Ana sayfa Turizm Limni Gölü Tabiat Parkı

Limni Gölü Tabiat Parkı

3564
0

Limni Gölü - Zigana / GÜMÜŞHANE

Limni Gölü Tabiat Parkı, Torul ilçesi Zigana Köyü sınırları içerisinde bulunan 1700 rakımlı Saronay Yaylasındadır. 1999 yılında mesire yeri olarak ilan edilmiş, 25.06.2004 tarihinde A Tipi Mesire Yeri (A Tipi Mesire Yeri: Yüksek ziyaretçi potansiyeline sahip, çadır, karavan, bungalov ev veya motor-karavan gibi imkanlarla sadece geceleme ve/veya gecelemenin yanında günübirlik kullanım imkânı da sağlayan sahaları) statüsüne alınmıştır. Daha sonra 11.07.2011 tarih ve 903 sayılı Bakanlık Makamının olurlarıyla Tabiat Parkı ilan edilmiştir. Gümüşhane ili Torul İlçesi sınırları içerisinde yer alan Limni Gölü Tabiat Parkı 2025 rakımda bulunmakta ve 720 dekar alana sahiptir. Ulaşım, Zigana Köyü üzerinden; Gümüşhane’ye 58 km, Torul İlçesine 33 km, Zigana Köyüne ise 5,5 km, Trabzon iline 60 km’dir. Zigana Dağı üzerinden oteller ile Limni Gölü arası 5,5 km olup betonlama yapılarak düzenlenmiştir. Karaca Mağarasına uzaklığı ise 19 km’dir.

SOSYAL İMKANLAR

Limni Gölü için Çevre ve Orman Bakanlığı Gümüşhane İl Müdürlüğü tarafından Rehabilitasyon Projesi hazırlanmış ve Gümüşhane İl Özel İdaresi tarafından gerekli peyzaj düzenlemeleri yapılarak hizmete açılmıştır. Proje kapsamında gölün ulaşım sorunu öncelikli olarak ele alınmış, parka gelecek olanlar için sosyal tesislerin inşaatı gerçekleştirilerek ilk etapta lavabo ve çocuk oyun parkı kurulmuştur. Ayrıca göl etrafında ziyaretçilerin piknik ihtiyacını karşılamak için 10 adet kamelya yapılmış ve gölün su kaynağı güçlendirilmiştir. gölün çevresinde yürüyüş için düzenlenmiş patika yollar mevcuttur. Gölün yanı sıra doğal bitki örtüsü, yaban hayatı, kır meskenleri ve yayla yerleşmeleri gibi alternatif çekiciliklere sahip park alanında ek olarak sosyal tesisler ve bungalov evler eklenmiştir. Ayrıca Zigana Kış Sporları Turizm Merkezi, yaz aylarında çim kayağı yapma imkânı sunması, kamp ve karavan turizmi ile foto-safari gibi birçok sportif etkinliğe imkân tanıması bölge turizmine katkı sağlamaktadır. Limni Gölü Tabiat Parkı, 2005 yılında 20 yıllığına özel işletmeye ihale edilmiştir.

Yürüyüş Yolu

KONAKLAMA

Bir alanın turizme açılmasında turizmim 3A’sı olarak ifade edilen çekicilik (Attraction), konaklama (Accommodation) ve erişilebilirlik (Accesibility) temel unsurları dikkate alındığında ulaşımın ne kadar önemli olduğu açıkça anlaşılmaktadır.

Taksi ve özel otomobil dışında alana ulaşımın mümkün olmaması Limni Gölü Tabiat Parkı dezavantajları arasında yer almaktadır. Alanda otopark mevcut olup, günümüz şartlarında yetersiz kaldığı durumlar olmaktadır.

Tabiat parkında, Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından yapılan masa ve ocak gibi piknik imkanları olmasına rağmen bölgeye yoğun ilgi gösterildiği günlerde yetersiz kaldığı ziyaretçiler tarafından da ifade edilmektedir. Park içinde içme ve kullanma suyu ziyaretçilerin ihtiyacını karşılayacak düzeydedir. Göl etrafında bulunan işletmelerde çeşme, tuvalet gibi temel ihtiyaçların karşılanması için yapılar bulunmaktadır.

Limni Gölü Tabiat Parkı içinde kamp imkanları yanında konaklamak isteyenler için Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından yöre mimarisine uygun bungalow kır evleri inşa edilmiştir. Kamp alanları ve geceleme tesislerinin yanında, yaklaşık 6 km uzaklıkta Gümüşkayak Kış Sporları Turizm Merkezi konaklama tesisleri de bölgede konaklama imkanı veren diğer bir alternatif olarak bulunmaktadır.

Limni Tabiat Parkı’nda güvenlik amacıyla resmi olmasa bile işletmeciler tarafından görevlendirilmiş personel tarafından güvenlik hizmeti vermektedir.

LiMNi GÖLÜ GİRİŞ ÜCRETİ VE ZİYARET SAATLERİ

Limni Gölü Tabiat Parkı sabah 08:00 itibariyle açılıyor, her ne kadar saat 18:00’da kapanıyor diye yazsa da daha geç saatlere kadar göl kenarında zaman geçirebilirsiniz.

