Ana sayfa Turizm Trabzon Yayla Şenlikleri Takvimi

Trabzon Yayla Şenlikleri Takvimi

2797
0

Taşköprü Yaylası

TRABZON YAYLA ŞENLİKLERİ TAKVİMİ

ADI

YER

TARİH

1 Hıdırellez Bahar Bayramı Acısu / Şalpazarı Mayıs’ın ilk Pazar
2 Şalpazarı Ağasar Kültür Şenliği Şalpazarı Haziran’ın İlk Pazar
3 Sultanmurat Şehitleri Anma Günü Sultanmurat Yaylası / Çaykara 23 Haziran
4 Harmantepe Şehitleri Anma Günü Harmantepe / Köprübaşı 29 Haziran
5 Deniz Eğlenceleri Akçaabat 6 Temmuz
6 Soğuksu Şenlikleri Ocaklı K.Lişer Yaylası / Maçka 7 Temmuz
7 Hamsiköy Sütlaç Festivali Hamsiköy ve Civarı Maçka 20 Ağustos
8 Hırsafa Karadağ Şenlikleri Karadağ / Düzköy Temmuz’un 3. C.tesi ve Pazar
9 Karadağ Yaylası Şenlikleri Karadağ / Vakfıkebir Temmuz’un 2. C.tesi ve Pazar
10 Hıdırnebi Yayla Şenliği Hıdırnebi Yaylası / Akçaabat 13-20 Temmuz
11 Kadırga Yaylası Şenlikleri Trabzon – Gümüşhane – Giresun
Sınırında Kadırga Yaylası
Temmuz’un 3. Cuması
12 Alaca Yaylası Şenliği Alaca Yaylası / Şalpazarı Temmuz’un 3. Pazarı
13 Taşköprü Kültür ve Yayla Şenliği Arsin – Yomra Taşköprü Yaylası Temmuz’un 3. Pazarı
14 Sisdağı Şenlikleri Sis Dağı / Şalpazarı Temmuz’un 4. Cumartesi
15 Kaldırım Yaylası Şenliği Kaldırım Yaylası / Çarşıbaşı Temmuz’un 4. Cumartesi
16 Keşan Kültür ve Balıkçılık Festivali Çarşıbaşı – Trabzon 27 – 28 Temmuz
17 Fındık ve Karayemiş Festivali Arsin – Trabzon 29 – 30 Temmuz
18 Sürmene Kültür ve Turizm Şenliği Sürmene – Trabzon 31 Temmuz
19 Geleneksel Uğurlu Yayla Şenliği Uğurlu / Akçaabat Temmuz’un Son Pazarı
20 Uzungöl Kültür ve Turizm Şenliği Uzungöl / Çaykara 1-2-3 Ağustos
21 Ulaslararası Maçka-Sumela Festivali Maçka – Trabzon Ağustos’un İlk Haftası
22 Kurtdağı Yayla Şenlikleri Çaykara Ağustos’un ilk hafta sonu
23 Yeşiltepe Yayla Şenliği Maçka Ağustos’un ilk Pazar günü
24 Ağa Konağı Şenliği Üzümözü Köyü / Şalpazarı Ağustos’un İlk Pazar günü
25 Ekmek ve Kültür Festivali Vakfıkebir 4-5-6 Ağustos
26 Kuşmer Yaylası Şenliği Kuşmer Yaylası / Çaykara Ağustos’un 2. C.tesi ve Pazarı
27 Cumapazarı Belediye Dağ Şenlikleri Cumapazarı /Of – Trabzon Ağustos’un 2. C.tesi ve Pazarı
28 Kayabaşı Karaabdal Yayla Şenlikleri Kayabaşı Yaylası / Akçaabat Ağustos’un 2. Haftası Pazar
29 Kamena Şenliği Düzköy Yaylası 8 Ağustos
30 Zarha Dağı Şenlikleri Sürmene Ağustos’un 2. Haftası
31 Ilaksa Yayla Şenliği Mataracı Köyü / Maçka Ağustos’un 2. Hafta Sonu
32 Akçaköy Harmancık Şenlikleri Akçaköy / Akçaabat Ağustos’un Ayının 3. Pazar
33 Sultanmurat Şenlikleri Çaykara – Trabzon 20 Ağustos
34 Honefter Şenliği Honofter Yaylası / Düzköy 20 Ağustos
35 Maçka Kültür Ve Sanat Fest. Maçka 22-23-24 Ağustos
36 Çoban Derneği Şenliği Alazlı Yaylası / Düzköy 27 Ağustos
37 Tonya Tereyağ Festivali Tonya Ağustos’un Son C.tesi ve Pazarı
38 İzmiş Şenliği Tonya – Beşikdüzü ve Şalpazarı
Gölkiriş Köyü İzmiş Tepesi Mevkii
Ağustos’un Son Pazar Günü
39 Kadıralak Yayla Şenliği Tonya – Trabzon Eylül’ün 1. Haftası
40 Karadağ Serda Şenliği Karadağ Yaylası Serda Mevkii Düzköy Eylül’ün 1 Haftası
41 Sivri Şenliği Vakfıkebir – Tonya Sınırı Sivri Tepesi 4 Eylül
42 Uluslararası Kültür Sanat Festivali Merkez – Trabzon 15 – 17 Eylül
43 Yomra Demirciler Köyü
Ligarba Festivali
Yomra Demirciler Köyü 03 – 04 Eylül

