Ana sayfa Turizm Sümela Manastırı Sümela Manastırı Nerede?

Sümela Manastırı Nerede?

165
0

Sümela Manastırı - Trabzon

Sümela Manastırı nerede?” sorusundan yola çıkarak cevapladığımızda, Trabzon’a 46km, Maçka ilçesine ise yaklaşık 22km mesafede bulunan Altındere Milli Parkı’nda yer almaktadır. Geleneksel manastır inşa yerleri olan sarp kayalıklar, ormanlar, mağaralar geleneğine uygun olarak inşa edilmiştir. Sümela isminin manastıra verilmesinin sebebi ise koyu renk dağlar içerisine inşa edilmesine bağlamıştır.

Manastır, genellikle yaz aylarında Doğu Karadeniz Turları’nın vazgeçilmez uğrak noktaları arasında yer alır. İster kendi imkanlarıyla gelen turistler, ister turlarla birlikte gelen turistler mutlaka gezi rotalarında yer alır.

SÜMELA MANASTIRI ULAŞIM ALTERNATİFLERİ

Sümela Manastırı gezisini kendi aracınızla yapmanız, nerede durup mola vermek fotoğraf çekmek isteyeceğinizi belirlemek açısından iyi olacaktır. Ayrıca, Trabzon şehir merkezinden ulaşım için Sümela – Maçka minibüsleri dışında neredeyse hiç alternatifi bulunmuyor. Manastır, Milli Park içerisinde yer aldığı için bu bölgede yerel halk için yerleşim yeri bulunmuyor. Bu sebeple de bölgeye seferler karşılıklı olarak düzenli şekilde saatli olara yapılmıyor. Toplu ulaşımı kullandığınızda giderken ve dönerken sorun yaşamanız (ulaşımda çok vakit kaybetmeniz) kuvvetle muhtemel.

Sümela Manastırı - İç Avlu

Diğer bir alternatif ise şehir merkezinde bulunan tur firmalarının düzenlediği günübirlik turlar. Planlı bir program dahilinde yapılan bu gezilerde Sümela Manastırı ve yol güzergahında daha fazla yeri rehber eşliğinde nerede ne olduğunu keşfetme imkanınız bulunmaktadır.

Kendi aracınız ile Sümela Manastırı gezisi planlıyorsanız Trabzon şehir merkezinden yaklaşık 45km bir yol gitmeniz gerekiyor. Altındere Milli Parkı boyunca arazi aracı kullanmak zorunda da değilsiniz, yani manastıra her tür araçla ulaşım mümkün. Şehir merkezinden Manastır’a kadar olan yolun tamamı asfalttır. Ziyaretiniz sonrası yaylalara devam etmek istiyorsanız jeep olmasa da yüksek bi araç tercih etmenizi tavsiye ediyoruz.

SÜMELA MANASTIRI MİNİBÜSLERİ NEREDE

Yine de karar verdiniz başka alternatifiniz yok, Sümela Manastırı yolculuğunu minibüsle yapacaksınız ama nerede bu Maçka-Sümela dolmuşları? Çömlekçi Mahallesinde büyük liman karşısında bulunan, şehrin doğu ilçelerine hareket eden minibüslerle aynı yerde bulabilirsiniz. Daha önce de belirttiğimiz üzere seferler düzenli olarak sağlanmadığı için dönüş yolunda da aynı yolu kullanacaksınız. Bu sebeple Minibüs şöförlerinden dönüş yolu ile ilgili daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here