Ana sayfa Haber Ulaşım Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır?

Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır?

842
0

Seyahat İzin Belgesi

Havayolu ve Şehirler Arası Otobüs yolcuları bugünden itibaren Seyahat İzin Belgesi olmadan seyahat edemeyecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın COVID-19 tedbirleri doğrultusunda alınacak önlemleri açıklamasının ardından, İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine koronavirüs tedbirleri kapsamında uçak ve otobüs seferleri ile ilgili yeni bir genelge gönderdi. Genelgede, tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs (COVID-19) salgınının en temel özelliğinin fiziksel temasla hava yolu ve benzeri yollarla çok hızlı bulaşması sonucu enfekte insan sayısının çok hızlı artması olduğu, bu nedenle şehirler arası yolculuklara sınırlama getirildiği belirtildi.

Genelgede, salgının yayılmasının engellenmesinde en etkili yolun sosyal hareketliliğin ve insanlar arası temasın azaltılması ve sosyal izolasyonu mutlak şekilde sağlanması olduğu hatırlatıldı. Sosyal mesafenin korunmadığı durumlarda ise korona virüsün yayılımının hızlanarak vaka sayısı ve tedavi gereksinimini artırdığı, bunun da toplum sağlığı ve kamu düzeninin ciddi şekilde bozulmasına sebep olduğu belirtildi.

SEYAHAT İZİN BELGESİ OLMAYANA BİLET YOK

Trabzon Havalimanı Uçak Bileti

Genelgede, Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu‘nun tavsiyeleri doğrultusunda alınan kararların etkinliğinin artırılarak virüsün yayılmasını engellemek, toplum sağlığı ve kamu düzeni korumak için şehirler arası yolcu taşımacılığı yapılan otobüs seferlerinin valilik iznine bağlanması yönünde karar alındığı ve valiliklere gerekli talimat verildiği kaydedildi.

Gelinen noktada, şehirler arası yolculuklar ile ilgili Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun tavsiyeleri, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile yapılan görüşmeler ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla ek tedbirlerin alınmasına karar verildiği açıklandı.

Genelgeyle havayoluyla ve şehirlerarası otobüslerle 29.03.2020 günü saat 06.00‘dan itibaren Seyahat İzin Belgesi olmayan yolcular seyahat edemeyecek. Bu nedenle Türk Hava Yolları başta olmak üzere tüm hava yolu firmaları Seyahat İzin Belgesi olmayan vatandaşlara bilet satışı yapmayacak ve uçak ile seyahat etmelerine kesinlikle izin vermeyecek.

SEYAHAT İZİN BELGESİ ALMA ŞARTLARI

Seyahat İzin Belgesi talepleri, Seyahat İzin Kurullarınca gecikmeksizin değerlendirilerek belirtilen esaslar çerçevesinde karara bağlanacak. Karara bağlanan izin talepleri, bireysel başvurularda elden verilecek, telefon ve elektronik başvuruların sonuçları vatandaşlara mail, mesaj veya telefonla bildirilecek.

Trabzon'dan Şehirler Arası Otobüs Yolculuğu

Korona Virüs salgını nedeniyle alınan tedbirler çerçevesinde havalimanı ve şehirler arası otobüs seyahatleri valiliklerin düzenleyeceği Seyahat İzin Belgesi ile kontrol altına alınması kararı alındı. Buna göre tüm vatandaşların bulunduğu şehirde kalması esas olmakla birlikte;

  1. Doktor tedavi ihtiyaçları nedeniyle sevki uygun görülenler,
  2. Birinci derece yakınları vefat eden veya ağır hastası olanlar, (anne, baba, çocuk, kayınvalide, kayınbaba)
  3. Son 15 gün içerisinde geldiği yerde kalacak yeri bulunmayan vatandaşlar.
  4. Temel insani ihtiyaçların, üretim ve tedarik süreçleri içerisinde yer aldığını, ilgili meslek odalarından belgelendirenler de yine Seyahat İzin Kurullarınca uygun görülmesi halinde (havayolu ile sınırlı kalmak üzere) seyahat edebilecek.
  5. Hizmetinin/görevinin devamına ihtiyaç duyulan üst düzey kamu görevlileri ile kamu hizmeti yürütenlerin, görevleri çerçevesinde seyahat etmelerinde kısıtlama olmayacak.

