Ana sayfa Turizm Karaca Mağarası – Gümüşhane

Karaca Mağarası – Gümüşhane

1540
0

Karaca Mağarası

Gümüşhane ilindeki mağaralar içerisinde turizme açık olan tek mağara olan Karaca mağarası, ildeki en önemli turizm merkezi konumundadır. Karaca Mağarası, Gümüşhane’nin Torul ilçesine bağlı Cebeli Köyü sınırlarında, Karaca Mahallesi yakınlarındaki Kırantaş mevkiinde denizden 1550m yükseklikte yer almaktadır. İl Özel İdaresi tarafından işletilen ve Torul ilçesine bağlı milyonlarca yıllık Karaca Mağarası’na Trabzon – Gümüşhane yolunun 12. Km’sinden kuzeye Korum Deresi vadisine ayrılan asfalt yolla 4 km yukarı çıkan yol üzerinden ulaşılır.

Karaca Mağarası yatay yönde gelişme göstermiş, elipse benzeyen dört ayrı salonun birbirine birleşmesinden meydana gelmiştir. Bu salonlardan ikisi çatlak sistemlerinden sızan suların oluşturulduğu duvar damlataşları ile ikiye bölünmüş ve salon sayısı altıya çıkmıştır. Karaca Mağarası‘nın girişi bir insan boyu yükseklikte başlayıp içeriye doğru gidildikçe bir huni şekilde genişlemektedir. Giriş noktasından en uç noktaya 150 metre uzunlukta, ortalama tavan yüksekliği 18 metre olan mağaranın toplam iç alanı yaklaşık bin 500 metrekaredir.

Karaca Mağarası‘nın içerisinde belirgin bir hava hareketi söz konusu değildir. Bu sebeple mağara havasının nem oranı ağız kısmından içeriye doğru gidildikçe nispi bir artış gösterir. Yapılan ölçümlerde bu artış oranı ağız kısmında yüzde 65’ten yüzde 75’e çıkmaktadır. Mağara havası yaz mevsiminde dışarıya göre daha serin, kışın biraz daha sıcaktır. Bu özellikleri ile mağara, küçük bir mikroklima alanı olarak düşünülmektedir. Ayrıca Karaca Mağarası kapısına yapılan hava perdesi ile mağara içindeki sıcaklık ve nem oranının korunmakta, tekniğine uygun led aydınlatma çalışmaları ile oluşumları bozulmayacak şekilde düzenlenen mağaranın Gümüşhane ve ülke turizmine daha çok hizmet vermesi için çeşitli çalışmalar yapılmaktadır.

Karaca Mağarası’nın girişinde kır kahvesi, dinlenme tesisleri gibi ziyaretçilerin çeşitli ihtiyaçlarını karşılayacakları küçük tesisler mevcuttur.

GÖZ ALICI SARKIT VE DİKİTLER

Karaca Mağarası 90’lı yıllardan sonra keşfedilmiş karstik bir alan. Mağarada damlayan kireçli suyun oluşturduğu sarkıtlar, dikitler ve bunların birleşmesiyle meydana gelmiş iri ve geniş sütunlar olağanüstü. 1 santimetre sarkıt / dikit 11 – 12 yılda oluştuğunu düşündüğünüzde, gördüklerinizden etkilenmemek mümkün değil. Girişten itibaren önce küçük dikitlerle, ilerledikçe de uzunlukları artan kirli sarı ve beyaz renkli sarkıt, dikit, geniş sütunlar, damla taşlar ve traverten havuzlarıyla karşılaşıyorsunuz. Mağarada rengarenk sarkıtlar, dikitler, desenli duvarlar, bayrak şekilleri, perde damlataşları, mağara çiçekleri, mağara incileri, fil kulakları, traverten havuzları, traverten basamakları, mağara gülleri, damlataşı havuzlarının kenarlarında hatta havuzlardan çıkan küçük dikitlerin üzerinde bulunmakta, görünüm ve seyirleri görenleri adeta büyülemektedir.

