Ana sayfa Turizm Trabzon Ayasofya Camii Restorasyonu

Trabzon Ayasofya Camii Restorasyonu

497
0

Trabzon Ayasofya Camii'nde Tadilat

Trabzon‘da 05.07.2013 tarihinde Cuma namazı kılınarak müzeden camiye dönüştürülen Ayasofya Camii Restorasyonu 2018 yılında başlamış ve 2020 yılında sonlanmıştır. 365 gün sürmesi planlanan restorasyon çalışmaları 2020 yılı Ağustos ayı itibariyle bitmiş, ve Kültür Turizm Bakanı tarafından hizmete açılmıştır.

Trabzon Ayasofya Camii, Osmanlı Sultanı Fatih Sultan Mehmet Han’ın 1461 yılında Trabzon‘u fethetmesinden sonra cami olarak kullanılmaya başlanılmıştı. 1958-1962 yılları arasında ise Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Edinburg Üniversitesi’nin işbirliği ile yapılan restorasyon ardından 1964 yılından sonra müze olarak kullanılmaya başlanılmıştı. Mahkeme kararının ardından ise 2013 yılından itibaren tekrar cami olarak hizmet vermeye başladı.

TRABZON AYASOFYA RESTORASYON SÜRECİ

Ayasofya Camii - Kule Restorasyonu

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen ve 365 gün sürmesi planlanan Ayasofya Camii Restorasyonu çalışmalarında öncelik fresklerin korunmasına veriliyor. Bununla birlikte en az müdahale mantığıyla cami olarak kullanılmaya devam edildi. Ayasofya Cami Restorasyonu sırasında, hat levhaları ve tablolar konularak fresklerinin namaz esnasında kapatılması sağlandı. Yapının sağlığının sürekli olarak izlenmesi için esere yerleştirilecek ivmeölçerler, gerçek zamanlı titreşim kayıtlarını kaydederek oluşacak değişikliklerin fark edilerek hasarların büyümeden önlem alınması amaçlanıyor. 57 yıl sonra restore edilen olan Ayasofya‘nın yanında bulunan 30 metre yüksekliğine sahip çan kulesinde de çalışmalar yapıldı. Kurulan iskeleye yardımıyla kulenin dış cephe çalışmalarının daha hızlı bitirilmesi planlandı.

Ayasofya Camii Restorasyonu sadece iç kesimlerde fresklerin kapanması ve ibadet bölümlerinin düzenlenmesinden ibaret değil. Yapının pencereleri, çatısında bulunan kiremitler ve bahçesinde bulunan yapıların bakımı da söz konusu.

AYASOFYA CAMii RESTORASYONU

Mevcut haliyle Ayasofya Cami, restorasyonun daha hızlı ilerleyebilmesi için tamamen ziyarete kapatıldı. Ayasofya Camii yanında bulunan hediyelik eşya satan işletmeler, yanında bulunan kahvaltı bahçesi ve kafeterya aktif olarak hizmet vermeye devam etti.

Ayasofya Cami - Tadilatı

Ayasofya Camii Restorasyonu süresince, müzenin yanıbaşında bulunan kapalı otoparkının giriş kısmında yapılan geçici alanda vakit namazları kılındı.

Trabzon Ayasofya Camii dış kapısının yanında bulunan restorasyon bilgilendirme panosunda 2020 şubat ayında yaptığımız kontrolde restorasyon iş bitim tarihinin üzeri boya ile kapatılmıştı. Yani yüklenici işi teslim tarihinde teslim etmesi mümkün görünmüyordu. Çeşitli haber sitelerinde 2020 Mayıs ayı Turizm haftasında açılışı yapılacağı şeklinde bilgilere yer veriliyordu. Resmi açıklama 2020 Haziran ayında yapıldı. Sancılı geçen restorasyon süreci Temmuz 2020’de sona erdi ve Trabzon Ayasofya Camii ibadete açıldı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here