Ana sayfa Turizm Trabzon’da Gezilecek Yerler

Trabzon’da Gezilecek Yerler

741
0

Trabzon Meydan Parkı

Doğa turizminin popülerleştiği bu son yıllarda, yeşilin ve doğanın Türkiye’de en cömert davrandığı illerden biri olan  Trabzon’a tatil programı düzenlemek için en uygun dönem yaz ve sonbahar dönemidir. Isınan havayla birlikte hareketlenen kente bu dönemde giderseniz, yaylalarda düzenlenen festivalleri izleme şansı yakalayabilir, serin havada şehrin gezilecek tüm turistik alanlarını sıkıntı yaşamadan ziyaret edebilirsiniz.

Trabzon gezilecek yerler nereler diye merak eden ziyaretçilerimiz için güzel bir sunum hazırlamaya çalıştık. Son zamanlarda ülkemizde popüler hale gelen Karadeniz turu etkinliklerine katılmak isteyen veya kendi imkanları ile bu turu yapmak isteyen o kadar çok kişi var ki, olur da Karadeniz’in incisi  Trabzon’da gezilecek yerleri ve Trabzon yaylalarını ufak bir yazı haline getirip sizlere sunmak istedik ve Trabzon’da gezilecek yerleri tek tek sıraladık.

Karadeniz bölgesi gerek mutfağıyla, gerek doğal güzellikleriyle herkese hitap edebilecek bir bölge. Karadeniz yaylaları sessiz ve huzur bulabileceğiniz sadeliği temiz havasıyla sunarken, Trabzon gezilecek yerler listemizde derlediğimiz yerlerden zevkinize hitap edecek tercihlerle güzel bir karadeniz turu yapabilirsiniz. Yok ben fazla gezme taraftarı değilim diyorsanız küçük bir gezi rotası ardından Karadeniz mutfağı ile kendinizi ödüllendirebilirsiniz.

Karadeniz denildiği zaman aklımıza gelen illerin başında ve belki de en güzeli Trabzon’dur. Fatih Sultan Mehmet Han tarafından fethedilerek milletimize emanet edilen Trabzon, yeşilin ve temiz havanın cömertçe herkese sunulduğu bir yer. Karadeniz Turu yaptığınızda, Karadeniz sahilinin en güzel mekanlarına sahip olan yerin Trabzon olduğunu anlayacaksınız. Trabzon’da, manzara, tarih, nostalji ve modern mekanların hepsi, güzel bir karma olarak ziyaretçileri cezbediyor. İnsanlarının misafirperverliği ve yemeklerinin Trabzon’un usta aşçılarının ellerinden geçmesi, her mekanda damak tadınıza uygun lezzetleri bulmanızı sağlayacak.

TRABZON GEZİ ROTASI

Öncelikle bu listeyi önem ve öncelik sırasına göre hazırlamak gerekiyor. İlk başta tabii ki Sümela Manastırı, Uzungöl ve daha sonra Ayasofya Camii‘ne gitmenizi tavsiye ederiz. Dünya’nın en uzun ikinci mağarası olan Çal Mağarası (araba ile merkezden yarım saat ile 40 dakika arası bir yolculukla ulaşılabilir) mutlaka görülmesi gereken olağanüstü bir doğal yapı, mağara yanında bir de şelale de ekstrası.

Yaylalar kısmına Kayabaşı Yaylasını eklemek isterim ki küçük bir göleti ile kendine hayran bıraktırıyor. Ve tabii ki Tonya Kadıralak Yaylası, çok kimse bilmez, öyle ki yöresel halk yolunu bile yaptırmıyor çünkü gelen turistlerin yapılaşmaya sebep olmasından korkuyorlar. Kadıralak Yaylası’nın yöresel açan mavi çiçekleri var. Mayıs ile Haziran arası dönemde iki hafta kalan bu çiçekler uzaklardan mavi deniz izlenimi veriyor ve bir çok fotoğrafıçılık kulübü bu dönemde objektifleriyle adeta kamp kürüyorlar. Çoğu yaylada özellikle Hıdırnebi Yaylası’nda bulutlar aşağıda kalıyor, deniz gibi görünen bulutlar insana gökyüzünün üstündeymiş hissi uyandırıyor.

Trabzon Orta Mahalle ise bir nevi Safranbolu görünümü veriyor. Eski Trabzon evlerini, mahallelerini görmek ve gezmek isteyen uğrayabilir.

Hamsiköy - Maçka / TRABZON

Hamsiköy gerçekten çok doğal çok güzel bir yer, ve meşhur Hamsiköy Sütlacı’nı yemeden gitmeyin (merkezde bir çok şubesi mevcut). Yine Trabzon merkezde Gülbahar Hatun (Fatih Sultan Mehmet’in eşi) Camii ve türbesi var. Cami yanında ise Doğu Karadeniz bölgesine özgü meşhur Serender örneği görmek ve incelemek mümkün.

Trabzon’a gelmişken Tonya tereyağı (Osmanlı döneminden kalan tereyağı tapuları var) almadan, Hamsiköy Sütlacı yemeden ve Akçaabat köftesi tatmadan gitmeyin.

