Ana sayfa Turizm Trabzon Gezi Planı

Trabzon Gezi Planı

508
0

Trabzon Ayasofya Camii

Trabzon’u tam olarak gezebilmek için 6-7 gün ayırmanızı öneririz. Fakat 4-5 gün içersinde de programınızı hızlı ve planlı yaparsanız oldukça dolu bir gezi olabilir.

Trabzon’u gezi planınızı yaparken şehir merkezi ve ilçeler olarak düzenlerseniz iyi olacaktır. Şehir merkezinde şu an Ayasofya Cami (Müzesi) olarak adlandırılan Osmanlı’nın fethinden sonra camiye çevrilen Ayasofya Kilisesi’ni, Uzunsokak’ta bulunan Trabzon Müzesi’ni, Soğuksu semtinde bulunan Atatürk Köşkü’nü, günümüze kadar ulaşabilen en görkemli yapı Trabzon Kalesi’ni, Çarşı mahallesindeki Kethüda Emin Ağa Çeşmesi’ni, Ortahisar’da bulunan Fatih Sultan Mehmet Cami ve Medresesi’ni, Çarşı Cami ve Medresesi’ni, Saraçzade Medresesi’ni, Trabzon’un Osmanlı döneminde Valisi olan Yavuz Sultan Selim, Trabzon’da annesinin anısına 1514 yılında yaptırdığı Hatûniye Camii ve Hatûniye (Gülbahar Hatun) Külliyesi’ni ziyaret ederek Tabakhane Köprüsü ve Zağanos Paşa Köprüsü’nden geçerek Meydan Parkı’na yürüyüş yapabilir, Vakıfhan diğer adıyla TaşHan diye geçen Çarşı Cami’nin arkasında kalan tarihi hanı, Boztepe’deki Ahi Evren Cami ve Ahi Evren Paşa Türbesi’ni, Hagios Eugenios Kilisesi’ni, Kapadokya’daki kiliselere benzeyen St. Savas Mağara Kiliseleri’ni görebilirsiniz. Ayrıca yüzyıllar boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Trabzon sokaklarını dolaşırken, bu saydıklarımız dışında da birçok cami, medrese, kilise, hamam gibi tarihi eserleri görebilirsiniz. Şehir merkezini dolaşmaya biraz yoğun bir tempoyla bir gününüzü ayırabilirsiniz.

Trabzon’a 54 km. uzaklıktaki Maçka ilçesi’nde bulunan Altındere Köyü’ndeki Meryem Ana Manastırı olarak da adlandırılan Sümela Manastırı da mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında gelir. Trabzon gezi planınızda bir gününüzü buraya ve çevresine ayırmanız gerekiyor. Maçka’da Sümela Manastırı’ndan başka Vezelon Manastırı, Gregorius Peristera Manastırı, Hortokop Kalesi, çevredeki köyler ve etraflarındaki kiliseleri görebilirsiniz. Konaklamak için de birkaç oteli Maçka civarında bulabilirsiniz.

UzungölGezi planınızda, 1 gece 2 gün şeklinde şehre 100 km. uzaklıktaki Uzungöl ve çevre yaylalarına ayırmanızı kesinlikle tavsiye ederiz. Göl etrafı turist akınına cevap veremeyecek hale gelmiş olmasına rağmen gölü çevreleyen dağlara çıkmanızı, imkanınız varsa burada kamp kurmanızı tavsiye ederiz. Haldizen Dağları’nın eteklerinde, yemyeşil orman eşliğinde, Haldizen Deresi ve Balıklıgöl etrafında doğa yürüyüşü yapmalı; Uzungöl’den biraz daha yukarılarda bulunan Yaylaönü, Demirkapı Yaylası, Şekersu Yaylası; yakındaki Şerah Köyü’ndeki yöre evlerini, biraz yükseklere çıkıldıkça görebileceğiniz irili ufaklı gölleri (Yedigöller) görmenizi kesinlikle öneririz. Ayrıca konaklamak isterseniz, göl kenarında bungalovlardan oluşan hoş bir tesis de bulunmaktadır.

