Ana sayfa Trabzon Tarih Alaca Han

Alaca Han

285
0

Alaca Han - TRABZON

Trabzon’da 18. yüzyıl Osmanlı eserlerinden olan Alaca Han, Pazarkapı mahallesinde bulunan Semerciler Yokuşu Alacahan sokakta bulunmaktadır. İçerisinde birbirinden bağımsız bir çok bölüm olmasına rağmen aktif olarak faaliyet gösteren 2-3 tane işletme bulunmaktadır.

Üç katlı avlulu han özelliğine sahip olan Alaca Han dikdörtgen planlıdır. Kesin yapılış tarihi bilinmeyen yapı yakınındaki Alacahamam ile 18. YY’a tarihlendirilmektedir. Doğu ve batı taraflarında birer girişi bulunmaktadır. Aktif olarak yukarıda fotoğrafta görünen batı kapısı kullanılmaktadır.

Trabzon’un en yoğun bölgelerinden Çarşı Mahallesi Semerciler Yokuşu Alacahan Sokak’ta bulunan harabe halindeki Alaca Han, 2012 yılına kadar ciddi bir onarım geçirmediğinden bakımsız ve harap haldeydi. Alaca Han’ın bu dönemlerde büyük tahribatlara maruz kaldığı, bazı odalarının tavan ve döşemelerinin çöktüğü, duvarlarında ve revak tonozlarında derin çatlaklar oluştuğu gözlenmiştir. Ayrıca önceki kullanımlarından ötürü çok fazla fiziksel müdahalelere maruz kalan yapıda, bazı odalara cepheden kapı açılarak dışarıdan kullanılmış, bazılarının revağa açılan kısımları kapatılmış, bitişik bina ile bağlantılar yapılmış, bazı odalar birleştirilmiş, revakların bir bölümü kapatılarak dükkan veya oda haline getirilmiştir. Bina restorasyon çalışması 2011 yılı sonunda ihale edilmiş, ancak binada çalışma başlatılmamış. Sonrasında ise 2012 yılında, üç katlı avlulu han özelliği bulunan ve taş yığma olarak inşa edilen Alaca Han’ın bir bölümünde bulunan duvar taşları çökmek suretiyle yıkıldı.

Alacahan - TRABZON

ALACA HAN RESTORASYONU

Alaca Han, öncden Trabzon İl Özel İdaresi himayesinde iken Vakıflar Genel Müdürlüğünün envanterine kayıtlıydı. Bakırcılar semtinde bulunan ve 18. yüzyılda Selçuklu Mimarisiyle yapıldığı tahmin edilen Alacahan, metruk halden çıkarılıp yaklaşık 4 milyon lira harcanarak yapılan ve 2014 yılında tamamlanan restorasyon sonrası kadınlara yönelik meslek edindirme kursları açılabilmesi için Halk Eğitim Merkezi ve Olgunlaşma Enstitüsü’ne tahsis edilmiştir.

GÜNÜMÜZDE ALACA HAN

Yapılan restorasyon ve ödemeler karşılığında 20 yıl süreyle buranın Trabzon Valiliği, Kültür Müdürlüğü, Halk Eğitim Müdürlüğü ve Olgunlaşma Enstitüsü ile Trabzon’un kültür, sanat ve eğitim faaliyetlerinde kullanılması yönünde bir protokol çerçevesinde kullanımına karar verilmiştir. Alaca Han, restorasyonu tamamlasıyla birlikte yöresel ürünlerin, el sanatlarının, Trabzon’un kültür sanat değerlerinin eğitildiği, öğretildiği ve turizme kazandırıldığı bir mekan olarak çalışması sağlanmıştır.

Alaca Han - Trabzon

Alaca Han, günümüzde (2020) kültürel eserlerin hem eğitiminin yapıldığı hem de sergilenip satıldığı bir alan olarak kullanılmaktadır. Bu şekliyle Alaca Han kültürel turizm açısından önemli bir nokta haline gelmiştir. Buradaki kurslara katılan ve eğitimlerini tamamlayan kadınlar, üç katlı olan avlulu tarihi handaki yaklaşık 30 ayrı odada el sanatları ile yöresel ürünler üretmeye başlamıştır. Üretilen hediyeliklerin yüzde 90’ı Trabzon işi hediyelik eşyalar oluştururken, bayan kursiyerlere “mekikli dokuma, sanat ve tasarım, yorgan dikimi, telkari, takı tasarım, tahta kaşık yapımı, hazır kazaziye örme, organik dokuma, el nakışı, aşk düğümü, kolye, küpe, kol düğmeleri, sepet örücüğü, tezhip” gibi sanatlar öğretilmektedir. Fakat havaların soğumasıyla birlikte tarihi Alaca Han‘da ısınma sorunu baş göstermiş ve günümüzde (2020) kış aylarında bu kursların bir çoğuna ara verilmiştir.

ALACA HAN’A ULAŞIM

Alaca Han‘ı ziyarete gelen ziyaretçilerin araçlarını park etmeleri için Bakırcılar Çarşısı yakınında herhangi bir otopark bulunmamaktadır. Bu yüzden bahse konu tarihi yapıyı ziyaret etmek istiyorsanız kendi aracınızla yakın çevrede otopark arayışına girmemenizi tavsiye ediyoruz. Sahilde bulunan otopark alanına aracınızı park etmenizi veya Alaca Han‘a gelirken toplu taşıma araçlarını kullanmanız otopark sorunu yaşamamanız için iyi olur. Meydan parkından yaklaşık 5-10 dakikalık bir gezinti yürüyüşü ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Gelen turistlerin Alaca Han‘a taşınması için özellikle trafik sorununun rahatlatılması gerekmektedir. Trafik sorununun giderilmesi konusunda yerel yönetim günümüzde (2020) gerekli özeni gösterdiğinden söz etmemiz malesef mümkün değil.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here