Announcement

Collapse
No announcement yet.

AÖF Adalet Bölümü Ders Çalışma Teknikleri Neler?

Collapse
X
 
 • Filter
 • Time
 • Show
Clear All
new posts

 • AÖF Adalet Bölümü Ders Çalışma Teknikleri Neler?

  Öncelikle hangi kaynakların sınava hazırlık aşamasında işe yarayacağını tek tek listeleyelim. Elbette aşağıdaki kaynaklara yenileri eklenebilir; ancak genel olarak açıköğretim fakültesi eğitim kaynakları şu şekilde sıralanabilir:
  • Ders kitapları
  • Konu Özetleri
  • Sorularla Öğrenelim dokümanları
  • Yaprak Testler
  • Cevaplı Testler
  • Çıkmış sınav soruları
  • Dış kaynaklar (Özel hazırlık kitapları)
  Bu kaynakları tek tek inceleyelim ve ardından doğru kaynak tercihinin ne olması gerektiğini açıklayalım.

  AÖF DERS KİTAPLARI

  Hangi okulda öğrenim görüyor olursanız olun, bir ders için en önemli kaynak şüphesiz o dersin kendi kitabıdır. Anadolu Üniversitesinin e-kampüs sistemine girerek ulaşabildiğiniz ders kitapları, her dönem kendiliğinden aktif olur ve giriş ekranınızdan ulaşılabilir.

  Ders kitaplarından çalışmanın en büyük avantajı; hiçbir konuyu gözden kaçırmadan her bir ayrıntıyı yakalama imkanını vermesidir. Özetlerde ya da testlerde yer almayan konuların sınavda karşınıza çıkması pekala mümkündür. Ders kitabına çalışarak bu tür sürprizlerin önüne geçebilirsiniz.

  Ders kitaplarına çalışmanın en önemli dezavantajı ise, bu çalışmanın zamana ihtiyaç duymasıdır. Öyle ki; her bir ders için vizelerde ortalama 4 üniteye ve finallerde ise ortalama 8 üniteye bakmanız gerekir. Bu ise toplamda yüzlerce ve hatta binlerce sayfa kaynağın okunması demektir. Hem çalışıp hem okuyan öğrenciler için ise bu neredeyse imkansızdır.

  AÖF KONU ÖZETLERİ

  E-Kampüs sisteminde yer alan derslerinize tıkladığınızda açılan menüde, her bir ders için konu özetlerine ulaşabilirsiniz. Elbette her dersin konu özeti yoktur. Örneğin adalet bölümü birinci yarı yılında 7 dersin beşinin özeti varken, ikisinin özeti yoktur.

  Özetler genelde 3 ya da 4 sayfa kadar olmaktadır. Bu özet metinleri Anadolu Üniversitesi öğretim görevlileri tarafından hazırlandığı için, ders kitaplarının en önemli yerleri özetlerde bulunabilir ve bu önemli konular hakkında genel bilgiler yer alır.

  AÖF SORULARLA ÖĞRENELİM METİNLERİ

  Yine E-kampüste yer alan üniteler içinde yer alan sorularla öğrenelim bölümü, aslında ünite özetlerinin neredeyse aynısıdır. Bu metinlerin temel işlevi, bir nevi tekrar yapılmasını sağlamaları ve konunun pekiştirilmesidir.

  YAPRAK TESTLER

  Ünitelerin içinde yer alan yaprak testler, ortalama 10 kadar sorudan oluşan deneme sınavlarıdır. Bu testlerde sadece cevaplar yer alır ve cevaplarla ilgili her hangi bir açıklama yer almaz. Kendinizi denemenize ve yeni şeyler öğrenmenize yarar.

  ÇÖZÜMLÜ SORULAR

  Ünitelerde yer alan çözümlü sorular, yaprak testlere benzer. Farkı ise, bu soruların cevaplarının açıklamalarla yer almasıdır. Böylece hem doğru cevabı görebilir hem de cevap açıklamalarını okurken yeni bilgiler edinebilirsiniz.

