Ana sayfa Turizm Çal Mağarası

Çal Mağarası

949
0

Çal Mağarası - Düzköy / TRABZON

Dünyanın en uzun ikinci mağarası olarak kabul edilen, rahat bir hava hareketi bulunduğu için astım ve sinüzit rahatsızlığı olanlara iyi geldiği belirtilen Çal Mağarası, içindeki sarkıt ve dikitlerden oluşan doğal şekilleri, deresi, şelaleleri ve göletleriyle her yıl binlerce ziyaretçinin ilgi odağı haline geldi.

Düzköy ilçesinin Çal beldesinde, deniz seviyesinden 1050 metre  yükseklikte bulunan, dışındaki doğal güzelliklerinin yanı sıra içindeki sarkıt ve  dikitleri ile göz kamaştıran Çal Mağarası, İl Özel İdaresi tarafından ahşap yürüyüş yolu  ve ışıklandırma yapılarak 2003 yılında ziyarete açıldı. 2020 yılı itibariyle bu yol paslanmaz çelik sistem olarak güvenlikli şekilde yenilenmiştir.

Çal Mağarası İçerisindeki Gölet - Düzköy / TRABZON

Dünyanın en uzun ikinci mağarası olarak kabul edilen Çal Mağarası, sarkıt ve dikitleri, zaman zaman 1,5 metre derinliğe ulaşan deresi, şelaleleri ve göletleriyle her geçen yıl artarak ziyaretçi akınına uğruyor.

ÇAL MAĞARASI İÇ YAPISI

Mağaranın içindeki yer altı nehrinin taşıdığı su mevsimsel olarak değişmektedir. Yağışlı mevsimlerde mağaranın içindeki suyun derinliği 50 cm.’ye kadar yükselirken, yaz aylarında bu seviye 25-30 cm.’ye kadar düşmekte. Ayrıca mağaranın içinde, dış atmosfere dolinlerle olan irtibat nedeniyle, rahat bir hava hareketi vardır. Girişte kuru olan mağara atmosferinin nemi, iç kısımlarda bir miktar artmaktadır.

Düzköy Çal Mağarası

Çal Mağarası bugünkü sekline iki aşamada ulaşmıştır. Birinci aşamada yüzeyden sızan sular Karbondioksiti bünyesine katarak asidik karakter kazanmaları sonucunda kireçtaşını daha fazla çözerek kırıkları genişletmiş ve bir yer altı su kanalı oluşmasını sağlamışlardır. İkinci aşamada ise bölgesel yükselmeye bağlı olarak mağara gelişimini sağlayan su akimi azalmış ve mağaranın gelişimi durmuştur. Bu dönemde başlangıçta daha yukarı kotlardaki düdenlerle bağlantılı olan su kanallarından sızan sular, yer yer sarkıt ve dikitleri oluşturmaya başlamıştır.

Çal Mağarası etrafı henüz gelişme aşamasında olduğu için çok fazla tesis bulunmuyor, fakat gezinizi tamamladıktan sonra mağaranın üst kısmında bulunan yerde çay içebilirsiniz. Mağaranın içi oldukça soğuk olduğu için gezerken kaybettiğiniz enerjinizi biraz olsun yerine getirmek için buna ihtiyaç duyacaksınız.

ÇAL MAĞARASI ZİYARET SAATLERİ

Pazartesi8:00 AM - 7:00 PM
Salı8:00 AM - 7:00 PM
Çarşamba8:00 AM - 7:00 PM
Perşembe8:00 AM - 7:00 PM
Cuma8:00 AM - 7:00 PM
Cumartesi8:00 AM - 7:00 PM
Pazar8:00 AM - 7:00 PM

Trabzon’un Düzköy ilçesinde yer alan Çay Beldesi’nde bulunmaktadır. İlçede bulunduğu için arabanız ile gitmeniz daha olacaktır. Fakat yolun belli bir kısmından sonra büyük araçlar gidemeyeceği için küçük araçlar ya da servis aracılığı ile gitmelisiniz. Gideceğiniz yolu şu şekilde tarif edebiliriz; Karadeniz sahil yolundan ilerleyerek Haçkalı Baba Hastanesi yanında bulunan AkçaabatSöğütlü köprüsünden güneye dönün. Düzköy yoluna girdikten sonra yukarıya doğru düz ilerlediğinizde, karşınıza çıkacak Çal Mağarası tabelaları ile hedefinize rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Grup halinde gelenler için şehir merkezinden servisler mevcuttur. Mağara civarına giden ilçe minibüsleri bulunmamaktadır.

ÇAL MAĞARASI GİRİŞ ÜCRETİ

Çal Mağarası için öğrenci ve sivil olmak üzere iki çeşit tarife bulunmaktadır. Kişi başına giriş ücreti 2020 yılı için Öğrenci 5TL, Sivil 10TL olarak belirlenmiştir. 0-6 yaş gurubu çocuklardan ücret alınmamaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here