KARADAĞ YAYLASI

Akçaabat – Düzköy yolunun 12. km’sinden batıya dönülerek, 28 km. toprak yolla yaylaya ulaşılır. 1946 m. yükseklikteki yayla bol oksijeni ile akciğer tedavisi görmüş hastaların tatil için tercih ettiği yerdir. Altyapı hizmetleri tamamlanmış olan yaylada, hediyelik eşya satış yerleri, bakkal, kahvehane, lokanta, fırın hizmetleri mevcuttur. Yaylada yaban hayatı da oldukça zengindir. Yaylaya ayrıca Vakfıkebir ilçesinden ulaşılabilir.

Maçka ilçesinin güney çıkışından başlayarak 22 km’lik toprak yolla Mavura Yaylası üzerinden bu yaylaya ulaşılır. 1850 m. yüksekliğindeki yaylada, bakkal, kasap, kahvehane ve telefon hizmetleri vardır. Maçka ilçesinden batıya doğru 22 km. olup, toprak yolla gidilebilir. Yolun 16 km’si zengin bitki örtüsüne sahip Kulin Dağı’nın içinden geçmektedir. 1800 m. rakımlı yaylada altyapı hizmetleri tamamlanmış durumda olup, elektrik, su ve telefon mevcuttur. Ayrıca bakkal, kasap, kahvehane vardır.

TİLKİBELİ PAMUKGÖL ŞELALESİ

Karadere güzergahında Araklı’nın 43 km güneyindedir. Pazarcık turizm merkezi’nin en önemli uğrak alanı şüphesiz Tilkibeli’ndeki Pamuk gölüdir. 7 ayrı gölden oluşan şelalenin bir de hikayesi vardır. Yağmurdere üzerinden Gümüşhane’ye Aydıntepe üzerinden de Bayburt’a ulaşan yolların geçtiği bir yayla köy merkezidir. Telefon ve alışveriş imkanları mevcuttur. Çevresi ormanlarla kaplı yaylada doğa yürüyüşü, bitki inceleme, dinlenme, bisiklet turları yapma olanağı vardır.

YILANTAŞ YAYLASI

Trabzon’a 64 İlçe merkezine 33 km mesafede bulunan yayla 10 km’lik bir stabilize yolla Yeşilyurt Beldesi’ne bağlanır. Araklı ilçesinin 24 km. güneyinde yer alan Yeşilyurt beldesi çevresinde Ağaçbaşı, Taşbaşı, Arabinyurdu, Çukuryaylası gibi çok sayıda yayla bulunmaktadır. Zengin otsu bitkilerle kaplı olan yaylalarda doğa yürüyüşü, bitki inceleme, kuş gözlemleme bisiklet turları yapma olanağı vardır.

ÇAKIRGÖL YAYLASI

Yaylaya Maçka–Meryemana yolunu takiben Altındere Vadisi Milli parkından yaklaşık 20 km lik bir toprak yolda ilerledikten sonra ulaşılabilir. 2500 m. yükseklikteki Çakırgöl Yaylası yolu üzerinde ve civarında, Armutluk, Kırantaş, Akarsu, Ayraksa, Livayda Kurugöl, Mesaraş Furnoba, Kasapoğlu, Camiboğazı, Ortaoba ve Deveboynu yaylaları bulunmaktadır.

