Ana sayfa Turizm Memiş Ağa Konağı – Sürmene

Memiş Ağa Konağı – Sürmene

498
0

Memiş Ağa Konağı - Sürmene / Trabzon

Sürmene’nin 5 km kadar doğusunda, Kastel köyü mevkiinde, ana yolun sağında heybetli görüntüsüyle yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken güzel bir konak sizi karşılar. İşte bu konak bölgede Hacı Yakupoğlu Memiş Ağa Konağı olarak bilinmektedir. Günümüze kadar orijinalliğini korumuş olan yapı Trabzon geziniz sırasında mutlaka görmeniz gereken yerlerden sadece biridir.

Trabzon’un Sürmene ilçesi Kastel köyünde şimdiki sahil yolunun Rize istikametine doğru giderken sahil yolunun sağ tarafında, 1856’da Hacı Yakupoğlu Memiş Ağa tarafından yaptırılmış olan Kastel Konağı, yani namı değer Memiş Ağa Konağı bulunmaktadır. 2000 yılı başında Trabzon Valiliği ve Trabzon İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü işbirliği içerisinde restore edildi. Restorasyon için yaklaşık 200bin TL harcandı. Restorasyon sonrası 2013 yılından itibaren Çaykur tarafından işletmeciliği yapılan konak, yerli ve yabancı turistlere bir müddet hizmet vermiştir. Hatta Trabzon‘da çekilen bir çok dizi ve filme de ev sahipliği yapmıştır. Konak Haziran 2020’de yapmış olduğumuz ziyaretmizde, konak çevresinde fotoğraf çekimi sırasında kapalı olduğu gördük. Çevredeki kişilerle yaptığımız görüşmede ve internetten yaptığımız araştırmalardan konağın artık hizmet vermediğini öğrendik.

Memiş Ağa Konağı - Sürmene / Trabzon

Daha detaylı şekilde konağın mimari yapısı ve iç tasarımı hakkında bilgi edinmek istiyorsanız Memiş Ağa Konağı Mimarisi isimli yazımızı inceleyebilirsiniz.

MEMİŞ AĞA KİMDİR

Osmanlı döneminde, imparatorluk toprakları idari açıdan eyaletlere bölünerek yönetiliyordu. Eyaletlerin başındaki valiler çeşitli imkansızlıklar yüzünden denetimde güçlük çektikleri yörelerde, devlet adına vergi toplayacak ve güvenliği sağlayacak yardımcılar seçerlerdi. Bu yardımcılar, o yörede sözü geçen, güçlü, varlıklı kişiler arasından atanırdı.

1799 veya 1804 Miladi yılda Sürmene’nin Balıklı (Civra) köyünde doğan Memiş Ağa, bölgenin son Baş Tımar Ağası olan Hacı Yakup Ağa’nın oğludur. Anne tarafı ise Kırımda yerleşik Kırım Türklerinden Hacı Yakupoğulları kavmine mensuptur. Diğer aşiret ağalarının taciz etmeleri üzerine Yakup Ağa 1814 Yılında İstanbul’a, oradan da Romanya ’ya göç eder. Memiş Ağa, 15 yaşında Trabzon’a dönmüş, cesur bir delikanlı olarak babasını memleketten uzaklaştıranlarla mücadele etmiş ve bölgenin kontrolünü tamamen eline almıştır.

Memiş Ağa Konağı - Sürmene / Trabzon

MEMİŞ AĞA VE OSMANLI İMPARATORLUĞU

Fatih Sultan Mehmet 1461 yılında Trabzon’u Pontus İmparatorluğundan fethettmiştir. Fetih sonrasında ise Kırım’da yaşayan Türklerden Karadeniz sahillerinde getirerek buradaki Türk nüfusunun artmasını sağlamıştır. Bu yerleşme sonrasında, Cevahiroğulları, Hacı Tahiroğulları, Hacı Yusufoğulları ve Hacı Yakupoğulları gibi ailelerin birbirlerinden kız alıp vermeleriyle aileler büyümüş, bölgenin en köklü aileleri oluşmuştur. Hacı Yakupoğulları’nın büyük bir bölümü Sürmene kazasının Civra köyü, Kastel deresinin batısında, Kastelli mevkiinde, Hacı Yusufoğlu ve Hacı Tahiroğulları da Kastel deresinin doğusunda yerleşmişlerdir.

Trabzon bölgesinde “ağa” adıyla bilinen bu görevlilerden biri Memiş Ağa idi. 1700’lerin sonlarında adını duyurmuş olan Hacı Yakupoğlu sülalesine, 1800 başlarında Trabzon Valisi tarafından Sürmene ve çevresi için idari görev verilmişti. Tarihçiler, Memiş Ağa’nın, Hacı Yakup’un en büyük oğlu olduğunu ve yüklendiği ağalık görevini başarıyla sürdürerek çeşitli yararlılıklar gösterdiğini yazarlar. 1819 yılından itibaren Osmanlı Hükümeti tarafından Ayan Ağa’lığına kabul edilerek görevlendirilmiştir. 1824 tarihi itibariyle de, Memiş Ağa’nın Ayan Ağa’lığı yeni yetkilerle daha güçlü konuma getirilerek, komşu yerleşim alanlarının idaresi de Memiş Ağa’ya devredilmiştir. 1846 yılında Yüzbaşı rütbesi verilerek silahlı kuvvetlerinin bölgedeki temsilcisi olur. 1854 yıllarında asker kaçaklarını yakalayıp teslim etmekle, Osmanlı hükümeti tarafından görevlendirilir.

Hükümet yanlısı olarak hareket eden Yakupoğullarından Memiş Ağa, bu olaydan sonra güçlenmiş, zenginleşerek Kastel mevkiindeki konağı (Memiş Ağa Konağı) yaptırmıştır. Hacı Yakupoğlu Memiş Ağa Konağı, Memiş Ağa tarafından Yüzbaşı rütbesi ile ödüllendirilip Silahlı Kuvvetlere katılmasından on yıl sonra kendileri tarafından yaptırılmıştır.

Memiş Ağa Konağı - Sürmene / Trabzon

MEMİŞ AĞA KONAĞI NEREDE

Memiş Ağa Konağı, Sürmene’nin 5km doğusunda ve devlet sahil yolu kenarına konuşlanmış Rize istikametine giderken sağ tarafında kalmaktadır. Uzungöl, Ayder ve Artvin gibi Doğu Karadeniz Turizm destinasyonlarını gezmeyi düşünüyorsanız yolunuzun üzerinde yer alan bu konağı mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here