Ana sayfa Turizm Çal Mağarası Giriş Ücreti

Çal Mağarası Giriş Ücreti

862
0

Çal Mağarası - Düzköy / TRABZON

Trabzon‘un doğal zenginliklerinden biri olan Çal Mağarası için öğrenci ve sivil olmak üzere iki çeşit fiyatlandırma tarifesi bulunmaktadır. Kişi başına giriş ücreti 1 Ocak 2020 tarihi itibariyle;

  • Öğrenci: 5,
  • Sivil: 10₺,
  • 0-6 yaş gurubu çocuklardan ücret alınmamaktadır.

Çal Mağarası‘nın işletmesi Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından sağlandığı için mağaraya girişte Müze Kart geçerli değil. Şehir içi ulaşımda kullanılan kart ile ödeme yaparak mağaraya giriş yapılabilmektedir.

Çal Mağarası, Akçaabat’a yaklaşık 32 km, Trabzon’a ise 45 km uzaklıktadır. Şehir merkezinden Çal Mağarası’na gitmek için düzenli bir ulaşım hizmeti bulunmamaktadır.

Düzköy Çal Mağarası

Dünya’nın en uzun ikinci mağarası olarak da kabul edilen Çal Mağarası, içinden küçük bir dere akmakta olup, mağaranın üzerinde tarihi bir kale bulunmaktadır. Mağara bir yeraltı su kanalıdır. Mağara girişinden 200 metre sonra yol iki kola ayrılmaktadır. Sola ayrılan kol yaklaşık 150 m. uzunluktadır. Bu kolun sonundaki oda gibi alanda dolinden gelen suyun aktığı, tavandaki taşların arasında oluşmuş bir baca vardır. Sağa ayrılan kol ise 400 m uzunluğunda ve küçük bir göl ve çağlayan bulunmaktadır. Mağara içerisindeki hava dışarıya bağlı olarak daha soğuk ve nemlidir.

Çal Mağarası içinden geçen, astım ile sinüzit rahatsızlığına iyi geldiği belirtilen derenin debisi ise mevsimsel olarak değişiyor. Yağışlı mevsimlerde mağaranın içindeki suyun derinliği 1,5 metreye ulaşmaktadır. Yıl boyunca ziyarete açık tutulan mağaraya özellikle yaz aylarında yoğun ilgi gösterilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here