Ana sayfa Turizm Çal Mağarası

Çal Mağarası

712
0

Dünyanın en uzun ikinci mağarası olarak kabul edilen, rahat bir hava hareketi bulunduğu için astım ve sinüzit rahatsızlığı olanlara iyi geldiği belirtilen Çal Mağarası, içindeki sarkıt ve dikitlerden oluşan doğal şekilleri, deresi, şelaleleri ve göletleriyle her yıl binlerce ziyaretçinin ilgi odağı haline geldi.

Düzköy ilçesinin Çal beldesinde, deniz seviyesinden 1050 metre  yükseklikte bulunan, dışındaki doğal güzelliklerinin yanı sıra içindeki sarkıt ve  dikitleri ile göz kamaştıran Çal Mağarası, İl Özel İdaresi’nce ahşap yürüyüş yolu  ve ışıklandırma yapılarak 2003 yılında ziyarete açılmıştır. Trabzon’un Düzköy ilçesinde, deniz seviyesinden 1050 metre yükseklikte bulunan ve dışarısındaki doğal güzelliklerin yanı sıra içindeki sarkıt ve dikitleriyle dikkati çeken Çal Mağarası, yaklaşık 14 yıldır yöre turizmine hizmet ediyor. Dünyanın en uzun ikinci mağarası olarak kabul edilen Çal Mağarası, sarkıt ve dikitleri, zaman zaman 1,5 metre derinliğe ulaşan deresi, şelaleleri ve göletleriyle her geçen yıl artarak ziyaretçi akınına uğruyor.

Mağaranın içindeki yer altı nehrinin taşıdığı su mevsimsel olarak değişmektedir. Yağışlı mevsimlerde mağaranın içindeki suyun derinliği 50 cm.’ye kadar yükselirken, yaz aylarında bu seviye 25-30 cm.’ye kadar düşmektedir. Ayrıca mağaranın içinde, dış atmosfere dolinlerle olan irtibat nedeniyle, rahat bir hava hareketi vardır. Girişte kuru olan mağara atmosferinin nemi, iç kısımlarda bir miktar artmaktadır.

Mağara bugünkü sekline iki aşamada ulaşmıştır. Birinci aşamada yüzeyden sızan sular toprak zorunda ki Karbondioksiti bünyesine katarak asidik karakter kazanmaları sonucunda kireçtaşını daha fazla çözerek kırıkları genişletmiş ve bir yer altı su kanalı oluşmasını sağlamışlardır. İkinci aşamada ise bölgesel yükselmeye bağlı olarak mağara gelişimini sağlayan su akimi azalmış ve mağaranın gelişimi durmuştur. Bu dönemde başlangıçta daha yukarı kotlardaki düdenlerle bağlantılı olan su kanallarından sızan sular, yer yer sarkıt ve dikitleri oluşturmaya başlamıştır.

Çal Mağarası etrafı henüz gelişme aşamasında olduğu için çok fazla tesis bulunmuyor, fakat gezinizi tamamladıktan sonra mağaranın üst kısmında bulunan yerde çay içebilirsiniz. Mağaranın içi oldukça soğuk olduğu için gezerken kaybettiğiniz enerjinizi biraz olsun yerine getirmek için buna ihtiyaç duyacaksınız.

Trabzon’un Düzköy ilçesinde yer alan Çay Beldesi’nde bulunmaktadır. İlçede bulunduğu için arabanız ile gitmeniz daha olacaktır. Fakat yolun belli bir kısmından sonra büyük araçlar gidemeyeceği için küçük araçlar ya da servis aracılığı ile gitmelisiniz. Gideceğiniz yolu şu şekilde tarif edebiliriz; Karadeniz sahil yolundan ilerleyerek AkçaabatSöğütlü köprüsünden dönün. Düzköy yoluna girdikten sonra yukarıya doğru düz ilerlediğinizde, bu yol sizi Çal Mağarası’na götürecektir. Grup halinde gelenler için buraya servisler mevcuttur. İlçeye gelen minibüsler bulunmakta fakat seferleri sıklıkla olmamaktadır.

ÇAL MAĞARASI GİRİŞ ÜCRETİ

Çal Mağarası için öğrenci ve sivil olmak üzere fiyatlandırma tarifesi bulunmaktadır. Kişi başına giriş ücreti 2019 yılı için Öğrenci 4TL, Sivil 8TL olarak belirlenmiştir. 0-6 yaş gurubu çocuklardan ücret alınmamaktadır.

blank

Değerlendirmeniz için teşekkürler! İsterseniz sayfamızı sosyal medyada da paylaşabilirsiniz. .
Yazı ve içerikler sizin için faydalı oldu mu?
  • Harika!
  • Faydalı
  • Fena Değil
  • Yetersiz

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here