Bıçaklara ilginiz varsa da Sürmene’ye uğramanızı tavsiye ederiz. Bıçakçılıkla meşhur olan  ilçede bir çok mağazada Sürmene Bıçağı ürünleri bulmanız mümkün.

Son olarak Boztepe’ye çıkıp akşam manzarası eşliğinde semaver çayınızı içmenizi, tüm yorgunluğunuzu burada bırakarak şehre veda etmenizi tavsiye ederiz.

SÜMELA MANASTIRI

Adı Trabzon’la özdeşleşmiş olan Sümela Manastırı’nı tarihi önemi ve bulunduğu vadinin doğal güzellikleri nedeniyle Trabzon gezilecek yerler listenizin ilk sırasına almanızı öneriyoruz. M.S. 365-395 yılları arasında inşa edildiği düşünülen dini kompleks, Maçka’daki Altındere Vadisi sınırları içerisinde yer alıyor. Sümela Manastırı (Meryem Ana), geleneksel manastır inşa yerleri olan sarp kayalıklar, ormanlar, mağaralar geleneğine uygun inşa edilmiştir. 14. yüzyılda Türkmen akınlarına karşı askeri amaçla da kullanılan eşsiz manzaraya sahip manastırın görülmesi gereken kısımlarını kilise bölümünün içerisindeki freskler oluşturuyor.

Sümela Manastırı

Meryem Anaya atfen kurulan manastır, Sümela adını siyah manasına olan melas kelimesinden almış ve halk arasında Sümela Manastırı olarak tanınmıştır. Manastırın yer aldığı koyu dağlara baktığınız zaman, neden siyah manasına gelen Sümela adını aldığını anlayabilirsiniz.

UZUNGÖL

Bir çok kişinin kartpostallardan bildiği Trabzon Uzungöl, Çaykara ilçesinde deniz seviyesinden 1090 metre yükseklikte bulunan Trabzon’un en gözde turizm merkezidir. Dik yamaçlar ve Alplerin sanat eseri gibi dizildiği Uzungöl’de, orman havasını almak isteyenler güzel bir deneyim yaşayabilirler. Yabancı turistlerin Tranzon’da en çok ziyaret ettiği yerlerden birisini ifade eden Uzungöl de, gezerken rastladığınız yabancı turistlerle de bunu anlamak mümkün. Özellikle Japon turistlerin geldiği söylenenler arasında. Uzungöl’de rekking, kuş gözlem, botanik gayesini taşıyan turlar, yapılacak aktiviteler arasında yer alıyor. Yaban hayatının aktif olduğu Uzungöl’de, orman gezilerinizi tek başınıza yapmamanız önerilir. Kurt, ayı, tilki gibi hayvanlar, ormanlarda tehlikeli olabiliyorlar.

Uzungöl Manzara

AYASOFYA CAMİİ (MÜZESİ)

Trabzon’da tarihi mirası gezmeden, seyahatinizi sonlandırmayın. Planlarınız arasında Trabzon merkezde bulunan ve  tarihin en büyük tanıklarından birisi olan Ayasofya Müzesi, mutlaka olsun mesela. 1250-1260 yılları arasında inşa edilen Ayasofya Müzesi, İstanbul’un Latinler tarafından işgal edilmesinin ardından Trabzon’a gelerek Trabzon İmparatorluğu’nu kuran Komnesos Ailesi’nden Kral 1. Manuel tarafından yaptırılmış. Trabzon’un Osmanlı tarafından alındığı 1461’den 1584’e kadar işlevini sürdüren manastır kilisesi, bu tarihten itibaren Kürt Ali Bey tarafından camiye dönüştürülmüş. Geç Bizans mimarisinin eşsiz özelliklerini barındıran yapı,

Ayasofya Müzesi - Trabzon

Yapının Bizans’ın geleneksel  kilise mimarisini yansıtan yapı, 1964’de müze haline getirilmiş ve iç kısmındaki görkemli eserler halkın ziyaretine açılmıştı. Diğer kiliseler gibi Kare ve haç yapısına sahip olan Ayasofya Camii, revaklı 3 girişe sahip. Şimdilerde ise müze, cami olarak değerlendiriliyor. Tarih seyrinde birçok kez cami, kilise ve Rusların Trabzon’u işgali sırasında ise Rus askerler tarafından mühimmat depo alanı olarak kullanılmıştır.

ÇAL MAĞARASI

Karadeniz’in en güzel illerinden birisi Trabzon’da gezilmesi gereken en önemli yerlerden birisi de Çal Mağarası. Doğal oluşumu ve güzellikleri ile adeta cennetten bir köşeyi andıran mağara 8 kilometrelik uzunluğu ile dünyanın bilinen en büyük ikinci mağarası olma özelliğini taşıyor. Ancak şu ana kadar 1 kilometrelik kısmı ziyarete açılabilmiştir.

