Ana sayfa Turizm Hapsiyaş Köprüsü (Kiremitli Köprü)

Hapsiyaş Köprüsü (Kiremitli Köprü)

129
0

Hapsiyaş Köprüsü

Trabzon’un ilçeleri olan Of – Dernekpazarı – Çaykara güzergâhı üzerinde Cumapazarı ve Bölümlü Mahalleleri mevkiinde bulunan köprü, 1935 yılında büyük ahşap kütükler kullanılarak yapılmıştır. Kemere benzeyen geometrik biçimli tasarımı sayesinde geniş dere yatağı başarılı bir şekilde aşılmıştır. Bölgede başka bir örneği bulunmaması nedeniyle 1996 yılında “anıtsal eser” statüsünde tescil edilen köprü, 2002 yılında Trabzon Valiliği tarafından aslına uygun olarak daha kullanışlı göze hitap eder şekilde restore edildi. TrabzonUzungöl güzergahı üzerinde yer alan tarihi Hapsiyaş Köprüsü, çatısının kırmızı renkte olması sebebiyle Kiremitli köprü olarak anılmasını da sağlamıştır.

Hapsiyaş Köprüsü Doğu Karadeniz’in engel tanımaz hırçın dereleri üzerine kurulan tek gözlü kemer köprüler arasında mimari farklılığıyla dikkat çekmektedir. Köprü, kayalar üzerine oturtulan kesme taş ayakları, ahşap gövdesi ve üzerini örten yöreye has kiremitli çatısıyla benzerlerinden ayrılmaktadır. Taş işçiliğinin gelişmediği çok eski dönemlerde, malzeme olarak ahşabın çok sık kullanıldığını bilinmektedir. Eski tekniklerle inşa edilen Hapsiyaş Köprüsü, görsel güzelliğiyle kentin en çok bilinen anıt eserlerinden biridir.

Önemli bir turizm merkezi olan Uzungöl’ün yolu üzerindeki Hapsiyaş, yeşillikler ortasında parıldayan kırmızı çatısı yüzünden Kiremitli Köprü olarak da anılmaktadır. Uzungöl’den devam ederek Soğanlı ve Haldizen vadileriyle Bayburt’a ulaşan tarihi yol üzerinde bulunan bu güzel köprü, tatilcilerin ve bölgeye tur düzenleyen seyahat şirketlerinin hatıra fotoğrafı çektirmek için mola verdikleri bir yer aynı zamanda.

Mimari özelliği ile Doğu Karadenizde bulunan kemer köprüler içinde farklı bir köprüdür. En önemli farklılıklar arasında kayalar üzerine oturtulmuş olan taş ayakları, ahşap gövdesinin olması ve bölgeye has kiremitli çatısı bulunması köprünün özgünlüğünü sağlamaktadır. Eskiden inşa edilen yapılar daha çok ahşap özelliğe sahiptir. Kentin en gözde eserlerinden biri olan Hapsiyaş Köprüsü de bu şekilde yapılıştır.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı DSİ 22.Bölge Müdürlüğü öncülüğünde başlatılan Solaklı Vadisi Taşkın Koruma, Rehabilitasyon ve Çevre Düzenlemesi projesi kapsamında düzenlenen mesire alanı içerisinde ziyaretçilerin piknik ve dinlenmesi için çardak şeklinde yapılar yapılmış, peyzaj düzenlemeleri ile güzel bir görüntüye bürünmesi sağlanmıştır. Hapşiyas Köprüsü ile uyumlu halde Solaklı Deresi’nin her iki yakasında inşa edilen seyir terasları, piknik alanları, yürüyüş yolu ve mola vermek için kapalı mesire alanı oluşturulmuştur. Dere üzerinde yapılan ufak set gölü ile manzara bütünleştiğinde yol yorgunluğunuzu biraz olsun hafitletecek tarihi Hapsiyaş Köprüsünü mutlaka ziyaret etmenizi öneririz.

 

Değerlendirmeniz için teşekkürler! İsterseniz sayfamızı sosyal medyada da paylaşabilirsiniz. .
Yazı ve içerikler sizin için faydalı oldu mu?
  • Harika!
  • Faydalı
  • Fena Değil
  • Yetersiz

Bize Sorun