Ana sayfa Turizm Limni Gölü Tabiat Parkı

Limni Gölü Tabiat Parkı

1888
0

Limni Gölü - Zigana

Limni Gölü, Torul ilçesi Zigana Köyü sınırları içerisinde bulunan 1700 rakımlı Saronay Yaylasındadır. 1999 yılında mesire yeri olarak ilan edilmiş, 25.06.2004 tarihinde A Tipi Mesire Yeri (A Tipi Mesire Yeri: Yüksek ziyaretçi potansiyeline sahip, çadır, karavan, motor-karavan ve bungalov tipi tesislerle sadece geceleme ve/veya gecelemenin yanında günübirlik kullanım imkânı da sağlayan sahaları) statüsüne alınmıştır. Daha sonra 11.07.2011 tarih ve 903 sayılı Bakanlık Makamının olurlarıyla Tabiat Parkı ilan edilmiştir. Gümüşhane ili Torul İlçesi sınırları içerisinde yer alan Limni Gölü Tabiat Parkı 2025 rakımda bulunmakta ve 720 dekar alana sahiptir. Ulaşım, Zigana Köyü üzerinden; Gümüşhane’ye 58 km, Torul İlçesine 33 km, Zigana Köyüne ise 5,5 km, Trabzon iline 60 km’dir. Zigana Dağı üzerinden oteller ile Limni Gölü arası 5,5 km olup betonlama yapılarak düzenlenmiştir. Karaca Mağarasına uzaklığı ise 19 km’dir.

2025 rakımda bulunan Tabiat Parkının içerisinde, orman ekosistemi, göl ekosistemi, çayır ekosistemi ve kaya ekosistemleri bulunmaktadır. Tabiat Parkının bulunduğu vadi biyolojik çeşitlilik ve endemik türler bakımından da oldukça zengindir. Alan; sahip olduğu vadi ve orman manzarası, mevcut ağaçların oluşturduğu gölge unsuru, sahada mevcut gölün etrafındaki bitki örtüsü ve sergilediği eşsiz peyzaj güzellikleri ile gelen ziyaretçiler için ideal bir ortam oluşturmaktadır. Saha, arazi yapısı ve sahip olduğu manzara bütünlüğü içinde trekking yapmaya oldukça elverişlidir. Saha çadırlı kamp için uygundur.

Gümüşhane’nin önemli turizm alanlarından biri haline gelen Limni Gölü için Çevre ve Orman Bakanlığı Gümüşhane İl Müdürlüğü tarafından Rehabilitasyon Projesi hazırlanmış ve Gümüşhane İl Özel İdaresi tarafından gerekli peyzaj düzenlemeleri yapılarak hizmete açılmıştır. Bu proje kapsamında gölün ulaşım sorunu öncelikli olarak ele alınmış, parka gelecek olanlar için sosyal tesislerin inşaatı gerçekleştirilerek ilk etapta lavabo ve çocuk oyun parkı kurulmuştur. Ayrıca göl etrafında ziyaretçilerin piknik ihtiyacını karşılamak için 10 adet kamelya yapılmış ve gölün su kaynağı güçlendirilmiştir. Gölün yanı sıra doğal bitki örtüsü, yaban hayatı, kır meskenleri ve yayla yerleşmeleri gibi alternatif çekiciliklere sahip park alanında son yıllarda gelen ziyaretçilerin günlük ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri ve konaklayabilecekleri tesislerin varlığı tabiat parkının turizm potansiyelini artırmaktadır. Ayrıca tabiat parkının yakınındaki Zigana Kış Sporları Turizm Merkezinin yaz aylarında çim kayağı yapma imkânı sunmasının yanı sıra kamp ve karavan turizmi ile foto-safari gibi birçok sportif etkinliğe imkân tanıması tabiat parkı ve çevresinin rekreasyon potansiyeline katkı sağlamaktadır. Limni gölünde bungalov tipi konaklama tesisleri mevcuttur. Göl 2005 yılında 20 yıllığına özel işletmeye ihale edilmiş ve gölün çevresinde yürüyüş için düzenlenmiş patika yollar mevcuttur.