Girişten 200 metre ilerledikten sonra iki kola ayrılan mağaranın sol kolunun uzunluğu 150 metre olup kolun sonunda bulunan odadan kalker platolar üzerinde görülen, oval şekilli “erime çukuru” olarak bilinen dolinden su akmaktadır. Sağ kolun uzunluğu ise 400 metredir ve kolda da yaklaşık 60 metre olan bir göl ve çağlayan vardır.

BEDESTEN

Tarihi Bedesten Çarşısı - Trabzon

Yine Trabzon’un merkezinde, tarihe tanıklık eden müthiş bir tarihi yapı. Burada hediyelik  ve Trabzon gezinize dair hatıra niteliğinde eşya almak isteyenler, birçok alternatif “Trabzon Hatırası” aksesuarını bulabilirler. Çarşı Yavuz Sultan Selim Hanın annesi Gülbahar Hatun tarafından yaptırıldı. Ancak, bu kesin bir bilgi olarak tarih kitaplarında yer almıyor. Yapının daha eski olduğunu iddia eden tarihçilerde var. Çarşının içerisinde Osmanlı mimarisinin gücünü fark edecek dekoratif yapı mevcut. Çarşının içerisinde dolaşırken, geçmişe doğru yolculuk yapacağınızı söyleyebilirim.

TRABZON KALESİ

İl merkezinde bulunan Trabzon Kalesi, M.Ö 5. Yüzyıla dayanan tarihine rağmen, yine de surların büyük bir kısmının ayakta kalmış olması, ne kadar sağlam inşa edildiğinin bir göstergesi adeta. Yukarı Hisar, Orta Hisar ve Aşağı Hisar olarak 3 bölümden oluşmaktadır. Kuzgun ve imaret deresi üzerinde bulunan koca bir kayanın üzerinde inşa edilmiş. Osmanlı döneminde Fatih Sultan Mehmet ve Yavuz Sultan Selim tarafından kalenin stratejik değeri dolayısıyla surları yenilenmiş ve içerisine cami, konaklama, hamam gibi yapılar inşa edilmiştir.

Trabzon Kalesi

Zamanında Evliya Çelebi Trabzon Kalesi‘nden şöyle söz etmiştir: “Dağ tarafında cehennem kuyusuna benzer bir derin hendeği vardır ki yetmiş yedi adam girer. Safi kesme kayadır. İçinde camii, muhafazacı evleri, mahzenleri, cebehâneleri vardır”.

BOZTEPE ÇAY BAHÇESİ

Boztepe Çay Bahçesi, Trabzon şehrini üzerine inşa edilen, açık oturma çay bahçesi şeklinde yer alan ve ayrıca içerisinde kapalı çardaklar da bulunan turistik yerdir. Trabzonlular ve Trabzon’a gelen turistlerin vazgeçilmez zevki, manzara eşliğinde semaverde çay içmektir. Boztepe Çay Bahçesi, ziyaretçilerine şehri kuş bakışı manzara ile izleme ve Trabzon’un hava alanından çarşı başına kadar uzanan yerleri gözlemleme şansı veriyor. Özellikle Trabzon’un en işlek meydanını buradan çok net görebilir, bakıldığında şehir içindeki trafiği ve insanları temiz hava eşliğinde izleyebilirsiniz.

Trabzon Boztepe

Trabzon’u ziyaret edenlerin ve Trabzonluların dillerine pelesenk olmuş bir yer olan Boztepe, Trabzon için şehir  merkezin en yüksek noktasını ifade ediyor. Buradan sabah ve akşam şehri izleyebilir, güneşin Trabzon semalarına nasıl yansıdığını ve şehrin güzelliğine nasıl estetik kazandırdığını görebilirsiniz.

Boztepe giderek gelişen ve yerleşim alanı olarak da büyük yatırımlara sahip olarak, neredeyse tamamen büyük bir semt olma yolunda ilerlemektedir. Tamamen turistlere yönelik, rahatça kalma imkanı bulacağınız bu yerde, apart şeklinde hizmet veren konaklama yerleri ve aylık, günlük kiralayabileceğiniz evler bulunmaktadır.

Karadeniz türkülerinde bile yer alan Boztepe’nin muhteşem ahengi ile sevdiklerinizle birlikte şehir manzarasına karşı sohbet ederken zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Boztepe’de akşam saatlerinde güneşin batışını izlemek muhteşem bir duygu olacaktır. Gece geç saatlere kadar hizmet veren tesislerde sizlerde sevdiklerinizle özel gezintiler yapabilir ve yeme içme gibi ihtiyaçlarınızı rahatlıkla karşılayabilirsiniz.

Boztepe Trabzon’un merkezinde yer aldığı için burada ulaşım şehir içi otobüs seferleri, dolmuşlar ve taksiler aracılığı ile yapılabilmektedir. Boztepe çay bahçeleri civarında araçların park edilmesi için otopark düzenlemesi yapılmamış. Haliyle yer olmayınca araçlar genellikle yol kenarlarına park edilmekte ve yaz aylarında araç park etme konusunda muazzam bir yoğunluk yaşanılmakta. Kısaca kendi aracınızla çıkmanız durumunda otopark problemi yaşayabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here