Ana sayfa Turizm Çal Mağarası ve Çevresinde Ekoturizm Faaliyetleri

Çal Mağarası ve Çevresinde Ekoturizm Faaliyetleri

280
0

Düzköy Çal Mağarası

Ekoturizm; görsel olarak daha az tahrip olmuş doğal alanlarda yapılan, çevreye karşı sorumlu bir seyahat ve konaklama şeklidir. Doğanın ve ona eşlik eden şimdiki ya da geçmiş, tüm kültürel niteliklerin değerini fark etmek ve tadına varmak amacıyla yapılmaktadır. Bu gerçekleştirilirken de, çevreye saygı ve duyarlılığın arttırılması yoluyla, turizm kaynaklarının gelecek nesillere aktarımını ve bu sırada yerel halkın refahını ve bütünlüğünü geliştirmeyi hedefleyen, sosyal sorumluluk duygusu içerisinde ölçülü, çevreye duyarlı, yaşama saygılı ve akılcı bir turizm yaklaşımı olarak dikkat çekmektedir. Böylece bu şekildeki turizm faaliyeti ile doğal yapı büyük ölçüde korunur, konuklar arkalarında çok az iz bırakır ve yerel nüfusun sosyo-ekonomik gelişmesini aktif bir biçimde gözetir. Bu tanımlardan da anlaşılacağı gibi ekoturizm doğa temelli, kültürel, kaynağın değerini anlama ve yerel halkın refahına katkı sağlama gibi temel ilkeleri içermektedir.

Doğayı ve yerel değerleri korumaya yönelik olarak gerçekleştirilen ekoturizm, bu özelliklere sahip yerlerde yapılmaktadır. Bu bakımdan son dönemlerde tanınmaya başlayan ve doğal yapısını, değerlerini yitirmemiş ve böylece ekoturizm faaliyetleri için oldukça uygun şartlara sahip ülkemizdeki önemli yerlerden birisi de hiç şüphesiz Çal Mağarası’nın da içerisinde yer aldığı Trabzon ve çevresidir.

Trabzon ve Çal Mağarası, sahip olduğu doğal ve kültürel kaynaklar nedeniyle, önemli çekiciliklere sahiptir. Bu özellikleriyle de, ekoturizm çeşitliliği bakımından ülkemizin önemli alanlarından biri konumundadır. Nitekim mağara turizminin yanı sıra dağ ve yayla turizmi, kültür turizmi, botanik turizmi, kırsal turizm olmak üzere kampçılık, fotoğrafçılık, dağ bisikleti, jeep safari, olta balıkçılığı, yamaç paraşütü, kuş gözlemciliği ve yaban hayatı gözlemciliği gibi doğaya dayalı çeşitli rekreasyonel etkinliklerin yapılabileceği ve bunların daha da geliştirilebileceği bir potansiyele sahiptir.

Bunlardan en önemlilerinden birini hiç şüphesiz yayla turizmi oluşturmaktadır. Çünkü yayla alanları ve yaylalar; doğal güzellikleri, soğuk ve berrak suları, temiz havası, etnolojik, kültürel ve diğer çekicilik yaratan özellikleri ile dikkat çekmektedir. Bu bağlamda, yöredeki yaylalar; konaklama, dinlenme, gerek doğal gerekse kültürel amaca yönelik gözlemlerde bulunma, çevrede kısa süreli geziler yapma, fotoğraf çekme, geleneksel yayla yaşamını izleme hatta bu yaşama aktif olarak katılma, yöresel yiyecekleri tatma, kültürel faaliyetlere katılma gibi etkinlikleri içermesi yanı sıra, doğal güzellikleri, geleneksel yaşam tarzı ve yayla konutlarının özgün mimari yapısı ile hem yerli hem de yabancı turistler için giderek daha popüler hale gelmeye başlamalarıyla ekoturizme yönelik kullanım olanakları sunmaktadır. Böylece, doğal güzellikleri ve özellikleri, sosyal ve kültürel etkinlikleri (yayla şenlikleri gibi) ile ön plana çıkan yaylalar, doğayı koruma ve çevre sorunlarına ve bozulmalarına duyarlı, yerli ve yabancı turistlerin dikkatini çekmektedir.

