Ana sayfa Turizm Sera Gölü

Sera Gölü

389
0

Sera Gölü - Trabzon

Trabzon’un Akçaabat ilçesine bağlı Yıldızlı beldesinde bulunan Sera Gölü bölgeye gelen turistlerin yeni ilgi odağı olma yolunda ilerliyor.  Trabzon’da bu güne kadar özellikle turizm alanında çok güzel çalışmalar yapıldı. Bu çalışmalar bölgedeki turist sayısını ve buna paralel olarak turizm gelirlerini önemli oranda arttırdı. Trabzon‘un 2014 yılında da fark edilir bir seviyeye gelen turizm potansiyelini en iyi şekilde kullanarak şehrin refah düzeyinin artmasına yönelik çalışmalar devam ediyor. Trabzon’da mevcut konaklama, yeme ve içme tesislerine ilave olarak yapılmakta olan yeni oteller ve tesislerin bitmesiyle bu sektörün daha da canlanacağına, bölgemizin kış ve kongre turizmi konusunda da gelişmesine katkı sağlayacağına kesin gözüyle bakılıyor.

TURİZM POTANSİYELİ

Körfez ülkelerinin yanı sıra Mısır, Lübnan, Suriye gibi ülkelerde yaşayan Arap turistlerin son yıllarda yoğun ilgi gösterdiği Doğu Karadeniz‘de turizm atılımları kendinden söz ettiriyor. Trabzon şehir merkezine yakın olması, ulaşımın kolay olması ve araç sıkıntısı çekilmemesi Uzungöl ve Sümela Manastırı arasından sıyrılarak turizm alanında kendisini göstermesinde etkili oldu. Dubai, Suudi Arabistan, İran ve Avrupa’nın bir çok ülkesinden gelen turistlerin göl kenarındaki restaurant ve tesislerde hoş vakit geçiriyor, Sera Gölü‘nden mutlu ayrılıyor. Bu ilgi her geçen yıl artarak devam ediyor fakat Sera Gölü etrafında bulunan işletme sahipleri tanıtım anlamında bölgenin kendisinden pek söz ettirememesinden yakınıyor.

Sera Gölü, Uzungöl Turizm Merkezi‘ne alternatif bir turistik yer olduğu şeklindeki kıyaslamalar yapılmaya çalışılsa da Sera Gölü henüz şehrin turizm etkinliklerinde yeterli ilgiyi görebilmiş değil. Her yıl düzenlenen Kültür Turizm etkinliklerinde Trabzon‘un reklam yüzü olarak ön plana Uzungöl ve Sümela Manastırı yer alıyor. Sera Gölü‘ne yatırım yapılmaması ve sadece özel sektör tarafından geliştirilmeye çalışılması yatırımların uzun sürmesine sebep olmaktadır.

Göl çevresinde Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilmekte olan piknik alanı ve özel işletmeler tarafından hizmet verilen restoranlar bulunmaktadır.

Aslında burası kente yakınlığı, rakımın çok yüksek olmayışı gelenler için bir avantaj. Gölün uzunluğu 650 metre olup derinliği ise 50 metre. Henüz önce derinliği 70-80 metreyi buluyordu ancak aradan geçen vakit gölün dolmasına kapı araladı. Buraya 12 ay Dubai’den, Katar’dan turistler geliyor. Avrupa’dan gelen turisterde var. Sabah kahvaltısı için gelen turistler var. Bu kadar güzel tabiat harikası bir yer maalesef adeta kaderine terk edilmiş.

SERA GÖLÜ TURİZM TANITIMLARI YETERSİZ

Sera Gölü, kente yakınlığı gelenler için bir avantaj olmasına rağmen maalesef buranın reklamı Uzungöl gibi yapılamadı. Bu manada yerel işletmeler kendi imkanları oranında yatırım ve reklam yapmaya çalıştılar fakat pek başarılı olduğu söylenemez. Devlet teşviği ve İl Kültür Turizm Müdürlüğü‘nün yardımlarıyla yapılacak olan çalışmaların Trabzon‘un merkezine bu kadar yakın mesafede bulunan turistik yeri yerli ve yabancı turistlere kazandırılması gerektiği kanaatindeyiz.

SERA GÖLÜ ULAŞIM

Sera gölü şehre yakın olmasına rağmen sürekli ulaşım imkanı olarak araç bulunmamaktadır. Kendi aracınız yok ise taksi tutarak ulaşmanız mümkün.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here