trabzon'da Ulaşım

TRABZON ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

Trabzon Havalimanı’ndan kent merkezine Trabzon Havaş Servisleri ile ulaşım sağlanmaktadır. Bunun dışında taksi ve dolmuşlar da havalimanından kent merkezine ve kent merkezinden havalimanına ulaşım sağlamaktadır. Havaş 10TL gibi bir ücret talep etmekte, taksi ile şehir merkezine gelirseniz ortalama 20TL civarı hesap da o çıkarıyor. Eğer tek kişi iseniz ve yanınızda size yük olacak herhangi bir şey yok ise havaalanının hemen önünden sürekli geçen dolmuşları kullanmanızı tavsiye ederiz. 2020 yılı itibariyle 2,5 TL kişi başı ücret ödeyerek dolmuşlar aracılığı ile şehir merkezine 5 dakikada ulaşabilirsiniz.

Her mahallenin kendine ait dolmuşu var. 2017 güncel fiyatlarına göre bu dolmuşlar ile 2,5TL’ye istediğin yere gidebiliyorsunuz. Trabzon’da hizmet veren 8 kişilik küçük minibüslerden oluşmaktadır dolmuşlar.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi bünyesinde şehir içi ulaşımda hizmet veren otobüsler ulaşımda önemli bir yer edinir. Belediye otobüslerinde değişen fiyat tarifeleri söz konusudur. Gruplara ayrılmış bölgelerde istikamete göre fiyat belirlenmiştir. Kartlı sistemin geçerli olduğu ulaşımda en düşük ücret 1,15 TL en yüksek ücret ise 10,00 TL’dir. Belediye otobüslerine ek olarak özel halk otobüsleri de şehir içi toplu ulaşımda hizmet verir. Toplu taşımada öğrenciler için indirimli fiyat tarifeleri geçerlidir. Otobüs’ler genelde sahil yolundan ve şehrin içinden geçen Yavuz Selim Bulvarı’ndan (Tanjant Caddesi) geçmektedir. Toplu taşımada Trabzon’da daha çok dolmuş tercih edildiği için otobüsler rahat bir ulaşım aracıdır.

Ulaşımın her iki türlüsü de güvenlidir. Şehrin bir ucundan diğer ucuna güvenlik anlamında kafanızda en ufak bir şüpheye yer vermeksizin şehir içi ulaşım araçlarıyla yolculuk edebilirsiniz.

TRABZON TURİZM

Yayla Turizmi: Yayla Turizmini geliştirmek, özel sektörü teşvik etmek ve öncü örnek olmak amacıyla Trabzon Özel İdare marifeti ile biri Hıdırnebi Yaylası’nda diğeri Kayabaşı Yaylası’nda olmak üzere 2 adet Yayla Kent inşa edilmiş ve özel sektöre kiralanarak turizmin hizmetine sunulmuştur. Bir diğer yayla kentin ise Haçka Yaylası Savandoz Mevkiinde yapımı devam etmekte olup, çevre düzenlemesi aşamasına gelmiştir. Son yıllarda İlimizde özel sektör tarafından yaptırılarak turizme açılan birçok turistik yayla tesisi mevcuttur.

Sümela Manastırı

TRABZON KÜLTÜR VE İNANÇ TURİZMİ

Trabzon’un önemli bir tarih kenti olduğu ve buna paralel olarak çok sayıda kültür varlığını bünyesinde barındırdığı kuşkusuzdur. Bu özelliği Trabzon’u bölge illeri arasında ayrıcalıklı kılmaktadır. İl dahilinde kentsel, doğal, arkeolojik sit alanı olmak üzere toplam 25 adet sit alanı bulunmaktadır.

