Ana sayfa Turizm Uzungöl Uzungöl Camii Tarihi

Uzungöl Camii Tarihi

457
0

Uzungöl - Çaykara / TRABZON

Uzungöl merkezinde, iki adet cami bulunmaktadır. Bunlardan biri hemen gölün yanıbaşında bulunan ve bölgeye ayrı bir güzellik veren Gölbaşı Uzungöl Camii, diğeri ise şerah köyü içerisinde yer alan Büyükköy Cami olarak bilinmektedir. Büyükköy Camii 1920 yılında inşa edilmiştir. Uzungöl’ün sembollerinden biri olan Uzungöl Camii (Gölbaşı) 2002 yılında inşaa edilmiş ve bölgeye gelen turistleri uzaktan selamlayan ilk yapıdır. Gölün hemen aşağısına, eskiden bölgedeki haldizen deresinin tek geçiş köprüsü olan kemer köprü ile Şerah Köyü’nün hemen aşağısında bugünkü deyimle en işlek yerlerin merkezine yapılmıştır.

Trabzon‘un turizm cenneti Uzungöl’de her mevsim ihtişamıyla ziyaretçileri selamlarcasına gölün kenarında parlayan bir sembol haline gelmiş olan bu ibadethane 2002 tarihinde yapılmıştır. Yapım tarihi çok eski olmamasına rağmen Uzungöl Camii, göl ile adeta bütünleşmiş bir sembol haline gelmiştir. Uzungöl yolunun sona erdiğini ve bu büyüleyici güzelliğe ulaştığınızı size yaklaşık 600 metre önceden bildirircesine tepenin ardından sizi selamlayan minareleri ile gölün etrafında gezerken çoğu zaman farketmediğiniz fakat dinlenmek için bir bankta veya göl kenarında oturduğunuzda caminin göle yansıyan silüetini farkettiğinizde hafızanızdan daha kazınamayacak bir güzelliğin en güzel sembolü haline gelmiştir.

Uzungöl Gölbaşı Camii - Çaykara / TRABZON

Uzungöl Camii, turistlerin ilgi odağı olmasının yanında görselliğini yitirmemesi için dönem dönem minareleri boyanmaktadır. Özellikle akşam saatlerinde minareler bembeyaz rengi ile ön plana çıkmaktadır. Çekilen fotoğrafların, kartpostalların ve ziyaretçilerin anı fotoğraflarının çoğunu süsleyen bu yapıt beldenin göl ile bütünleşen en güzel sembolüdür.

UZUNGÖL CAMii ETKİNLİKLERİ

Son yıllarda Uzungöl’deki turizm tesislerinin sahipleri, bölge halkı ve ziyaretçiler için Cuma günleri sabah namazını Uzungöl Gölbaşı Camii‘nde kılıp her hafta bir restaurant sahibinin verdiği kahvaltıda buluşmayı bir gelenek haline getirdiler. Yapılan bu etkinlikler her hafta ayrı bir mekanda kahvaltı yapmak kaynaşmanın yanında, katılımcılar için ahlaki anlamda yeni şeyler öğrenmeyede vesile olmakta. Bu etkinlik aynı zamanda Uzungöl’ü erken saatlerdeki havasını teneffüs etmenin bile bir başka alternatifi olarak her geçen gün daha fazla ilgi ve katılımla yapılmakta.

Uzungöl’de bulunan diğer camiler ve yapım tarihleri ise aşağıdaki gibidir:

Uzungöl Alçak Köprü Mah. Camii 1973
Uzungöl Alçak Köprü Yuk. Mah. Camii 1975
Uzungöl Çamlık Mah. Camii 1994
Uzungöl Elmalı Mah. Camii 1902
Uzungöl Flak Mah. Camii 1800
Uzungöl Gölbaşı Mah. Camii 2002
Uzungöl İnceli Mah. Camii 1976
Uzungöl Merkez 1 Camii 1920
Uzungöl Merkez 2 Camii 1973

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here