Karaca Mağarası - Sarkıt ve Dikitler

Yaklaşık 100 metre sağlı sollu devam eden geniş koridor boyunca ve kimi yerde basamaklarla çıkılan odaları hep bu karstik şekiller kaplamış. Karaca Mağarası gezilebilir alanının en sonuna gittiğinizde tavan yüksekliğinin 20 metreye kadar çıktığını ve nem oranının yükseldiğini hissedebiliyorsunuz. Dokunmadan önce yumuşak sünger izlenimi veren sarkıt ve dikitler, aslında kaygan, sert ve ıslak.

Mağara yatay yönde gelişme göstermiş elipse benzeyen dört ayrı salonun birbirine birleşmesinden meydana gelmiştir. Karaca Mağarası giriş noktasından en uc noktası arası 105 metredir. Tavan yüksekliği ortalama 18m, toplam iç alan ise 1500m2 dir. Mağaranın özel klima özelliğine sahip havası ziyaretçilerine rahat bir atmosfer özellikle astımlılara sunarak, mağara turizmi yanında sağlık yönünden de önem arz etmektedir.

Ulaşım Yolu

Karaca Mağarası girişinde, ziyaret sonrasında soluklanıp 1550 metre yukarıdan dağların oluşturduğu muhteşem manzarayı izlemek için seyir terası kıvamında kır kahvesi bulunmaktadır. Çevresindeki Kürtün Barajı, Zigana Köprüsü, Kelkit Havzası ve yaylalarını gezip Köme, Pestil ve Kuşburnu almasını tavsiye ediyoruz. Kuşburnu yörede çok ünlü, kış aylarında çayı yapılıp içilebiliyor. Yaz sıcağında bunalanlar için kesinlikle en azından bir kez denenmesi gereken bir yer burası. İklimi seyahat ederken bunaltmıyor. Yol üstünde pek çok çeşme ve göze var. Dağlardan gelen soğuk suyu içtikçe içesiniz geliyor.

KARACA MAĞARASI ULAŞIM ALTERNATİFLERİ

Karaca Mağarası, tur ile gitmiyorsanız toplu taşıma ile ulaşmanız mümkün bir konumda değil. Turistik yer olmasına rağmen Karaca Mağarası’na düzenli olarak gidiş-dönüş hizmeti veren bir şehir içi hat veya toplu ulaşım bulunmamaktadır. Gümüşhane ve Trabzon merkezinde bulunan araç kiralama şirketlerinden günübirlik araç kiralayarak, şahsi aracınız veya Tur firması aracılığı ile ulaşma imkanınız bulunmaktadır.

Karaca Mağarası Yolu

Trabzon istikametinden geliyorsanız Zigana Tüneli‘ni geçtikten sonra iklim de değişiyor. Karadenizin yeşili, sarp kayalardan oluşmuş biraz da çorak dağlara dönüşüyor. Yüksek dağları aşarak Maçka’dan 50 kilometre mesafede olan Gümüşhane’nin Torul ilçesine ulaşıyoruz. Buradan yaklaşık 14km daha ilerledikten sonra yol üzerinde bulunan Karaca Mağarası tabelalarını takip ederek mağaraya ulaşabilirsiniz.

KARACA MAĞARASI TURİZM SEZONU

Karaca Büfe - Torul / GÜMÜŞHANE

Karaca Mağarası, 1996 yılında turizme açılmış ve bu güne kadar mağara 1.000.000’un üzerinde yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilmiştir. Turizme açıldığından günümüze ziyaretçi sayısını giderek arttıran mağara; Karadeniz Bölgesi’ne yapılan birçok tur organizasyonunda yer alan Karaca Mağarası, her yıl 15 Nisan ile 15 Kasım ayları arasında, 7 ay boyunca turistik ziyaretlere açık olarak hizmet vermektedir.

2020 YILI KARACA MAĞARASI GİRİŞ ÜCRETLERİ

Yetişkin: 10 TL

Öğrenci: 5 TL

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here