Ana sayfa Turizm Trabzon Müzesi Giriş Ücreti

Trabzon Müzesi Giriş Ücreti

311
0

Trabzon Müzesi Restorasyonda

Günümüzde Trabzon Müzesi olarak düzenlenen konak, Zeytinlik Caddesinde, 1900’lü (1898-1913) yılların başlarında Banker Kostaki Teophylaktos tarafından büyük programlı konut olarak yaptırılmıştır.

Konağın mimarlarının ismi tespit edilememiştir. Ancak mimarlarının İtalyan olduğu belirlenen yapıda kullanılan bir çok malzemenin İtalya’dan getirildiği bilinmektedir. Kostaki Teophylaktos 1917 yılında iflas edince, bu yapıyla birlikte bütün mal varlığına haciz konulmuş ve konak Nemlioğlu Ailesi tarafından satın alınmıştır. Milli mücadele yıllarında Trabzon karargah binası olarak kullanılan yapı, 1924 yılında Atatürk’ün ilk Trabzon ziyaretinde konaklaması için düzenlenmiştir. Atatürk ve eşi Latife Hanım ve beraberlerindekiler 15-17 Eylül 1924 tarihlerinde günümüzde Trabzon Müzesi olarak hizmet vermekte olan konakta kalmışlardır.

Üzülerek söylüyoruz ki, 2018 yılı başından itibaren Trabzon Müzesi “restorasyon” sebebiyle kapalı tutulmaktadır. Müzenin tekrar ne zaman faaliyete geçeceği konusunda ise yetkililer tarafından şimdiye kadar hiç bir bilgi paylaşımında bulunulmadı.

Trabzon Müzesi’ni bir yıl boyunca Müzekart ile 2 kez, Müzekart+ ile ise sınırsız ziyaret edebilirsiniz. Müzekart’ınız bulunmuyorsa müze girişinde bulunan güvenlik kulübesinden ücret karşılığı bilet alarak da girmeniz mümkün.

TRABZON MÜZESi İLETİŞİM BİLGİLERİ

Adres : Gazipaşa Mah., Zeytinlik Cd. No:7, 61030 Ortahisar / TRABZON
E-posta : trabzon@kultur.gov.tr
Tel : +90 (462) 326 07 48
NOT: Gişeler müze kapanış saatinden yarım veya bir saat önce kapanmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here