Ana sayfa Turizm Çamburnu Çamburnu Tabiat Parkı – Sürmene

Çamburnu Tabiat Parkı – Sürmene

611
0

Çamburnu Tabiat Parkı - Sürmene / TRABZON

Sürmene Çamburnu Tabiat Parkı içerisinde herhangi bir kültür ve tabiat varlığı bulunmamaktadır. Beldenin eski adı Sargona’dır. 1967 yılında tesis edilen Çamburnu Mesire Yeri, 5,1 hektar büyüklüğünde olup günübirlik gezinti ve pikniğe elverişlidir. Çamburnu Tabiat Parkı; deniz ile sıra dışı bir ormanın birlikteliğine ev sahipliği yapmaktadır. Bir sarıçam alt türü olan Pinus sylvestris ssp. Koçhiana’nın Türkiye’de yayılış gösterdiği ve deniz seviyesine kadar inebildiği iki alandan biri olması alanı nadir kılmaktadır.

Çamburnu Tabiat Parkı - Sürmene

Akşam saatlerinde Karadeniz’in muhteşem gün batımlarından biri de burada yaşanır. Akşam yemeğinizi yerken güzel bir yaz manzarası izlemek istiyorsanız tercih edebilirsiniz. Manzarası, temiz havası ve tercihen karadeniz lezzetlerini tadarken sevdiklerinizle güzel vakit geçirebilirsiniz.

ÇAMBURNU PLAJI

Çamburnu Plajı - Sürmene / TRABZON

Orman havasını soluduktan sonra denizle buluşup kendinizi Karadeniz’in serin sularına bırakabilirsiniz. Tabi bu serin sulara inmek istediğiniz yer eğer restoranların yanındaki merdivenlerden aşağıya doğru olursa ve restoran görevlileri sizin denize gireceğiniz hissine kapılırsa keyfi olarak sizden ücret talebinde bulunabilir.

Çamburnu Plajı Gün Batımı - Sürmene

Konu ile ilgili olarak Trabzon Orman Bölge Müdürlüğü ile yaptığımız görüşmede bölgenin tabiat parkı olduğu ve girişin ücretli olduğunu teyit ettik. Fakat uygulamanın keyfi olarak yapıldığını iddia ediyor olmamızın sebebi, işletmede yemek yiyecek olsanız veya konaklayacak olsanız sizden Tabiat Parkı Giriş Ücreti talep edilmiyor. Denize gitmek için işletmenin önündeki alana aracınızı park etmeniz işletme görevlilerini rahatsız ediyor olacak ki Tabiat Parkı bahanesiyle para talebinde bulunuluyor.

Denize Giren İnsanlar - Sürmene

Trabzon son yıllarda turizmle adını duyurmasına rağmen bölgenin en göz alıcı mekanı ve turizmcilerin uğrak yeri olan Çamburnu sahiline verilen mavi bayrak kısa sürede geri alındı.

Sahil şehri olması ve Karadeniz’le anılmasına rağmen Trabzon, halkın denize girebileceği güzel plajlar yönünden adından söz ettiremiyor. Fakat Çamburnu Plajı şehri bu anlamda sırtlayan yerlerden biri olarak 2001 yılında mavi bayrak almayı hak etti. 2001-2004 yılları arasında Karadeniz Bölgesi’nin tek mavi bayraklı yeri Çamburnu Plajı idi. Fakat 2004 yılında mavi bayrağı alacak yerlere engelliler için yol ve lavabo şartı getirilmiş, fakat Çamburnu Plajı işletmesi tarafından bu yapılamadığı için mavi bayrak geri alınmıştır.

Plaj ve Soyunma Kabinleri

Günümüzde halen denize girilebilecek sayılı yerlerden biri olarak korunan Çamburnu Plajı, soyunma kabini, su ve temiz denizi gibi imkanları bulunuyor. Plaja girişte para vermek istemiyorsanız KTÜ Su Ürünleri Kampüsü içerisinden geçerek ulaşabilirsiniz.

FLORA VE FAUNA BİLGİSİ

Hakim ağaç türü; Pinus sylvestris ssp. Koçhiana’dır. Bunun yanında Doğu Ladini, göknar, söğüt, akçaağaç, gürgen, meşe bitki örtüsünü oluşturan diğer ağaç çeşitleridir. Hedera helix (sarmaşık) gibi çeşitli otlar bulunmaktadır. Yine alanda yer yer bulunan odunsu bitkilerden Rhododendron ponticum ve çeşitli mantar türleri doğal olarak bulunmaktadır.

Çamburnu Tabiat Parkı içerisinde yürüyüş yapmak isterseniz, yolun üst kısmında kalan ormanlık alan içerisinde sincap, çakal, karaca, karabatak ve porsuk gibi zararsız hayvanları görmeniz mümkündür.

ÇAMBURNU ULAŞIM

Sosyal Tesisler - Sürmene / TRABZON

Çamburnu, Trabzon’a 49 km. Sürmene ilçesine ise 6 km uzaklıktadır. Trabzon – Rize sahil yolu üzerinde bulunmaktadır. Trabzon istikametinden giderken öncelikle Çamburnu tünelini geçerek ilk sapaktan U dönüşü yapmanız gerekiyor. Ulaşımı kolay ve aslına bakarsanız anlatım dahi gerektirmiyor. Biz yine de ziyaretçilerimiz için ulaşım haritasını yazımıza ekliyoruz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here