Limni Gölü Yürüyüş Yolu

Bir alanın turizme açılmasında turizmim 3A’sı olarak ifade edilen çekicilik (Attraction), konaklama (Accommodation) ve erişilebilirlik (Accesibility) temel unsurları dikkate alındığında ulaşımın ne kadar önemli olduğu açıkça anlaşılmaktadır. Taksi ve özel otomobil dışında alana ulaşımın mümkün olmaması da Limni Gölü’nün dezavantajları arasında yer almaktadır. Tabiat parkında Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından yapılan masa ve ocak gibi piknik imkanları olmasına rağmen bölgeye yoğun ilgi gösterildiği günlerde yetersiz kaldığı ziyaretçiler tarafından da ifade edilmektedir. Park içinde içme ve kullanma suyu ziyaretçilerin ihtiyacını karşılayacak düzeydedir. Göl etrafında bulunan işletmelerde çeşme, tuvalet gibi temel ihtiyaçların karşılanması için yapılar bulunmaktadır. Alanda otopark mevcut olup, günümüz şartlarında yetersiz kaldığı durumlar olmaktadır. Tabiat parkı içinde kamp imkanları yanında konaklamak isteyenler için Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından yöre mimarisine uygun kır evleri inşa edilmiştir. Kamp alanları ve geceleme tesislerinin yanında, yaklaşık 6 km mesafede Gümüşkayak Kış Sporları Turizm Merkezine ait konaklama tesisleri de bölgede konaklama imkanı veren diğer bir alternatif olarak bulunmaktadır.

Limni Tabiat Parkı’nda güvenlik amacıyla resmi olmasa bile işletmeciler tarafından görevlendirilmiş personel güvenlik hizmeti vermektedir.

LİMNİ GÖLÜ GİRİŞ ÜCRETİ VE ZİYARET SAATLERİ

Limni Gölü Tabiat Parkı sabah 08:00 itibariyle açılıyor, her ne kadar saat 18:00’da kapanıyor diye yazsa da daha geç saatlere kadar göl kenarında zaman geçirebilirsiniz.

2020 YILI LİMNİ GÖLÜ GİRİŞ ÜCRETİ

Şahıs 3,5₺
İndirimli Şahıs 1,5₺
Bisiklet 3,5₺
Motosiklet, ATV 5₺
Otomobil, Kamyonet, Pickup 10₺
Minibüs 31₺
Midibüs 52₺
Otobüs 94₺
Çadır yeri (günlük) 14₺
Karavan yeri (günlük) 20₺
Kır evi – 3 yataklı (günlük) 200₺

​LİMNİ GÖLÜ AKTİVİTE İMKANLARI

 • Doğa Yürüyüşü
 • Botanik Gezi
 • Karavanlı Kampçılık
 • Konaklama
 • Çadır Kampçılığı
 • Fotoğrafçılık

Limni Gölüne piknik yapabilirsiniz. Ama siz isterseniz de yanınızda hiçbir şey getirmeden tabiat parkında yer alan tesisten ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Genellikle, bir çok aile sabah kahvaltısını veya öğlen yemeğini piknik yaparak geçirmek için parka geliyor. Limni Gölü, piknik yapmak istediğinizde her türlü ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz donanımlı bir park.

 • Çeşme
 • Otopark Alanı
 • Orman Köşkü
 • Büfe
 • Kamelya
 • Bungalow Konaklama Evleri
 • Su Deposu
 • Çadır ve Karavan Kamp Alanı
 • Su İsale Hattı
 • WC
 • Çocuk Oyun Alanları
 • Kır Lokantası

Aslında Gümüşhane krater göllerince zengin bir il olmasına karşın bu durum günümüzde yöre halkı tarafından dahi çok fazla bilinmemektedir. Gümüşhane’de tam 18 tane krater gölü vardır ve Limni Gölü bunlardan sadece biridir. Zigana Köyünün yaylalarında Limni ile birlikte Kuzu Gölleri, Yağmur dere sınırları içerisinde Şakir Göl, Kürtün Sarıbaba da Karagöl, Dörtkonak Yaylasında Aygır Göl, Dipsiz Göl gibi Gümüşhane sınırları içinde irili ufaklı birçok göl vardır.