  AÖF ÇIKMIŞ SINAV SORULARI

  Bana kalırsa aöf’ten mezun olmanın en önemli yolu işte bu çıkmış sorulardır. Yine E-kampüs’teki ders bölümlerinde yer alan bu sorular, hem konuyu öğrenmenizi sağlar hem de sınavda karşılaşabileceğiniz muhtemel soruları önceden görmenizi sağlar.

  Bunun elbette bir istatistiki yoktur; ancak şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki, her hangi bir aöf sınavında, geçmiş yıllarda çıkan sorulara mutlaka rastlarsınız. Hatta bazı sınavlarda, karşınıza çıkan soruların neredeyse tamamının daha önce sorulduğunu görebilirsiniz.

  Çıkmış sorulara ulaşmanın bir diğer kolay yolu da hem android hem de İOS için yapılmış AÖF mobil uygulamalarıdır. Bu uygulamaları telefonunuza indirerek yolda, evde ya da her hangi bir yerde soruları tekrar tekrar çözmeniz mümkündür.

  AÖF YARDIMCI KAYNAKLAR

  Öncelikle şunu söylemeliyim ki; ben şu ana kadar her hangi bir yardımcı kaynaktan faydalanmadım. Çünkü buna gerek duymadım. Ama bu kaynakların öğrencilere ne kadar faydalı olabileceğini biliyorum. Farklı noktalardan konulara bakan ve yüzlerce değişik soruyu görmenize olanak veren bu özel yardımcı kaynakları da imkanınız varsa edinmelisiniz.

  ADALET BÖLÜMÜ İÇİN DOĞRU DERS ÇALIŞMA TEKNİĞİ

  Bu teknik elbette bana aittir ve bu nedenle herkeste işe yaramayabilir. Ama kişisel tecrübelerime göre en iyi yöntemin bu olduğuna inanıyorum. Özellikle amacı ders geçmek olanlar için bu tekniğin işe yarayacağına neredeyse eminim. Peki ama ben ne yaptım? Dolayısıyla siz ne yapmalısınız?

  Önce şuna karar vermelisiniz: Ne kadar zamanınız var? Zamanınız çoksa bu tekniği boş verin ve ders kitabı başta olmak üzere tüm kaynaklara göz atın. Ama zamanınız yoksa şu sıralamayı izlemenizi öneririm:
  • E-kampüsteki ders özetlerini okuyun.
  • Sorularla öğrenelim metinlerini okuyun.
  • E-kampüsteki yaprak testi ve çözümlü testi çözün.
  • Çıkmış sınav sorularını tekrar tekrar çözün.
  Vaktiniz varsa ve kitaba bakacaksanız, kitabın tamamını okumayın. Bunun yerine kitabın aşağıda işaretlediğim şekilde olan RENKLİ yerlerini hızlıca okuyun. Evet, genelde pembe çerçeve içine alınan bu bölümler sizin için büyük ölçüde yeterli olacaktır.

  SONUÇ

  Adalet bölümünü ya da her hangi bir AÖF bölümünü bitirmek için kesin bir reçete yoktur. Aslında bütün reçetelerin başı çalışmaktır. Ancak vaktiniz kısaysa ve kaynaklar arasında bir tercih yapmanız gerekiyorsa, yukarıdaki sıralamayı tercih etmenizi öneririm.

  Hatta şunu bile söyleyebilirim ki; gerçekten de çalışmaya hiç vaktiniz yoksa, her işi bırakın ve çıkmış soruları en az ikişer kez çözün. Hatta bu soruların cevaplarını ezberleyin. Bu bile birçok dersi geçmenize yeterli olacaktır.

  Eğer ders çalışmak için günde birkaç saatiniz ve iki haftanız varsa, belirttiğim sıralama tekniği çok verimli olacaktır.
  Trabzon & Samsun Proje Koordinatörü
Working...
X