Kent dahilinde toplam 983 adet tescilli taşınmaz kültür varlığı mevcuttur. Bunlar arasında Sümela Manastırı başta olmak üzere Ayasofya Müzesi, Kızlar Manastırı, Kuştul Manastırı ve Vazeleon Manastırı gibi Bizans dönemi yapılarının yanında Gülbaharhatun Camii, İskenderpaşa Camii, Cephanelik, Trabzon Müzesi ve Atatürk Köşkü gibi Osmanlı dönemi eserleri başlıcalarıdır. Trabzon turizminin önemli bir ayağını oluşturan kültür turizmi sayesinde kente önemli bir turist girdisi sağlanmaktadır.

Trabzon kentinin tarihi ve kültürel dokusunu ortaya çıkarmak üzere uzun zamandan beri konuşulan ve tartışılan iki proje uygulamaya başlandı. Bunlardan biri Ortahisar Mahallesi “Turistik Amaçlı Özel Planlama Alanı” projesidir. Trabzon kentinin kurulduğu yer olan ve tarihi dokusu nedeniyle kentsel sit alanı olarak tescillenen Ortahisar Mahallesinde Kültür ve Turizm Bakanlığınca kamulaştırılan 10 bin m2’lik alan, “Turistik Amaçlı Özel Planlama Alanı” olarak yeniden fonksiyonlandırılmak üzere çevre düzenlemesi ve restorasyon projeleri ihalesi yapılmıştır. Bu alan üzerinde, Etnografik Müze ile birlikte Kanuni Evi, Anfora Müzesi, yöresel el sanatlarının yapım ve satışının yer aldığı mekanlar ile Trabzon mutfak kültürünün tanıtımına yönelik mekanlara projede yer verilmiştir. İkinci önemli proje ise, Zağnos ve Tabakhane Vadileri Kentsel Dönüşüm projesidir.

Eski kent merkezi olan Ortahisar Mahallesi’nin iki yanından geçen derin vadilerdeki yapılaşmanın tamamen kaldırılarak yeniden tarihsel konumuna uygun şekilde yeşillendirilmesi amaçlanmaktadır. Başbakanlık Toplu Konut İdaresince yürütülen proje tamamlandığında kentin imajı değişecek ve turizm potansiyeli de artacaktır. Ayrıca, Trabzon Ayasofya Müzesi ve çevresi 2. Derece Arkeolojik Sit Alanı ilan edilerek 2004 yılında takas programına alınmıştır.

Sümela Manastırı - İç Avlu

TRABZON İŞ TURİZMİ

Bölgesel ticaret ve sanayi merkezi olan Trabzon kentine civar ve uzak merkezlerden gelenler toplam turizm faaliyetleri içinde önemli bir yer tutar. Gelecekte ülke ve bölgedeki kalkınmaya paralel olarak iş turizminin de gelişmesi beklenmektedir.

TRABZON SAĞLIK TURİZMİ

Trabzon İlinde kaplıca kaynağı bulunmamaktadır. Buna karşın çok yerde maden suyu ve şifalı sular mevcuttur. Bazı hastalıklara iyi geldiği bilinen bu maden sularının bir kısmı şişelenerek piyasaya sürülmektedir. Kisarna maden suyu, il merkezinin yaklaşık 8 km güneyindeki Bengisu (Kisarna) köyündedir. Hadipazarı Maden Suyu, Çaykara İlçesi Şahinkaya Köyündedir. Acısu diye bilinen şifalı sular; Araklı İlçesi Bereketli Köyünde, Akçaabat İlçesi Acısu (Koryana) Köyünde, yine Akçaabat İlçesi Uçarsu (Kokana) Köyünde, Maçka İlçesi Akarsu Köyünde, Şalpazarı İlçesi Doğansu Köyünde, Tonya İlçesi Biçinlik Köyünde, Vakfıkebir İlçesi Rıdvanlı Köyünde, Yomra İlçesi İkisu Köyünde bulunmaktadır. İlimizde KTÜ Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi‘nin bulunması, çevre illerden buraya tedavi için gelenlerin sayısını arttırmaktadır.