ÇATMA OBASI YAYLASI

Tonya’ya 24 km. mesafedeki Erikbeli Turizm Merkezi’nin 14 km. doğusunda yer alan Kadırga Yaylası’nın 9 km. güneyindedir. 2200 m. yükseklikteki Çatma Obası küçük bir yayladır. Erikbeli-Kadırga-Çatma Obası yaylaları ve Zigana Kayak Merkezi arasında doğa yürüyüşü yapılabilir. Mızraklı Su, Şehitler Tepesi, Çıngıraklı Kuyu gibi mitolojiye konu olmuş mekanları bulunmaktadır.

Efsaneye göre, mızraklı su isminin hikayesi şöyledir; savaş sırasında çok susayan bir asker, mızrağını ortadan kırıp sağa ve sola bütün gücüyle fırlatır. Mızrağın bir parçasının saplandığı yerden su çıkar, diğer parçasının saplandığı yerde ise su kaybolur. 50-60 m. aşağıda esrarengiz bir şekilde çimlerin arasında yok olan suyun çıktığı bölüm, koruma altına alınmıştır. Çıngıraklı Kuyu bu adı, kuyuya atılan bir taş parçasının uzun süre ses çıkarmasından almaktadır.

HAÇKALI BABA YAYLASI

Yaylaya, Trabzon’a 40 km. mesafedeki Düzköy ilçesinden güneye, 12 km’lik toprak yolla ulaşılır. 1784 m. yükseklikteki yaylada, altyapı hizmetleri tamamlanmış durumdadır. Temmuz ayının üçüncü Cuma günü Kadırga, 14 Ağustos’ta ise Karaabdal şenliklerinin yapıldığı yaylada, Haçkalı Baba Türbesi ilgi çekmektedir. Mevcut pansiyonlardada konaklanabilir. Her türlü yeme içme imkanı bulunmaktadır.

HARMANTEPE YAYLASI

Köprübaşı İlçesi Yeşilyurt Beldesi sınırları içerisinde bulunan Harmantepe Yaylasında 1. Dünya Savaşından kalma siperler ve şehit mezarları vardır. Her yıl 29 Haziran tarihinde anma günü tertip edilir. Cöşk Tepesi görülmeye değer yerlerden birisidir.

HIDIRNEBİ VE KURUÇAM YAYLASI

Yaylalara Akçaabat-Düzköy yolunun 12. km’sinden batıya dönülerek, 10 km’lik toprak yolla ulaşılmaktadır. Yolu yaz-kış ulaşıma açık olan Kuruçam ve Hıdırnebi yaylaları arası 1 km’dir. 1742 m. yükseklikteki yaylalarda, altyapı hizmetleri tamamlanmış durumdadır. 20 Temmuz’da başlayıp üç gün süren Hıdırnebi Şenlikleri’nin düzenlendiği Hıdırnebi Tepesi, doğal manzara seyir terası konumundadır. Orman içinde kurt, tilki, çakal gibi yaban hayvanları izlenebilir ve foto safari yapılabilir. Konaklamak için pansiyon tipi evler hizmet vermektedir.

KADIRGA YAYLASI

Kadırga yaylası, Tonya’ya 24 km. mesafedeki Erikbeli’nin 14 km. doğusuna düşer. Yayla, 2300 m. yükseklikte olup, ağaç yetişme sınırının üzerindedir. Her yıl temmuz ayının üçüncü cuma günü kutlanan Kadırga Şenlikleri’ne on binlerce kişi katılmaktadır. Halk oyunları gösterileri, yarışmalar, davul zurnalı eğlenceler sırasında tonlarca et, ekmek ve yayık ayranı tüketilen Kadırga Şenlikleri büyük bir pazara, panayıra benzemektedir.

KULİNDAĞI YAYLASI

Trabzon’un Maçka ilçesinin 15 km. batısında ve 1650 rakımında bulunan yayla, Şolma Turizm Merkezi yaylalar dizisinin Maçka ilçesi yönündeki ilk halkasıdır. Ladin, sedir, gürgen ağaçları, mor renkli orman gülü ve sarı renkli zifin çiçekleri ile kaplı yaylada elektrik ve su hizmetleri bulunur. Yayla, Yeşilyurt ve Örnekalan köyü halkınca mezra olarak kullanılmaktadır. Lapazan Yaylası: Maçka ilçe merkezinden 27 km lik bir sitablize yolla ulaşılabilen yayla, Gürgenağaç köyünün güneyinde ve denizden mesafesi 2200 metredir. Alt ya pısının olmadığı yaylada ziyaretçilere uyku setlerini, yiyecek ve içeceklerini yanlarına almalarını öneriyoruz.