Bu bağlamda, Çal Mağarası ve çevresindeki yaylalar yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgisini çekmekte, ilçe nüfusunda yaz mevsiminde sezonluk artışlar görülmektedir. Bilinen adıyla Haçka (Düzköy), Hırsafa (Çal), Serda (Gökçeler) ,Honeftera (Çayırbağı, Alazlı), Kalkiya (Gürgendağ), Beypınarı gibi yaylalar, turizm için önemli bir değer taşımaktadır. Haçka (Düzköy) Yaylası’nda bulunan Haçkalı Hoca Baba Türbesi ve Camii, Cuma günleri, kandil gecelerinde ve hafta sonlarında yoğun insan kitlelerinin akınına uğramaktadır. Turistlerin konaklayabileceği konaklama tesisleri, lokanta, alabalık tesisleri ve kasaplar, ihtiyaçların karşılanabileceği dükkân ve ulaşım araçları yaylalarda bulunmaktadır. Özellikle Kayabaşı Yaylakent bu konuda önemli bir tesisi oluşturmaktadır. Aynı şekilde, Haçka yaylası Savanadoz mevkiinde yapılan Yaylakent konaklama tesisi, hizmete açıldığında bu konuda önemli bir açığı kapatacaktır.

Aynı zamanda bu yerleşme alanları, yukarı da bahsedilen doğal ve beşeri özelliklerinin yanı sıra yayla şenlikleri gibi kültürel etkinlikleri ile de özellikle gösteri kültürünün aracı medyanın yanı sıra Turizm Bakanlığı’nın çalışmaları ve yerel yönetimlerin tanıtımları ile sadece yöre halkına değil, ülke düzeyinde hatta uluslar arası nitelikte gerçekleşmeye başlamışlardır. Başka bir deyişle, bölge halkının yanı sıra ülke içerisinde hatta ülke dışından çok sayıda insanı bölgeye çekmeye başlamıştır. Bu bağlamda çevre yaylalarda yaz ayları/yaylacılık sezonu (temmuz, ağustos) boyunca düzenlenen yayla şenlikleri içerisinde en fazla katılımın gerçekleştiği ve dolayısıyla da en çok önem verilenleri; Haçkalı Hoca Baba Anma ġenliği, Honefter, Karaptal, Kadırga, Hırsafe, Serda ve Çoban Derneği Mula (Alazlı) yayla şenlikleri oluşturmaktadır.

Yöre, kırsal turizm bakımından da önemlidir. Bu bağlamda, kırsal yaşam biçimi, geleneksel köy ve yayla yaşamı, yöresel meskenleri, örf ve adetleri ile bahçe ve tarla tarımı ile yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekecek potansiyele sahiptir. Ormanları ve çeşitli bitki türlerinin incelenmesine yönelik olarak botanik turizmi, yaban domuzu, ayı, kurt, çakal, tilki, karaca, tavşan vs gibi yaban hayatına sahip oluşu ile de av turizmi yapma imkânı bulunmaktadır.

Bunlara ilave olarak yöre; jeep safari, kamp ve karavan turizmi, dağ bisikleti, atla gezinti, sportif olta balıkçılığı, doğa yürüyüşü (trekking), çim kayağı, fotoğrafçılık, kuş ve yaban hayatı gözlemciliği, kaya ve zirve tırmanışı ile yamaç paraşütü için de elverişli şartlar oluşturmaktadır. Örneğin; kaya ve zirve tırmanışı, yamaç paraşütü ve kuş gözlemciliği Şahinkaya (Doğankaya olarak da bilinir) ve çevresinde, sportif olta balıkçılığı Söğütlü Deresi’nde, diğer aktiviteler ise yayla alanları ve çevrelerinde gerçekleştirilebilir

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here