TRABZON KONGRE TURİZMİ

İlimizde bulunan ve çevre illerdeki okulları ile de büyük bir potansiyel oluşturan Karadeniz Teknik Üniversitesi ( KTÜ) İlimiz ve Bölgede yarattığı hareketliliğin yanı sıra çeşitli kongre, panel, sempozyum ve spor müsabakalarına ev sahipliği yaparak bu daldaki turizmde de her geçen gün artış meydana getirmektedir. Kongre turizmi için gerekli olan her türlü tesis ve donanım İlimizde faaliyetini sürdüren çok yıldızlı otellerde mevcuttur.

TRABZON SPOR TURİZMİ

İl’de mevcut bulunan spor tesisleri büyük bir spor aktivitesi yaratmaktadır. Futbol en popüler spor kolu olup, tanıtımda önemli rol oynamaktadır. Ayrıca 2011 yılında Trabzon‘da düzenlenen EYOF (Avrupa Gençlik Olimpiyatları) sayesinde il merkezi ve ilçelere bir çok sportif tesis kazandırılmıştır. Birinci Ligde Trabzonspor, İkinci Lig A Kategorisinde Akçaabat Sebatspor, Üçüncü Ligde Trabzon Telekom, Değirmendere Spor ve OfSpor takımları İlimiz spor turizminin gelişmesindeki önemli etkenleri arasındadır.

Hamsiköy - Maçka / TRABZON

TRABZON KARAVAN TURİZMİ

Trabzon sahil şeridinde yer alan Beşikdüzü, Akçaabat, Araklı, Çamburnu, Sera Gölü gibi yerleşimlerde ve Uzungöl, Hıdırnebi Yaylası, Kayabaşı Yaylası, Hamsiköy gibi yüksek plato yerleşimlerinde karavan turizmi yapılabilecek imkanlar mevcuttur. Yol standartlarının yükseltilerek bir çok yayla ve önemli turizm merkezlerine ulaşımın asfalt yol ile sağlanması karavan turizminin gelişmesinde önemli bir ivme kazandırmaktadır.

TRABZON GENÇLİK TURİZMİ

Daha çok batı bölgelerinde organize edilen bu turizm türünün, okulların tatil dönemlerinde yatılı okulların konaklama imkanlarının da kullanılarak İlimizde gelişmesinde yarar görülmektedir. Yaylalar; yürüyüş turları, yaban hayatı ve doğayı seven pek çok gencin ilgisini çekmektedir.

TRABZON DENİZ TURİZMİ

Yaklaşık 115 km’lik kıyı şeridine sahip olan Trabzon, güneşli günlerin azlığı ve bol yağışlı iklim nedeniyle, deniz turizminden umulan gelişmeyi sağlayamamıştır. Son yıllarda yapımı devam eden Sarp-Samsun karayolu nedeniyle, Karadeniz kıyı bandının önemli bir kısmına dolgu yapılmaktadır. Bu dolgu çalışmaları, kıyılardaki doğal alanları olumsuz etkilemektedir. Böylece, kısmen de olsa olabilecek deniz turizmi olumsuz yönde etkilenmektedir. Bu olumsuzluklara rağmen, Of İlçesinin doğusunda yer yer denize girilecek alanlar bulunmaktadır. İl merkezinin batısında ise, Akçaabat İlçesinin Mersin Beldesinde ve Beşikdüzü İlçesinin batısındaki kıyı boyunda denize girilebilecek yerler vardır. Belirtilen bu yerlerde az sayıda da plaj bulunmaktadır. Doğu Karadeniz Bölgesinin merkezi konumunda olan Trabzon’da, deniz turizmi için önemli bir adım atılmıştır. İl merkezinin yaklaşık 6 km doğusunda bir yat limanı yapılmıştır. Trabzonspor Tesislerinin hemen yanında yapılan bu marina, yüksek kapasitede yat barındıracak büyüklüktedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here