Ana sayfa Üniversite KTÜ KTÜ Bilgisayar Mühendisliği

KTÜ Bilgisayar Mühendisliği

396
0

KTÜ Bilgisayar Mühendisliği

1993 yılında eğitim-öğretime başlayan KTÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümü dört yıllık lisans programıyla Mühendislik, Yüksek Lisans ve Doktora eğitimi vermektedir. Öğrencilere 4 yıllık lisans eğitiminin sonunda Bilgisayar Mühendisi, Yüksek Lisans eğitiminin sonunda Bilgisayar Yüksek Mühendisi ve Doktora eğitiminin sonunda Doktor (Dr.) ünvânı verilmektedir.

KTÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde 1997-1998 eğitim-öğretim yılından itibaren Yabancı Dil Hazırlık Sınıfı (İngilizce) konularak yabancı dille eğitim programı zorunlu olarak uygulanmaya başlanmıştır.

Yabancı Dil Yeterlilik Sınavına girerek başarılı olan öğrenciler doğrudan 1. sınıfa kayıt yaparlar. Bu sınavı başaramayanlar ise bir yıl yabancı dil hazırlık okumaktadır.

Bilgisayar Mühendisliği, dünya ve ülkemizde gelişen ileri teknolojinin temelini oluşturmaktadır. KTÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun olanların çalışma alanları geniş, çalışabilecekleri kurum sayısı ise yüksektir. Bölümden mezun olanlar tüm kamu ve özel kesim kuruluşlarında, yükseköğretim ve araştırma kurumlarında, tasarım, üretim, kalite kontrol, işletme ve sistem güvenliği aşamalarında rahatlıkla görev alabilmektedir.

Karadeniz Teknik Üniversitesi kampüs içinde Windows yüklü bilgisayarlarda internet kullanım için KTÜ Securew2 Eduroam Ayarları yazısındaki talimatları gerçekleştirerek yapabilirsiniz.

KTÜ BiLGiSAYAR MÜHENDİSLİĞİ LABORATUVARLARI

KTÜ Bilgisayar Bölümü derslerini desteklemek, araştırma amacıyla kullanılmak ve öğrencilerin serbest zamanlarında internet ve diğer ihtiyaçlarını karşılaması için çeşitli laboratuvarlar bulunmaktadır.

Ders olarak okutulan laboratuvarlar Zorunlu Laboratuvar olarak isimlendirilir. Bu laboratuvarları tüm lisans öğrencilerimiz öğrenim süreleri boyunca farklı dönemlerde ders olarak almaktadır.

KTÜ Bilgisayar Mühendisliği Zorunlu Laboratuar Dersleri

Lisansüstü araştırma ve projelerde kullanılan laboratuvarlar Araştırma Laboratuvarı olarak isimlendirmektedirler. Bu laboratuvarlar ilgli öğretim üyesi gözetimindeki bilimsel araştırmalar ve projeler için kullanılmaktadır.

PC Laboratuvarı, öğrencilerin boş zamanlarında internet ve diğer ihtiyaçlarını karşıladıkları çok sayıda bilgisayarın olduğu bir laboratuvardır. Bu laboratuvarda mesai saatleri içerisinde tüm öğrenciler kullanabilmektedirler.

ÖN KOŞULLU DERS UYGULAMASI

KTÜ Bilgisayar Mühendisliği derslerinin bazıları ön koşullu olarak verilmektedir. Bu dersleri alabilmek için, ön koşul derslerini en az DC harf notu ile geçmek gerekiyor. Ön koşul ders listeleri okutulan ders listelerindeki (program) ön koşul sütununda belirtilmektedir.

2009-2010 eğitim öğretim yılı güz yarıyılından itibaren lisans öğrencileri ders yazılımlarını internet üzerinden yaptıktan sonra ders ekleme çıkarma haftasında yazıldıkları dersleri danışmanlarına yüz yüze görüşerek mutlaka onaylattırmalıdır.

KTÜ Bilgisayar Mühendisliği Ön Koşullu Ders Uygulaması

%30 İNGİLİZCE UYGULAMASI

2009-2010 öğretim yılı güz yarıyılından itibaren KTÜ Bilgisayar Mühendisliği I. Öğretim programında %30 İngilizce ders uygulaması başlamış bulunmaktadır. 2009-2010 öğretim yılı güz döneminde ilk defa derse yazılan öğrencilere uygulanmaya başlanmıştır. Bu program ile bir öğrencinin bölümümüzden mezun olabilmesi için toplam ders kredisinin en az %30’luk bölümünü İngilizce olarak okutulan derslerden alması amaçlanmıştır.

İngilizce okutulan derslerin kodları, üst tarafta bulunan okutulan dersler listesinde COM ile başlamakta ve ders isimleri ingilizce olarak yazılmaktadır.

DGS İLE KAZANAN ÖĞRENCİLER

Karadeniz Teknik Üniversitesi

KTÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nü Dikey Geçiş Sınavını (DGS) ile kazanarak kayıt yaptıran öğrenciler 2011-2012 eğitim-öğretim yılından başlayarak aşağıda yazılı dersler için muafiyet uygulanmaktadır. Dikey Geçiş Sınavı yerleştirme sonuçlarına göre I. ve II. öğretim programlarına yerleştirilen ve hazırlık sınıfını başararak ilk defa derse yazılacak olan öğrenciler, 1. sınıfa kayıtları yapılır ve aşağıda yazılı derslerden muaf tutulurlar.

  1. Türk Dili I – II
  2. Atatürk İlke ve İnkilap Tarihi I –II
  3. Temel Bilgi Teknolojileri Kullanımı
  4. Bilgisayar Mühendisliğe Giriş

KTÜ BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ NEREDE

KTÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümü, Kanuni Kampüsü (Ana Kampüs yerleşkesi) içinde doğu tarafında bulunuyor. Kampüs içerisi genellikle düz ve bölümlerin birbirine yakın olması sebebiyle araç kullanımına ihtiyaç duyulmadan gezilebilir.

KTÜ BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ ULAŞIM

KTÜ Mühendislik Otobüs Durağı

Şehrin farklı noktalarından gelecek öğrenciler için KTÜ – Akçaabat Otobüsleri, Sürmene Otobüsleri, Beşikdüzü – KTÜ Otobüsleri, Beşirli – KTÜ Otobüsleri ve hatta Rize – Trabzon Otobüsleri ile günün bir çok saattinde karşılıklı olarak seferler düzenlenmektedir. Ayrıca Trabzon Meydan parkı civarından KTÜ Dolmuşları ile ulaşım sağlanabilmektedir.

KTÜ BiLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ İLETİŞİM

KTÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümü ile irtibata geçmek için aşağıda bulunan telefon, fax ve e-posta adreslerini kullanabilirsiniz.

Telefon: +90 462 377 3157 | Faks: +90 462 325 7405 | E-Posta: bilgisayar@ktu.edu.tr

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here