Ana sayfa Turizm Memiş Ağa Konağı – Sürmene

Memiş Ağa Konağı – Sürmene

1817
0

Memiş Ağa Konağı - Sürmene / Trabzon

Sürmene’nin 5km doğusunda, ana yolun sağında heybetiyle / ihtişamıyla sizi karşılayan güzel bir konak bulunur. İşte bu konak bölgede Hacı Yakupoğlu Memiş Ağa Konağı olarak bilinmektedir. 1856’da Hacı Yakupoğlu Memiş Ağa tarafından yaptırılmıştır. Günümüze kadar orijinalliğini korumuş olan yapı, Trabzon geziniz sırasında mutlaka görmeniz gereken yerlerden sadece biridir.

2000 yılı başında Trabzon Valiliği ve Trabzon İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü işbirliği içerisinde restore edilmiştir. Konağın restorasyonu için yaklaşık 200bin TL harcandı. 2013 yılından itibaren Çaykur tarafından işletmeciliği yapılarak yerli ve yabancı turistlere bir müddet hizmet vermiştir. Hatta Trabzon‘da çekilen bir çok dizi ve filme de ev sahipliği yapmıştır. Konak Haziran 2020’de yapmış olduğumuz ziyaretmizde, konak çevresinde fotoğraf çekimi sırasında kapalı olduğu gördük. Çevredeki kişilerle yaptığımız görüşmede ve internetten yaptığımız araştırmalardan konağın artık hizmet vermediğini öğrendik.

Memiş Ağa Konağı - Sürmene / Trabzon

Daha detaylı şekilde konağın mimari yapısı ve iç tasarımı hakkında bilgi edinmek istiyorsanız Memiş Ağa Konağı Mimarisi isimli yazımızı inceleyebilirsiniz.

MEMİŞ AĞA KİMDİR

İmparatorluk toprakları, Osmanlı döneminde idari açıdan eyaletlere bölünerek yönetiliyordu. Eyaletlerin başındaki valiler çeşitli imkansızlıklar yüzünden denetimde güçlük çektikebilmekteydi. Böyle yörelerde, devlet adına vergi toplayacak ve güvenliği sağlayacak yardımcılar seçilirdi. Bu yardımcılar, o yörede sözü geçen, güçlü, varlıklı kişiler arasından atanırdı.

1799 veya 1804 Miladi yılda Sürmene’nin Balıklı (Civra) köyünde doğan Memiş Ağa, bölgenin son Baş Tımar Ağası olan Hacı Yakup Ağa’nın oğludur. Anne tarafı ise Kırımda yerleşik Kırım Türklerinden Hacı Yakupoğulları kavmine mensuptur. Aşiret ağalarının tacizlerinden sıkılan Yakup Ağa 1814 Yılında İstanbul’a, oradan da Romanya’ya göç etmiş. Memiş Ağa, 15 yaşında tekrar Trabzon’a döndü. Cesur bir delikanlı olarak babasını memleketten uzaklaştıranlarla mücadele etmiş ve bölgenin kontrolünü ele almıştır.

Memiş Ağa Konağı - Sürmene / Trabzon

MEMİŞ AĞA VE OSMANLI İMPARATORLUĞU

Fatih Sultan Mehmet 1461 yılında Trabzon’u Pontus İmparatorluğundan fethettmiştir. Fetih sonrasında ise Kırım’da yaşayan Türklerden Karadeniz sahillerinde getirerek buradaki Türk nüfusunun artmasını sağlamıştır. Sonrasında Cevahiroğulları, Hacı Tahiroğulları, Hacı Yusufoğulları ve Hacı Yakupoğulları gibi ailelerin birbirlerinden kız alıp vermiştir. Aileler bu şekilde büyümüş, bölgenin en köklü aileleri haline gelmiştir. Hacı Yakupoğulları’nın büyük bir bölümü Sürmene kazasının Civra köyü, Kastel deresinin batısında, Kastelli mevkiinde, Hacı Yusufoğlu ve Hacı Tahiroğulları da Kastel deresinin doğusunda yerleşmişlerdir.

Trabzon bölgesinde “ağa” adıyla bilinen bu görevlilerden biri Memiş Ağa idi. olan Hacı Yakupoğlu sülalesi, 1700’lerin sonlarında namını daha da duyurmuş. 1800 başlarında da Trabzon Valisi tarafından Sürmene ve çevresi için idari görev verilmiştir. Tarihçiler, Memiş Ağa’nın Hacı Yakup’un en büyük oğlu olduğunu ve yüklendiği ağalık görevini başarıyla sürdürerek çeşitli yararlılıklar gösterdiğini yazarlar. 1819 yılından itibaren Osmanlı Hükümeti tarafından Ayan Ağa’lığına kabul edilerek görevlendirilmiştir. 1824 tarihi itibariyle de, Memiş Ağa’nın Ayan Ağa’lığı yeni yetkilerle daha güçlü konuma getirilerek, komşu yerleşim alanlarının idaresi de Memiş Ağa’ya devredilmiştir. 1846 yılında Yüzbaşı rütbesi verilerek silahlı kuvvetlerinin bölgedeki temsilcisi olur. Memiş Ağa, 1854 yıllarında asker kaçaklarını yakalayıp teslim etmek için Osmanlı hükümeti tarafından görevlendirildi.

Hükümet yanlısı olarak hareket eden Yakupoğulu Memiş Ağa, bu olaydan sonra güçlenmiştir. Daha sonra zenginleşerek Kastel mevkiindeki konağı (Memiş Ağa Konağı) yaptırdı. Hacı Yakupoğlu Memiş Ağa Konağı, Memiş Ağa tarafından Yüzbaşı rütbesi ile ödüllendirilip Silahlı Kuvvetlere katılmasından on yıl sonra kendisi tarafından yaptırılmıştır.

Memiş Ağa Konağı - Sürmene / Trabzon

MEMİŞ AĞA KONAĞI NEREDE

Memiş Ağa Konağı, Sürmene’nin 5km doğusunda ve devlet sahil yolu kenarına konuşlanmış Rize istikametine giderken sağ taraftadır. Uzungöl ve Ayder gibi Doğu Karadeniz Turizm destinasyonlarını gezme planınıza konak ziyaretini mutlaka eklemenizi tavsiye ediyoruz.

Memiş Ağa Konağı’na ulaşım için kendi aracınızla gitmenizi tavsiye ediyoruz. Bunun dışında Of – Trabzon Belediye Otobüs Saatleri de ziyaretiniz için uygun ise toplu ulaşımla da rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here