Ana sayfa Turizm Vazelon Manastırı – Maçka

Vazelon Manastırı – Maçka

437
1

Vazelon Manastırı - Maçka / TRABZON

Trabzon’un en zengin ve en önemli manastırı olan Vazelon Manastırı 1923 yılında terk edilmiştir. Manastır, 1922 yılında Türkiye – Yunanistan nüfus mübadelesi sonucu Türkiye’den Rum nüfusun sınır dışı edilmesinin ardından terk edilerek kaderine bırakılmıştır. Kendine özgü mimarisi ile yaz aylarında planlanan Trabzon gezisi sırasında doğa ile baş başa kalmak isteyenler için görülmesi gereken bir tarihi eserdir.

Vazelon Manastırı ilgisizlikten adeta harabeye dönmüş, hatta daha kötüsü manastırın içerisinde büyüyen ağaçların dalları manastırın pencerelerinden dışarı çıkmıştır. Manastırın yanında bulunan ufak yapı içerisinde günümüze kadar gelmiş freskler bulunmakta, fakat bu fresklerin alt kısımları manastırı ziyaret eden bir çok kişi tarafından tahrip edilmiştir. Manastır ile ilgili olarak herhangi bir koruyucu tedbir alınmamasından ötürü bu tahribatlar gün geçtikçe de artmaktadır.

Vazelon Manastırı Freskler - Maçka / TRABZON

Vazelon Manastırı, Maçka bölgesinde dini, kültürel ve ekonomik hayata olan etkisi açısından hayati bir öneme sahipti. Sümela Manastırı, Vazelon Manastırı’nın gelirinden elde edilen parayla inşa edildiği söylenir. Kilise kuzeyindeki dış duvarlarda Cennet, Cehennem ve Mahşer Günü ile ilgili freskler görmek mümkündür.

TARİHİ

Vazelon Manastırı, Trabzon’un Maçka ilçesinde bulunan tarihi Yunan Manastırı’dır. 270 yılında inşa edilen manastır, Trabzon şehir merkezinin yaklaşık 40 kilometre güneyinde yer almaktadır. İmparator I. Justinianus, 565 yılında manastırın onarılmasını istemiştir, o zamandan bu yana da manastır pek çok kez tadilattan geçmiştir. Günümüzdeki mevcut bina 1410 yılında yeniden inşa edilmiştir.

Vazelon Manastırı, başta Farslar ve Türkler olmak üzere işgalci güçler tarafından birçok kez saldırıya uğramış ve harap edilmiştir. 490 yılında manastır, Sasaniler tarafından yıkılmıştır ve içindeki 400 kişi öldürülmüştür. Osmanlı Türk egemenliği sırasında (1453–1922) manastır birçok kez yıkılmıştır. 1821’de manastırın başrahibi Chrysanthos, diplomatik nedenlerle yapılan manastırın çevresindeki 40 Hristiyan köyünün katliamından kaçmayı başarmıştır.

Vazelon Manastırı Freskler - Maçka / TRABZON

Vazelon Manastırı arşivinden geriye kalan tek parça, Leningrad Müzesi’nde sergilenmektedir. 1922’deki son yıkımı takiben, manastırın son papazı Dionysios Amarantidis, Yahya ikonunu kurtarmış ve ikonu Serez / Yunanistan’da bulunan Agia Triada Manastırı’na taşımıştır.

2012 yılının çeşitli zamanlarında bir çok haber sitesinde Vazelon Manastırı‘nın restorasyona tabi tutulacağı ve turizme kazandırılacağı şeklinde haberler yapılmış. Fakat 2020 yılının ilk yarısını geride bıraktığımız şu günlerde herhangi bir çalışma başlatılmamıştır. Restorasyon bir kenara herhangi bir koruma tedbiri de bulunmaması her geçen gün yapının daha kötü hale gelmesine sebep oluyor.

VAZELON MANASTIRI ZİYARET SAATLERİ

Vazelon Manastırı’nı ziyaret etmek için herhangi bir gün veya saat kısıtlaması bulunmamaktadır. Manastır ormanın ortasında ıssız bir yerde bulunmakta olup, yakın çevresinde herhangi bir yerleşim yeri bulunmamaktadır. Manastır, ziyaretçilerin istediği zaman gidip görebileceği bir yerdir. Fakat güvenlik anlamında çevrede hiç bir yerleşim yerinin bulunmaması sebebiyle, karşılaşabileceğiniz herhangi bir olumsuz durum karşısında yardımcı olabilecek kişilerle birlikte gitmeniz sizin için iyi olacaktır.

Ayrıca manastırın bulunduğu yerin giriş ücreti yoktur isteyen ziyaretçiler gidip görebilir.

VAZELON MANASTIRI YOL TARİFİ

Trabzon Havaalanı ve Trabzon Otogar şehir merkezinde olup Vazelon Manastırı’na yaklaşık 37 kilometre mesafededir. Yolun bir bölümü stabilize olduğu için bu mesafe arabanızla yaklaşık 50-55 dakika sürmektedir.

Maçka ilçe sınırları içerisinde bulunan Manastır, Trabzon – Gümüşhane yolu üzerinde bulunan Kiremitli Köyü’nün 7 kilometre batısında çam ağaçları arasında yer almaktadır. Vazelon Manastırı‘na günübirlik turla, katılımcı sayınıza özel tur veya grup gezileri ile gidilebilmektedir. Manastır ana yola uzak olması ve ıssız bir yerde bulunmasından ötürü Trabzon il merkezinden minibüs veya otobüse binerek ulaşım sağlamanız mümkün değil.

Trabzon – Gümüşhane yolu üzerinde giderken Maçka’nın Çatak mevkiini geçtikten sonra iki ayrı Vazelon Manastırı yol ayrımı bulunmaktadır. Bunlardan ilk yol ayrımı Köprüyanı Köyü‘ne ayrılan hem manastır’a hem Şehit Eren BÜLBÜL’ün mezarının bulunduğu yere gitmektedir. Fakat manastıra gitmek için bu yolu kullanmanızı tavsiye etmiyoruz.

Zigana yolu üzerinde Hamsiköy mevkiine gelmeden Kiremitli Köyü yol ayrımında bulunan tabelayı takip ederek gitmenizi tavsiye ediyoruz. Yolun bir kısmı beton dökülerek düzeltilmiş, diğer kısmı ise köy yolu olmasına rağmen çok düzgün. Genel olarak ziyaretçilerin şikayeti yol boyunca tabela olmamasıdır. Fakat yol bölünmediği için telefonunuzun navigasyon tarifi ile zorlanmadan gidebilirsiniz.

1 YORUM

  1. Vazelon manastırı hakkında verilen bilgiler önyargılı ve çoğu yanlış.Vazelon manastırı kalintilarinda Şişmanoğlu,Hoş oğlan gibi bir çok Kuman Kıpçak Turk’unun isminin yazılı olmasından dolayı Pontus’cularin bölge halkının tümünün Grek asıllı olduğu tezini cokertmesi bakımından bu çevreler tarafından kasıtlı olarak kaderine terk edilmiş olduğu gerçeğini görmezden gelmeye çalışmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here