Ana sayfa Turizm Hapsiyaş Köprüsü (Kiremitli Köprü)

Hapsiyaş Köprüsü (Kiremitli Köprü)

1349
0

Hapsiyaş Köprüsü

Hapsiyaş köprüsü, Trabzon’un ilçeleri olan Of – Dernekpazarı – Çaykara güzergâhı üzerinde Cumapazarı ve Bölümlü Mahalleleri mevkiinde bulunmaktadır. Köprü, 1935 yılında büyük ahşap kütükler kullanılarak yapılmıştır. Kemere benzeyen geometrik biçimli tasarımı sayesinde geniş dere yatağı başarılı bir şekilde aşılmıştır. Bölgede başka bir örneği bulunmaması nedeniyle 1996 yılında “anıtsal eser” statüsünde tescil edilmiştir. 2002 yılında ise Trabzon Valiliği tarafından aslına uygun olarak daha kullanışlı göze hitap eder şekilde restore edilmiştir. TrabzonUzungöl güzergahı üzerinde yer alan tarihi Hapsiyaş Köprüsü, çatısının kırmızı renkte olması sebebiyle Kiremitli Köprü olarak anılmasını da sağlamıştır.

Önemli bir turizm merkezi olan Uzungöl’ün ana ulaşım yolu üzerindeki Hapsiyaş, yeşillikler ortasında parıldayan kırmızı çatısı yüzünden Kiremitli Köprü bilinir. Uzungöl’den devam ederek Soğanlı ve Haldizen vadileriyle Bayburt’a ulaşan tarihi yol üzerinde rahatlıkla fark edilmektedir. Tatilcilerin ve bölgeye tur düzenleyen seyahat şirketlerinin hatıra fotoğrafı çektirmek için mola verdikleri bir yerdir aynı zamanda.

KİREMİTLİ KÖPRÜ MİMARİSİ

Hapsiyaş Köprüsü, Doğu Karadeniz’in engel tanımaz hırçın dereleri üzerine kurulan tek gözlü kemer köprüler arasında mimari farklılığıyla dikkat çekmektedir. Köprü, kayalar üzerine oturtulan kesme taş ayakları, ahşap gövdesi ve üzerini örten yöreye has kiremitli çatısıyla benzerlerinden ayrılmaktadır. Eski tekniklerle inşa edilen Hapsiyaş Köprüsü, görsel güzelliğiyle Trabzon‘un tanıtımının yer aldığı bir çok video ve fotoğrafta yer alır.

Hapsiyaş Köprüsü, mimari özelliği ile Doğu Karadenizde bulunan kemer köprüler içinde farklı bir köprüdür. En önemli farklılıklar arasında kayalar üzerine oturtulmuş olan taş ayakları, ahşap gövdesinin olması ve bölgeye has kiremitli çatısı bulunması köprünün özgünlüğünü sağlamaktadır. Taş işçiliğinin gelişmediği çok eski dönemlerde, malzeme olarak ahşabın çok sık kullanıldığı ve inşa edilen yapıların daha çok ahşap özelliğe sahip olduğunu tarihi köy evlerinden de görmeniz mümkün. Kentin en gözde eserlerinden biri olan Hapsiyaş Köprüsü de bu şekilde ahşaptan yapılıştır.

HAPSiYAŞ KÖPRÜSÜ PİKNİK ALANI

Orman ve Su İşleri Bakanlığı DSİ 22.Bölge Müdürlüğü öncülüğünde başlatılan Solaklı Vadisi Taşkın Koruma, Rehabilitasyon ve Çevre Düzenlemesi projesi kapsamında çevre düzenlemesi yapılmıştır. Mesire alanı içerisinde ziyaretçilerin piknik yapması ve dinlenmesi için çardak şeklinde yapılar yapılmıştır. Peyzaj düzenlemeleri ile köprünün çevresi güzel bir görüntüye bürünmesi sağlanmıştır. Hapşiyas Köprüsü ile uyumlu halde Solaklı Deresi’nin her iki yakasında inşa edilen seyir terasları, piknik alanları, yürüyüş yolu ve mola vermek için kapalı mesire alanı oluşturulmuştur. Dere üzerinde yapılan ufak set gölü ile köprü manzarası bütünleştiğinde güzel manzaralar oluşmaktadır. Ayrıca yol yorgunluğunuzu biraz olsun hafitletecek tarihi Hapsiyaş Köprüsü kenarında bulunan alanda mutlaka mola vermenizi öneririz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here