Limni Gölü Tabiat Parkı Ulaşım Yolu - Torul / Gümüşhane

2020 YILI LİMNİ GÖLÜ GİRİŞ ÜCRETİ

Şahıs 3,5₺
İndirimli Şahıs 1,5₺
Bisiklet 3,5₺
Motosiklet, ATV 5₺
Otomobil, Kamyonet, Pickup 12₺
Minibüs 31₺
Midibüs 52₺
Otobüs 94₺
Çadır yeri (günlük) 14₺
Karavan yeri (günlük) 20₺
Kır evi – 3 yataklı (günlük) 200₺

​LiMNi GÖLÜ AKTİVİTE İMKANLARI

 • Doğa Yürüyüşü
 • Botanik Gezi
 • Karavanlı Kampçılık
 • Konaklama
 • Çadır Kampçılığı
 • Fotoğrafçılık

Piknik Masaları

Limni Gölü’nde piknik yapabilirsiniz. Ama siz isterseniz de yanınızda hiçbir şey getirmeden tabiat parkında yer alan tesisten ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Genellikle, bir çok aile sabah kahvaltısını veya öğlen yemeğini piknik yaparak geçirmek için parka geliyor. Limni Gölü, piknik yapmak istediğinizde her türlü ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz donanımlı bir park.

 • Çeşme
 • Otopark Alanı
 • Orman Köşkü
 • Büfe
 • Kamelya
 • Bungalow Konaklama Evleri
 • Su Deposu
 • Çadır ve Karavan Kamp Alanı
 • Su İsale Hattı
 • WC
 • Çocuk Oyun Alanları
 • Kır Lokantası

Aslında Gümüşhane krater göllerince zengin bir il olmasına karşın bu durum günümüzde yöre halkı tarafından dahi çok fazla bilinmemektedir. Gümüşhane’de tam 18 tane krater gölü vardır ve Limni Gölü bunlardan sadece biridir. Zigana Köyü’nün yaylalarında Limni ile birlikte Kuzu Gölleri, Yağmur dere sınırları içerisinde Çakır Göl, Kürtün Sarıbaba da Karagöl, Dörtkonak Yaylasında Aygır Göl, Dipsiz Göl gibi Gümüşhane sınırları içinde irili ufaklı birçok göl vardır.

LiMNi GÖLÜ MİLLİ PARKI İŞLETMECİLİĞİ

Limni Gölü, Milli Park kapsamına alınmıştır. Gümüşhane valiliği tarafından ihaleyle özel sektöre kiraya verilmiş. Şu anda bir işletmeci tarafından işletilmektedir. Burada işletilmekte olan küçük bir tesis, Limni gölü ziyaretçilerine “kendin pişir kendin ye” tarzında mangal ve et temini ile hizmet veriyor. Ayrıca demlikle çay yapılıyor. Çok şirin ahşap masalarla çevrili göl kenarında isteyenler çadır da kurabiliyor. Üstelik yemyeşil bir çam ormanı içerisinde adeta saklı kalmış Limni Gölü Tabiat Parkı, kısa zamanda olsa bile araç gürültüsünden uzakta yalnızca kuş sesleri içerisinde insana huzurlu bir ortam sağlıyor. Gölün kenarında çocuklar için oyun parkı konulmuş, ortama uygun ahşaptan yapılmış kaydırak ve salıncaklar da kurulmuştur.

Limni Gölü Tabiat Parkı’nda sivil mimari dokusunun korunması ve yerleşim alanlarındaki tüm yapıların geleneksel yerel yapılaşma ile uyumlu şekilde ahşap ve taş malzeme ile yapılması, kat sayısının iki olarak sınırlandırılması gibi kısıtlamalar bulunmaktadır.

Oyun Parkı

LiMNi GÖLÜ ÇEVRESİNDE YABAN HAYAT

2025 rakımda bulunan Limni Gölü Tabiat Parkı içerisinde orman ekosistemi, göl ekosistemi, çayır ekosistemi ve kaya ekosistemleri bulunmaktadır. Tabiat Parkının bulunduğu vadi biyolojik çeşitlilik ve endemik türler bakımından da oldukça zengindir. Alan; sahip olduğu vadi ve orman manzarası, mevcut ağaçların oluşturduğu gölge unsuru, sahada mevcut gölün etrafındaki bitki örtüsü ve sergilediği eşsiz peyzaj güzellikleri ile gelen ziyaretçiler için ideal bir ortam oluşturmaktadır. Saha, arazi yapısı ve sahip olduğu manzara bütünlüğü içinde trekking yapmaya oldukça elverişlidir. Saha çadırlı kamp için uygundur.

Soğuksu orman içi dinlenme yeri olarak adlandırılan Limni Gölü Tabiat Parkı ve çevresi, 1999 yılından bu yana mesire yeri olarak kullanılmaktadır. 200’ün üzerinde ender görülen bitki türüne sahiptir. En çok olarak ladin ve sarıçam ağaçlarının bulunduğu Limni Gölü bölgesinde yılın belirli mevsimlerinde zaman zaman Kurt, Ayı, Çakal, Tilki, Yaban Domuzu, Kertenkele, Yılan, Anadolu Yer Sincabı, Porsuk, Kaya Sansarı, Sıçan, Anadolu Kör Faresi gibi yaban hayvanlarına rastlamak mümkün.

Limni Gölü Tabiat Parkı ve çevresi sahip olduğu doğal güzellikleri, zengin bitki örtüsü ve hayvan türleriyle her geçen gün daha çok ilgi çekmekte. Aynı zamanda klima özelliği bulunan havasıyla da insanlara sağlıklı bir yaşam ortamı sunmaktadır. Karadeniz Bölgesi, sahil yolunun bitmesinden sonra Türkiye’nin doğa turizminde en önemli bölge haline geldi.

LiMNi GÖLÜ TABiAT PARKI FOTOĞRAFLARI

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here