Ana sayfa Turizm Trabzon Ayasofya Camii Restorasyonu

Trabzon Ayasofya Camii Restorasyonu

157
0

Trabzon Ayasofya Camii'nde Tadilat

Trabzon‘da 05.07.2013 tarihinde Cuma namazı kılınarak müzeden camiye dönüştürülen Ayasofya Camii‘nde 2018 yılında başlayan restorasyon devam ediyor. 365 gün sürmesi planlanan restorasyon çalışmaları 2020 yılı Şubat ayı itibariyle halen devam ediyor.

Trabzon Ayasofya Camii, Osmanlı Sultanı Fatih Sultan Mehmet Han’ın 1461 yılında Trabzon‘u fethetmesinden sonra cami olarak kullanılmaya başlanılmıştı. 1958-1962 yılları arasında ise Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Edinburg Üniversitesi’nin işbirliği ile yapılan restorasyon ardından 1964 yılından sonra müze olarak kullanılmaya başlanılmıştı. Mahkeme kararının ardından ise 2013 yılından itibaren tekrar cami olarak hizmet vermeye başladı.

TRABZON AYASOFYA RESTORASYON SÜRECİ

Ayasofya Camii - Kule RestorasyonuVakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen ve 365 gün sürmesi planlanan Ayasofya‘nın restorasyon çalışmalarında öncelik fresklerin korunmasına veriliyor. Bununla birlikte en az müdahale mantığıyla cami olarak kullanılmaya devam edilecek Ayasofya‘da, hat levhaları ve tablolar konularak fresklerinin kapatılması planlanmakta. Yapının sağlığının sürekli olarak izlenmesi için esere yerleştirilecek ivmeölçerler, gerçek zamanlı titreşim kayıtlarını kaydederek oluşacak değişikliklerin fark edilerek hasarların büyümeden önlem alınması amaçlanıyor. 57 yıl sonra restore edilecek olan Ayasofya‘nın yanında bulunan 30 metre yüksekliğine sahip çan kulesinde de çalışmalar hızla devam ediyor. Kurulan iskeleye yardımıyla kulenin dış cephe çalışmalarının daha hızlı bitirilmesi planlanıyor.

Ayasofya Camii’nin restorasyonu sadece iç kesimlerde fresklerin kapanması ve ibadet bölümlerinin düzenlenmesinden ibaret değil. Yapının pencereleri, çatısında bulunan kiremitler ve bahçesinde bulunan yapıların bakımı da söz konusu.

AYASOFYA ZİYARET EDİLEBİLİR Mİ?

Mevcut haliyle Ayasofya Cami, restorasyonun daha hızlı ilerleyebilmesi için tamamen ziyarete kapatıldı. Ayasofya Camii yanında bulunan hediyelik eşya satan işletmeler, yanında bulunan kahvaltı bahçesi ve otopark alanının batı kısmında bulunan kafeterya aktif olarak hizmet vermeye devam ediyor.

Ayasofya Cami - TadilatıRestorasyonda bulunduğu süre boyunca, Ayasofya Camii kapalı otoparkının giriş kısmında yapılan geçici alanda vakit namazlarını kılmak mümkün.

Trabzon Ayasofya Cami‘sinin Dış kapının yanında bulunan bilgilendirme panosunda restorasyon iş bitim tarihinin üzeri boya ile kapatılmış, yani henüz kesin restorasyon bitiş tarihinden söz etmemiz mümkün değil. Her ne kadar çeşitli haber sitelerinde 2020 Mayıs ayı Turizm haftasında açılışı yapılacağı şeklinde bilgiler yer alsa da konu hakkında henüz bir resmi açıklama söz konusu değil.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here