SEYAHAT İZİN BELGESİ NASIL ALINIR?

Vatandaşların 29.03.2020 günü saat 06.00’dan itibaren otogarlarda ve havalimanında görev yapacak olan Seyahat İzin Kurulu‘ndan alacakları, “Şehirler arası Otobüs Seyahat İzin Belgesi” ile seyahatlerini yapabilecekleri Trabzon Valiliği tarafından duyuruldu.

Trabzon Havalimanı‘nda ve Trabzon Şehirler Arası Otogarı’nda Seyahat İzin Kurulu oluşturulmuş olup, şartları sağlayan vatandaşlara izin belgesi verilmeye başlandı.

Havalimanında Seyahat İzin Belgesi Düzenlenmesi

Uçak seferlerine devam edilen havaalanlarında, Havaalanı Mülki İdare Amirlerinin Başkanlığında, Türk Hava Yolları, Emniyet Müdürlüğü ve Havaalanı işletmesinin temsilcilerinden oluşan Seyahat İzin Kurulları oluşturuldu. Oluşturulan kurullarla belirtilen şartları uyan vatandaşlara İzin Belgesi düzenlenmesine başlandı.

Seyahat İzin Belgesi talepleri, otobüs ve hava yolu seyahatleri için düzenlenecek. Kapsam dahilindeki vatandaşların izin talepleri, otogar ve havaalanlarında bu amaçla oluşturulan başvuru masaları, Bakanlık tarafından bu işlemler için tahsis edilecek “Alo 199” çağrı merkezi ile İçişleri Bakanlığı E-Başvuru sistemi üzerinden alınmaya başlandı.

199 çağrı merkezi ve İçişleri Bakanlığı e-Başvuru sistemi faaliyete geçene kadar gelecek taleplerin başvuru masalarından karşılanması için Vali ve Kaymakamlar tarafından gerekli tedbirler gecikmeksizin alınacak. Bu doğrultuda Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünce, 199 çağrı numarası üzerinden, taleplerin hızlı bir şekilde alınması ve karşılanması için yeteri kadar çağrı alıcının görevlendirilmesi de sağlanacak.

E-DEVLET SEYAHAT İZİN BELGESİ BAŞVURUSU

Vatandaşlar Seyahat İzin Belgesi için e-Devlet’ten başvuru yapabilecek. Seyahat İzin Kuruluna iletilecek başvuru, kurul tarafından değerlendirmeye alınacak.

Değerlendirme sonucu olumlu veya olumsuz şekilde sonuçlanan başvurular, ilgili vatandaşların telefonlarına SMS ile bildirilecek.

Seyahat İzin Belgesi E-Devlet üzerinden giriş yapılmasının ardından çıktı olarak alınabilecek. PDF formatında indirilebilecek olan seyahat izin belgesi, aynı zamanda çıktı alınarak araç içerisinde taşınabilecek.

Başvurusu onaylananlar, otogar veya havalimanlarında oluşturulan başvuru masalarından vatandaşlık numaraları ile doğrulama yapıldıktan sonra kabul edilecek ve biletlerini alabilecekler.

SEYAHAT YASAĞINA UYMAMANIN CEZASI

Trabzon İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’nun aldığı kararlara uyulmaması halinde Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282. maddesi gereğince 3 bin 150 TL, ayrıca Seyahat İzin Belgesi olmadan il dışına çıkmanın cezası da Kabahatler Kanunu’nun 32. maddesi gereğince 392 TL idari para cezası uygulanmasına ve kararlara uymayan kişilerin adli makamlara bildirilmesi şeklinde uygulanıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here