Announcement

Collapse
No announcement yet.

Adalet’ten Hukuka Geçiş Zor Mu?

Collapse
X
 
 • Filter
 • Time
 • Show
Clear All
new posts

 • Adalet’ten Hukuka Geçiş Zor Mu?

  DGS sınavı nedir?

  Önce dikey geçiş sınavından kısaca bahsedelim. 2 yıllık meslek yüksek okulu okuyan öğrencilerin, lisans bölümlerine geçişine imkân sağlayan bu sınav ÖSYM tarafından her sene yapılmaktadır.

  Sınavda toplam 120 sorulur ve sınav süresi 150 dakikadır. 2018 yılında ÖSYM’nin getirdiği yeni kurala göre, adayın sınav puanının hesaplanması için her iki bölümden de en az 0,5 ham puanının olması gerekir. Yani örneğin bir öğrenci 60 sözel net yapsa ve 0 sayısal neti olsa, bu öğrencinin DGS puanı hesaplanmamaktadır. DGS puanı nasıl hesaplanır?

  Adayın sınavda yaptığı sözel ve sayısal netlerinin standart puanlar; ÖBP ile yani ön lisans başvuru puanı ile çarpılarak adayın nihai puanı hesaplanmaktadır.

  Sınavda 4 yanlış bir doğruyu götürmektedir ve bu noktada ÖSYM tarafından bir takım standart sapma hesaplamaları yapılarak netler puana dönüştürülmektedir. ÖBP nedir?

  ÖBP kısaca, DGS’ye giren öğrencinin, ön lisans bölümündeki diploma notunu ifade eder. ÖBP şu şekilde hesaplanmaktadır:
  • Ön lisans akademik not ortalaması bulunur.
  • En yüksek puan 100 ve en düşük puan da 50 olarak alınır.
  • Bu rakamlar 0,8 ile çarpılır.
  • Böylece en yüksek 80 ve en düşük de 40 puan ortaya çıkar.
  • Ortaya çıkan bu rakamlar kişinin puanına eklenir.
  DGS’de hukuk fakültesi hangi puan türüyle alım yapar?

  DGS sonucunda sayısal, sözel ve eşit ağırlık olmak üzere 3 tür puan hesaplanmaktadır. İşte hukuk fakültelerine geçiş ancak EA (eşit ağırlık) puanı ile mümkündür. Adalet’ten hukuka geçiş zor mu?

  Bu sorunun cevabını aslında yukarıda verdik. Göreceğiniz üzere; EA puanında ilk 1000’e giren öğrencilerin çok büyük kısmını adalet mezunları oluşturuyor.

  Bu kadar aday içinden sıyrılmak için ise hem DGS’ye özel olarak hazırlanmak hem de okul diploma notunu yüksek tutmak gerekiyor.

  Özellikle diploma notunu küçümsememelisiniz. Örneğin 4’lük sistemde 3,90 civarında bir ortalama yakalayıp neredeyse tavandan ÖBP alan bir aday yaklaşık 80 puan fazladan alacakken, daha düşük ortalamayla mezun olup örneğin 70 puan alan bir adaydan tam 10 puan önde yarışa başlayacaktır.

  Anlayacağınız üzere değil 10 puan, 1 puan bile bu yarışta çok önemlidir.

  SONUÇ

  Adalet bölümünden hukuk fakültesine geçiş yapmak, her şeyden önce sıkı çalışmaya bağlıdır. Bu çalışma hem DGS için hem de okul sınavları için olmalıdır.

  En az bunun kadar önemli olan bir başka husus da hedefinizi doğru belirlemek ve buna göre çalışmaktır. İşte bu yazının tam da bu noktada, size fayda sağlayacağını umut ediyoruz.

  2018 ve 2019 DGS’de alınan puanlara, yapılan netlere, girilen sıralamalara ve yerleşilen üniversitelere bakarak, siz de doğru stratejiyi oluşturabilir be başarılı olabilirsiniz.

  Adalet bölümü okumanın zor olup olmadığını ve ders çalışma tekniklerini açıkladığımız yazılarımıza, aşağıdaki bağlantılardan göz atabilirsiniz:
  Trabzon & Samsun Proje Koordinatörü
Working...
X