Limni Gölü, Milli Park kapsamına alınmıştır. Gümüşhane valiliği tarafından ihaleyle özel sektöre kiraya verilmiş. Şu anda bir işletmeci tarafından işletilmektedir. Burada işletilmekte olan küçük bir tesis, Limni gölü ziyaretçilerine “kendin pişir kendin ye” tarzında mangal ve et temini ile hizmet veriyor. Ayrıca demlikle çay yapılıyor. Çok şirin ahşap masalarla çevrili göl kenarında isteyenler çadır da kurabiliyor. Zigana dağının zirvesi 2 bin 180 metre olarak düşünüldüğünde limni gölünün bin 700 rakımda olması, tam bir yayla havası içerisinde misafirlerine piknik imkanı sunuyor. Üstelik yemyeşil bir çam ormanı içerisinde adeta saklı kalmış Limni gölü, kısa zamanda olsa bile araç gürültüsünden uzakta yalnızca kuş sesleri içerisinde insana huzur veriyor. Gölün kenarında çocuklar için oyun parkı da konulmuş, ortama uygun ahşaptan yapılmış kaydırak ve salıncaklar da kurulmuş.

Limni Gölü Tabiat Parkı’nda sivil mimari dokusunun korunması ve yerleşim alanlarındaki tüm yapıların geleneksel yerel yapılaşma ile uyumlu şekilde ahşap ve taş malzeme ile yapılması, kat sayısının iki olarak sınırlandırılması gibi şartlar getirilmiştir.

Limni Gölü Oyun Parkı

Limni Gölü Çevresinde Yaban Hayatı: Çok güzel bir mesire alanı olan Limni Gölü, 25.06.2004 tarihinde A tipi bir Mesire alanı olarak şanına şan, ününe ün katmıştır. Soğuksu orman içi dinlenme yeri olarak adlandırılan Limni Gölü ve çevresi, 1999 yılından bu yana mesire yeri olarak kullanılır. 200’ün üzerinde ender görülen bitki türüne sahiptir. En çok olarak ladin ve sarıçam ağaçlarının bulunduğu Limni Gölü bölgesinde yılın belirli mevsimlerinde zaman zaman Kurt, Ayı, Çakal, Tilki, Yaban Domuzu, Kertenkele, Yılan, Anadolu Yer Sincabı, Porsuk, Kaya Sansarı, Sıçan, Anadolu Kör Faresi gibi yaban hayvanlarına rastlamak mümkündür. Bölge ile ilgili olarak harekete geçen Gümüşhane İl Özel İdaresi Müdürlüğü birçok proje başlatıp, bu projelerinde başarılı olmuştur. Yaptığı projelerin başında ise şunlar geliyor; sosyal tesisler, ulaşım sorunu, oturma yerleri. Yürüyüş yolları ve patikalar bu güzel havayı daha yakından soluma ve bu güzel yerin tadını çıkarmak için yapılmıştır.

Limni gölü ve çevresi sahip olduğu doğal güzellikleri, zengin bitki örtüsü ve hayvan türleriyle adeta insanları büyülerken klima özelliği bulunan havasıyla da insanlara sağlıklı bir yaşam ortamı sunmaktadır. Karadeniz Bölgesi, sahil yolunun bitmesinden sonra Türkiye’nin doğa turizmde en önemli bölge haline geldi. Bu anlamda küçük bir krater gölü olmasına rağmen Limni gölü artık bölgedeki doğal yaşam turizminden nasibini almaktadır.

Limni Gölü Tabiat Parkı’nın yüksek bir alanda yer alması ve yer yer tepelik alanların varlığı panoramik görüntüler yönünden bölgeyi ön plana çıkarmaktadır. Bunun yanı sıra orman içinde gölün varlığı, orman ekosistemi ve daha yüksek kesimde alpin bitkiler ile çevredeki yayla yerleşmeleri ziyaretçilere görsel açıdan çeşitlilik sunmaktadır. Limni Gölü panoramik görüntüler elde edilebilecek alanlara sahip, fakat alanın yoğun olarak kullanıldığı yaz aylarında zaman zaman sis olayının görülmesi durumunda söz konusu güzellikler büyük oranda kısıtlamaktadır.

LİMNİ GÖLÜ FOTOĞRAF GALERİSİ

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

Doğrulama *