Ana sayfa Turizm Çal Mağarası – Düzköy

Çal Mağarası – Düzköy

3575
0

Düzköy Çal Mağarası

Çal Mağarası, Trabzon ili Düzköy İlçesi’nin 5 km güneybatısında, denizden 1050 m yüksekte Çalköy Beldesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Mağara girişi, Çalköy’den Çayırbağı Beldesi’ne giden stabilize yolun 1. km’sindeki Kulaklık Deresi üzerinde bulunmaktadır. Akçaabat’a yaklaşık 32 km, Trabzon’a ise 45 km uzaklıktadır. Mağara, aydınlatma, gezi platformları ve çeşitli düzenlemeleri tamamlanarak 2003 yılında turizme açılmıştır. Çal Mağarası sarkıt ve dikitleri, yeraltı deresi ve şelalesi ile kuşkusuz yöredeki önemli turizm değerlerinden biridir.

Çal Mağarası, 2000 yılından itibaren Trabzon İl Özel İdaresi tarafından aydınlatma, gezi platformları ve çeşitli düzenlemeler yapılarak, 2003 yılında dönemin Trabzon Valisi Adil YAZAR ve İl Turizm Müdürü M. Volkan CANALİOĞLU’nun destek ve gayretleri ile turizme açılmıştır. Mağaranın içerisine ilk etapta 400 m’lik ahşap gezi platformu döşenmiş ve yürüyüş parkuru olarak ziyaretçilerin hizmetine açılmıştır. Daha sonraki yıllarda (2010 yılı itibariyle) platform 700 m’ye uzatılmıştır. Yaya platformu 1 m genişlikte olup, her iki tarafında korkuluklar bulunmaktadır. Platform, mağaranın içerisindeki yüksek nem oranı, platformun ıslanması ve ayaklarının tamamen su içerisinde bulunması nedeniyle suya ve neme dayanıklı ahşap malzemeden yapılmıştır. Giriş bölümüne döşenmiş olan taşlar ise, çevredeki (Çalköy) taş ocaklarından temin edilmiştir.

ÇAL MAĞARASI İÇ YAPISI

Üzerinde tarihi kale bulunan, içinden dere akan ve dünyanın en uzun ikinci mağarası olarak kabul edilmektedir. Çal Mağarası, bir yer altı su kanalıdır. Mağaranın içinden küçük bir dere akmaktadır. Mağaranın girişi geniş olmakla birlikte giderek daralmakta belli bir uzaklıktan sonra genişlik 1 metreye kadar azalmaktadır. Tavan yükseklikleri kırık sistemlerine bağlı olarak birkaç metreden 25-30 metreye kadar büyük değişkenlik göstermektedir. Girişten sonra 200 metrede iki kola ayrılmaktadır. Sola ayrılan kol yaklaşık 125 metre uzunluktadır. Bu kolun sonundaki odada dolinden gelen suyun aktığı bir baca vardır. Sağ kolun ulaşılabilen kısmı yaklaşık 700 m’dir. Bu kolun yaklaşık 60 m’sinde küçük bir göl ve 3 m’lik bir de çağlayan yer almaktadır. İlk 150 metreden sonra sarkıt ve dikitler görülmeye başlanır. Ancak bu oluşumlar yer yer görülür ve süreklilik göstermezler. Daha ziyade yukarıdan su sızmalarının görüldüğü alanlarda yoğunluk kazanmışlardır. Mağara içerisinde su kanalının oluşturduğu gölcüklerin ve şelalelerin görüntüsü mağaraya ayrı bir özellik katmaktadır.

Çal Mağarası İçerisindeki Gölet - Düzköy / TRABZON

Kireç taşları içindeki çatlak ile halen gözle net şekilde görülebilen faya bağlı olarak gelişen ve 8 milyon yılda oluştuğu tahmin edilen Çal Mağarası, bugünkü şekline iki aşamada ulaştığı bilinmektedir. Birinci aşamada yüzeyden sızan suların kireç taşını çözerek kırıkları genişletip bir yer altı su kanalı oluşmasını sağladığı düşünülmekte. İkinci aşamada ise bölgesel yükselmeye bağlı olarak mağara gelişimini sağlayan su akımının azaldığı ve mağaranın gelişiminin durduğu tahmin ediliyor. Bu dönemde başlangıçta daha yukarı kotlardaki düdenlerle bağlantılı olan su kanallarından sızan suların yer yer sarkıt ve dikitleri oluşturmaya başlamıştır.

SOSYAL İMKANLAR

Çal Mağarası giriş kısmı ortalama bir insan boyu yüksekliğinde olmasına rağmen içeriye doğru ilerledikçe yükseklik bazı kesimlerde 25-30 m’leri bulmaktadır. Yaklaşık 4 km’lik uzunluğa sahip olduğu tahmin edilen mağaranın bugüne kadar ulaşılan uzunluğu 850m civarındadır. Mağara çevresinde sosyal alt yapı, kır kahvesi ve mesire alanları mevcuttur. Asıl mağaranın üzerinde ve mağara girişinin üstünde bulunan ve bugün çay evi  olarak kullanılan küçük mağara odasının önünden aşağıya doğru yağışların arttığı sonbahar ve karların eridiği ilkbahar mevsiminde şelale oluşmaktadır. Mağaranın önündeki büfede ise yerel el sanatları ve ürünlerin yanı sıra ziyaretçilere çay, tost, gözleme ve kahvaltı hizmeti verilmektedir.

Yıl boyunca ziyarete açık tutulan, ancak özellikle yazın 4 aylık sürede 20 bin yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Çal Mağarası, yaklaşık 1 kilometrelik bölümü ziyaret için açıktır. Şu ana kadar 8 kilometre uzunluğuna kadar ulaşılabilen ancak birçok kısmı halen tam olarak keşfedilemeyen mağarayı, konaklama sorununun çözümü, mağara içindeki yürüyüş yolunun uzatılması ve ışıklandırmanın geliştirilmesiyle yılda yaklaşık 50 bin turistin gezmesi hedefleniyor.

ULAŞIM

Başka bir ifadeyle Çal Mağarası, Akçaabat’a yaklaşık 45 dakika süren bir yolculuk mesafesindedir. Ulaşım, Düzköy ilçesine girmeden sağa ayrılan bir yolla Çalköy Beldesi içinden geçilerek yapılmaktadır. Yolu asfalt ve düzgündür. Mağaraya ulaşan bir başka güzergâh ise Tonya üzerinden gerçekleşmektedir. Bu güzergah tamamen stabilize olup, ulaşım sırasıyla Kaleönü Mahallesi, Biçinlik köyü ve Çayırbağı Beldesi üzerinden sağlanmaktadır.

ÇAL MAĞARASI ZİYARET SAATLERİ

Pazartesi8:00 AM - 7:00 PM
Salı8:00 AM - 7:00 PM
Çarşamba8:00 AM - 7:00 PM
Perşembe8:00 AM - 7:00 PM
Cuma8:00 AM - 7:00 PM
Cumartesi8:00 AM - 7:00 PM
Pazar8:00 AM - 7:00 PM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here