KİRAZ YAYLASI

Maçka ilçesi ile Gürgenağaç köyü arası 22 km. asfalt yol olup, Gürgenağaç köyünden güneye doğru 7 km’lik toprak yolla ulaşılabilir. 1850 m. rakımlı yaylada altyapı hizmetleri tamamlanmış olup, çim kayağı yapılabilir. Temmuz ayının üçüncü cuma günü “Ayeser Şenlikleri” kutlanmaktadır. Elektrik, PTT ve çeşme gibi altyapıya sahip yaylada, bakkal, kır kahvesi, kasap, et lokantası hizmet vermektedir. Hamsiköy ve Gürgenağaç köylerinde pansiyonlar mevcut olup, her türlü ihtiyaç yayladaki alışveriş yerleri ve lokantalardan karşılanabilmektedir.

MAVURA YAYLASI

Maçka’nın 18,5 km. batısında yer alır. Elektrik ve su hizmetlerinin bulunduğu Mavura Yaylası ile Solma Yaylası arası 3,5 km’dir. Orman manzaralı toprak yol, yaya yürüyüş için idealdir.

SİSDAĞI YAYLASI

1850 m yükseklikte bulunan yaylaya, Tonya’ya 24 km. mesafedeki Erikbeli Turizm Merkezi’nden sonra batı yönünde gidilerek 25 km’lik toprak yolla yaylaya ulaşılır.Ayrıca yaylaya Beşikdüzü-Şalpazarı Karayolunu takiben Geyikli Beldesinden de ulaşılır. Altyapı hizmetleri bulunmaktadır. Her yıl yaylada Temmuz ayının üçüncü cumartesi günü Sis Dağı Şenlikleri yapılmaktadır.

SAZALAN YAYLASI

Tonya’ya 24 km. mesafedeki Erikbeli’nin 5 km. batısında yer alan Sazalanı Yaylası’na, ham toprak yolla ulaşılmakta olup, yayla mevsiminde ticari araçlarla yolcu taşımacılığı yapılmaktadır. 1700 m. yükseklikteki yaylada altyapı hizmetleri tamamlanmış durumdadır.

SULTANMURAT YAYLASI

Trabzon-Çaykara-Ataköy yolu üzerinde ve yaklaşık 105 km. mesafede olan Sultanmurat Yaylası 2000 rakımındadır. Orman sınırı üzerinde bulunan yaylada elektrik, su, telefon, WC, bakkal, manav, fırın, kahvehane, cami, küçük otel ve pansiyonlar mevcuttur. Altyapı ve sosyal yapılar mevcuttur. Yüz yatak kapasiteli otel, restoran ve diğer yan üniteleriyle ziyaretçilerin konaklama, yeme-içme hizmetleri karşılanmaktadır. Her yıl 20 Ağustos’ta “Yayla Ortası Şenlikleri” ve Her yıl 23 Haziran tarihinde, 1916 yılında Ruslara karşı savaşan ve 1 subayla 70 er şehit veren, yaylada “Şehitleri Anma Günü” kutlanır. Ayrıca IV. Sultan Murat’ın İran üzerine 1635 tarihinde yapmış olduğu ikinci seferi dönüşünde Trabzon’a inerken cuma namazı kıldırdığı yer ve hutbe taşının bulunduğu yer olması yaylaya tarihi bir anlam kazandırmaktadır.

ERİKBELİ YAYLASI

Tonya’dan 25 ve Şalpazarı’ndan 34 km lik yolla ulaşılır. 1.800 m. yükseklikteki yaylada altyapı hizmetleri tamamlanmış durumdadır. Yaylada, fırın, kahvehane, bakkal ve telefon hizmetleri mevcuttur. Yayla; Erikbeli turizm merkezi, Kadırga, Çatma Obası, Sazalanı, Zigana, Ken yaylalarına giden yolların birleştiği kavşaktadır. Erikbeli, Sazalanı, Ken, Sinlice, Şıkkıranı ve Siz Dağı yaylaları arası doğa yürüyüşü için idealdir. Ken Yaylası, Erikbeli Turizm Merkezi’nin 9 km., Şıkkıran yaylası ise 19 km. kuzeyinde olup, orman alanı içerisindedirler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here