Dünyanın en uzun ikinci mağarası olarak kabul edilen, rahat bir hava hareketi bulunduğu için astım ve sinüzit rahatsızlığı olanlara iyi geldiği belirtilen Çal Mağarası, içindeki sarkıt ve dikitlerden oluşan doğal şekilleri, deresi, şelaleleri ve göletleriyle Düzköy ilçesinde siz ziyaretçilerine güzel bir gün geçirmenizi uğramanızı tavsiye ederiz. Çal Mağarası etrafı henüz gelişme aşamasında olduğu için çok fazla tesis bulunmuyor, fakat gezinizi tamamladıktan sonra mağaranın üst kısmında bulunan yerde çay içebilirsiniz. Mağaranın içi oldukça soğuk olduğu için gezerken kaybettiğiniz enerjinizi biraz olsun yerine getirmek için buna ihtiyaç duyacaksınız.

Trabzon’un her biri neredeyse kendi kadar meşhur olan ilçeleri de görülmeye değer. Bunlar içinden vaktinize göre özellikle Sürmene, Of, Akçaabat, Çaykara, Tonya, Vakfıkebir görülmesi gerekenlerden.

Trabzon’da ne yiyelim derseniz; hamsiyle yapılmış onlarca lezzeti, Akçaabat Köftesi, Sürmene Pidesi, Mısır Ekmeği, Kara Lahana Sarması, Laz Böreği, Kuymak (Muhlama) ve Hamsiköy Sütlacı gibi lezzetleri tatmadan dönmemenizi tavsiye ediyoruz. Alışverişi sorarsanız ise kesinlikle ilk akla gelen Trabzon işi takılar olur. Bütçenize uygunsa, Trabzon işi Hasır Bilezik, Gerdanlık, Kemer alabilirsinz. Ama bunların fiyatları saf altın olmalarından dolayı biraz yüksek. İkinci bir alternatif ise bakır ürünlerden satın almak. Trabzon’un bakır işçiliği de çok ünlüdür. Semaver, Çaydanlık Seti, Bakır Tencere, Bakır Kuymak Tavası vb. bir çok bakır işçiliğini bulmanız mümkün. Ya da gördükçe Trabzon insanını hatırlayacağınız yöresel kıyafetler de bir seçenek. Ağustos ayında Trabzon Gezisi planlıyorsanız mutlaka yeni mahsul Fındık ve Çay da almayı unutulmaması gerekir kesinlikle.

Uzun Sokak - Trabzon 2014

Trabzon’da toplu taşıma rahat, fakat yine de ilçelerinin de mutlaka gezilmesi gerektiğinden, zaman kaybetmemek ve rahat bir tatil geçirmeniz adına mutlaka kendi arabanızla gelmenizi veya araba kiralamanızı tavsiye ederiz.

Trabzon’a Temmuz – Ağustos aylarında giderseniz, yayla şenliklerine katılma fırsatını yakalarsınız, ki bu şenlikler Karadeniz Kültürü’nü yakından görüp tanıma fırsatı bulacağınız Karadeniz insanıyla birlikte eğlenebileceğiniz güzel bir fırsattır. Özellikle bu dönemde yapılan Yayla Şenlikleri‘nde; horonları, kemençeleri, birbirinden farklı Karadeniz yemeklerini bir arada bulabilirsiniz.

Trabzon’dan hayat boyu hatırlayacağınız, güzel anılarla dönemizi diliyor şimdiden mutlu bir tatil geçirmenizi temenni ediyoruz.

blank

Değerlendirmeniz için teşekkürler! İsterseniz sayfamızı sosyal medyada da paylaşabilirsiniz. .
Yazı ve içerikler sizin için faydalı oldu mu?
  • Harika!
  • Faydalı
  • Fena Değil
  • Yetersiz

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here